Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Hemoroidy - kiedy interwencja lekarza jest konieczna?

13-01-2019, 07:39

Hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych chorób naszych czasów. Badania pokazują, że problem ten dotyczy nawet co drugiego Polaka! Co zrobić, gdy ta bolesna uciążliwość przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, a domowe sposoby nie działają? Udać się do lekarza. Dowiedz się, kiedy jego interwencja jest konieczna.

Hemoroidy zamiennie nazywane są żylakami odbytu. To naturalne struktury odbytu, które wraz z mięśniami zwieracza pomagają kontrolować proces wydalania. Gdy działają prawidłowo tworzą poduszeczki wypełnione krwią. Czasami jednak to nie odpływa i zalega powodując ból, a w konsekwencji stany zapalne guzków i tkanek odbytu. Czasami jest on na tyle poważny, że wymaga interwencji lekarza.

Przyczyny hemoroidów

To problem dotykający ludzi w różnym wieku, płci i trybie życia. Ich występowaniu sprzyja mało aktywny tryb życia, zła dieta, szczególnie uboga w błonnik i ze zbyt małą ilością płynów. Ale to też częsty problem kobiet będących w zaawansowanej ciąży. U osób dojrzałych ma związek ze zwolnioną perystaltyką jelit. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu hemoroidów są też: otyłość, częste biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, seks analny, kilkakrotny poród, czy zabiegi odbytu oraz krocza.

Kiedy do lekarza?

Odpowiedź jest prosta - jak najszybciej. Im mniej zaawansowane są hemoroidy tym łagodniejsze leczenie można zastosować. Czasami wystarczy tylko odpowiednia dieta, maści (Hemkortin-HC, Proktis - M), czopki (Proctomina, Ruskorex) bądź we wczesnej fazie problemu - tabletki wspomagające walkę z zaparciami (Xenna, Dicopeg). Dobre efekty można zobaczyć też po tzw. nasiadówkach. Najlepiej jednak wszystkie te sposoby skonsultować z lekarzem proktologiem. Jeśli problem okaże się bardzo mocny, a hemoroidy są odporne na nieinwazyjne leczenie można sięgnąć po inne metody, które pozwolą na ich całkowite usunięcie.

Szybko i bezboleśnie

Do usuwania hemoroidów obecnie używa się najnowocześniejszych metod, zazwyczaj niewymagających znieczulenia. Po zabiegu pacjent od razu wychodzi do domu, a dyskomfort mija po maksymalnie kilku dniach. Inwazyjne metody usuwania hemoroidów to:

  • leczniczy ucisk - tak zwane gumkowanie albo metoda Barrona. Polega na założeniu na nasadę guzka gumowej opaski, odcinając w ten sposób dopływ krwi. Po kilku dniach guzek obumiera i odpada. To bezpieczna metoda, która przynosi bardzo dobre efekty.
  • skleroterapia - czyli zastrzyk w guzek. Używany wyłącznie przy leczeniu małych hemoroidów. Polega na zaaplikowaniu środka, który wywoła powstanie zakrzepu, a następnie odpadnięcie guzka.
  • laseroterapia - jak sama nazwa wskazuje polegająca na naświetlaniu guzka laserem. Wysoka temperatura podczas zabiegu powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń krwionośnych. Krew nie dopływa, a więc guzek zanika.

Profilaktyka jest najważniejsza

Co do zdrowia najlepiej sprawdza się stara reguła - lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest z hemoroidami. Wizyta u lekarza na wczesnym etapie choroby może pomóc w szybkim i skutecznym pozbyciu się tego wstydliwego problemu raz na zawsze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag hemoroidytag Dynamite