Żyjemy w świecie zaawansowanej technologii, gdzie nasze dzieci posiadają smartfony, regularnie korzystają z internetu i grają nałogowo w darmowe gry online. Czy powinniśmy biernie się temu przyglądać i zaakceptować ten modny trend, czy wręcz przeciwnie walczyć z nim? Czy nasze dziecko powinno grać w gry online?
reklama
Ile osób, tyle opinii. Ja natomiast wiem jedno: jeżeli nasze dziecko gra pod nadzorem dorosłej osoby, to może to prowadzić do korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Gry online bowiem rozwijają kreatywność dzieci, a rodzic kontrolujący tę zabawę będzie się czuć znacznie spokojniej.
Zanim pozwolisz swojemu dziecku zasiąść przed ekranem komputera i grać w gry online, upewnij się, z jakiej strony ono korzysta, sprawdź tematykę gier i zdecyduj, które gry są odpowiednie dla Twojego dziecka, a które nie. Dobrze jest odwiedzić kilka stron z grami online przeznaczonymi dla dzieci. Przeczytaj dokładnie politykę prywatności, spróbuj zagrać w kilka gier, a przekonasz się, czy miałyby one negatywny wpływ na Twoje dziecko.
Jeżeli znajdziesz strony, których treść i gry są wulgarne lub pełne przemocy, jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed nieodpowiednimi treściami jest blokada dostępu. Można to zrobić na kilka sposobów przy wykorzystaniu oprogramowania Microsoftu, takiego jak Kontrola Rodzicielska w Windows Vista i Windows 7 czy Bezpieczeństwo Rodzinne Usługi Windows Live. Jak pewnie się spodziewasz, systemy Windows 7 i Windows Vista zawierają komplet funkcji kontroli rodzicielskiej, które umożliwiają monitorowanie oraz nadzór nad tym, w jaki sposób dzieci korzystają z komputera, jak również zapewniają im bezpieczeństwo w sieci. Zapoznaj się z nimi, a będzie Ci o wiele łatwiej utrzymać kontrolę nad tym, w co gra czy co czyta Twoje dziecko online.
Regularne filtrowanie gier przez osoby dorosłe to bardzo ważna rzecz, którą każdy z rodziców powinien robić regularnie. W ten sposób łatwiej Ci będzie zorientować się, w jakiego rodzaju gry gra Twoja pociecha. W przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów możesz również ograniczyć wyniki wyszukiwania, zablokować określone witryny lub zezwalać na przeglądanie konkretnych witryn oraz kontrolować, co Twoje dziecko robi w sieci. Ponadto możesz skorzystać ze wskazówek mówiących, jak pomóc dzieciom w bezpieczny sposób z internetu i jak rozmawiać z dziećmi na temat przeglądania nieodpowiednich treści w internecie.
Oprócz zablokowania nieodpowiednich treści, dobrze jest zablokować wybrane gry online, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa i prywatności. Ustal limity pobierania plików darmowych gier i poproś swoje dziecko w zależności od jego wieku, żeby nie pobierały oprogramowania z nieznanych źródeł lub nie grało w dane gry.
Kontrola witryn odwiedzanych przez Twoje dziecko jest niezmiernie ważna. Jako że nie jesteś w stanie zawsze być przy swoim dziecku, kiedy korzysta z internetu, zadbaj, aby pod koniec dnia czy tygodnia sprawdzić, które witryny odwiedziło Twoje dziecko. Przeglądając historię w przeglądarce, możesz zobaczyć wszystkie witryny, które Twoje dziecko odwiedziło. Prosto, łatwo i bardzo skutecznie.
Zamiast walczyć nieustannie ze swoim dzieckiem i zabraniać mu grania w gry online, warto wdrożyć w swoją rutynę kilka rzeczy, które sprawią, że będziemy posiadać pełną kontrolę nad grami i treścią, których nasze dziecko jest odbiorcą. Gry dla dzieci online nie są aż takie niebezpieczne, jak mogłoby się nam wydawać. Wystarczy, że będziemy je kontrolować i reagować w odpowiednim czasie.
Agnieszka Walewinder
Poki.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*