Gwarantowany wkład własny do kredytu hipotecznego - kto ma szansę?

07-01-2022, 07:31

Gwarantowany wkład własny to jedno z założeń strategii, która ma na celu ułatwienie zakupu nieruchomości osobom, które nie mają wystarczających środków na wkład własny, wymagany przez banki. Na czym dokładnie to polega i kto może się starać?

Gwarantowany wkład własny - na czym polega?

Mieszkanie bez wkładu własnego to projekt, który ma na celu pomóc osobom, chcącym kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, ale nie mają wystarczających pieniędzy na wkład własny.Gwarantowany wkład własny skierowany jest osób, które szukają mieszkania na rynku pierwotnym, wtórnym albo chcą wybudować dom (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/gwarantowany-wklad-wlasny/.

Warto wiedzieć, że takie dofinansowanie obowiązywać będzie jedynie na pierwsze mieszkanie lub dom. Zatem nie będą mogli z niego skorzystać osoby, które są już właścicielami nieruchomości.

Czym jest wkład własny?

Gwarantowany wkład własny do kredytu hipotecznego - kto ma szansę?

Wkład własny jest kapitałem, którym dysponuje kredytobiorca. Razem z pożyczoną od banku sumą kredytu hipotecznego, wystarcza on na realizację celu zobowiązania, czyli zakupu albo budowy domu czy mieszkania.

Mieszkanie bez wkładu własnego - kto może skorzystać z dopłat?

Program skierowany jest osób, które mają zdolność kredytową, a także mieszczą się w przedziale wiekowym - od 20 do 40 lat. O kredyt hipoteczny bez wkładu własnego starać się będą mogli:

  • osoby, które wychowują przynajmniej jedno dziecko samotnie,
  • osoby będące w związku małżeńskim,
  • niepełnosprawni, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym albo całkowitej.

Dopłata do wkładu własnego - ile będzie wynosić?

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny, który na poziomie 100 tysięcy złotych, będzie wynosił do 20 lub 40 procent wartości domu lub mieszkania.Gwarantowany wkład własny spowoduje, że osoby, których nie stać było na jego zgromadzenie, mimo to będą mogli otrzymać kredyt hipoteczny. Warto również wiedzieć, że wielodzietne rodziny, a także te, które korzystają z mieszkań socjalnych otrzymają dofinansowanie do 160 tysięcy złotych.

Natomiast konsumenci, którzy zaciągną kredyt bez wkładu własnego, również będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie zobowiązania. Z kolei jeśli w trakcie trwania umowy, takiej rodzinie urodzi się drugie dziecko, otrzymają rodzinną spłatę, czyli tzw. Bon Plus, która wynosi 20 tysięcy złotych. A w sytuacji urodzenia 3 oraz kolejnego dziecka, w wysokości 60 tysięcy złotych.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłatę?

Kredytobiorca, a także członkowie jego rodziny, nie mogą posiadać innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzą 2 lub więcej dzieci. W takiej sytuacji łącznie mogą posiadać 1 dodatkowe mieszkanie, ale nie większe nic 50 metrów kwadratowych gdy jest 2 dzieci, 75 metrów kwadratowych kiedy jest 3 oraz 90 metrów kwadratowych, kiedy dzieci jest 4. Warto wiedzieć, że dla osób, które posiadają więcej dzieci, nie ma limitu metrażu.

W jaki sposób rząd będzie wypłacał środki?

Klienci, którzy decydują się na kredyt bez wkładu własnego, nie dostaną środków finansowych bezpośrednio ręki. Gwarantowany wkład własny zostanie doliczony takim osobom do ogólnej kwoty kredytu. Minimalny okres jego spłaty wynosi 15 lat.

A dofinansowanie do spłaty zobowiązania bez wkładu własnego po urodzeniu dziecka w ramach rodzinnej spłaty, realizowane będzie za pomocą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który odpowiada za przydział bonów mieszkaniowych.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, których zabezpieczenie jest hipoteką, a hipoteka to środek zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca zaprzestanie spłacania kredytu, bank otrzymuje prawo do przejęcia nieruchomości.

Zgodnie z umową o kredycie hipotecznym, instytucja bankowa przekazuje kredytobiorcy środki finansowe w kwocie, która ustalona została przez strony. Z kolei klient zobowiązuje się do spłaty kredytu w ustalonym terminie (o kredytach hipotecznych więcej w serwisie https://poradynacodzien.pl/).

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Banki wymagają, aby wkład własny wynosił 20 procent wartości nieruchomości. Dostępne są także propozycje z wkładem w wartości 10 procent, jednak jeżeli wykupione zostanie dodatkowe ubezpieczenie.

Konsument ma szansę na to, aby uzyskać kredyt bez wkładu własnego, jeżeli:

  • jest właścicielem innej nieruchomości, która będzie służyć jako zabezpieczenie,
  • osoba bliska jest właścicielem nieruchomości, która może posłużyć za zabezpieczenie; wówczas konieczny jest wpis do hipoteki właściciela, jednak on również musi zostać kredytobiorcą,
  • jest właścicielem działki, na której ma zostać wybudowany jego dom; działka może zostać uznana jako wkład własny,
  • znajdzie okazję zakupu nieruchomości za niższą cenę od rzeczywistej jej wartości; jeśli wartość rynkowa określonego mieszkania wynosi 300 tysięcy złotych, a właściciel sprzedaje je za 250 tysięcy złotych; wtedy różnica między rynkową ceną, a ceną transakcyjną, może zostać uznana przez bank jako wkład własny.

Mieszkania bez wkładu własnego z pewnością pomogą wielu osobom w zakupie swojego pierwszego, wymarzonego mieszkania. To jedno z założeń Nowego Ładu, który wprowadzony został w 2022 roku.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag wkład własnytag nolstag kredytytag aphtag Amin12

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.