Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gra na giełdzie - co warto wiedzieć?

31-01-2022, 07:23

Gra na giełdzie wzbudza wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Nic dziwnego, w końcu inwestorzy, którzy lokują pieniądze na giełdzie, liczą na zyski, a nie stratę. Warto zatem wiedzieć, jak grać na giełdzie i co wziąć pod uwagę, decydując się na inwestowanie finansów.

Gra na giełdzie - jak zacząć?

Aby zacząć inwestowanie na giełdzie, należy w pierwszej kolejności zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną. Co więcej, przy inwestowaniu, wskazane jest ciągle poszerzanie wiedzy. Kompletny laik nie ma szans na uzyskanie zadowalającej stopy zwrotu.

Poza wiedzą teoretyczną, ważna jest również praktyka. Zanim gracz zdecyduje się inwestowania na prawdziwej giełdzie, powinien sprawdzić swoje umiejętności i wybrać symulator gry giełdowej (więcej o tym m.in. tutaj:https://poradynacodzien.pl/symulator-gieldy-online/. To narzędzie pozwala na zapoznanie się z funkcjonowaniem giełdy, a także sprawdzeniem wybranych strategii inwestycyjnych, bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego. Na symulatorze dysponuje się wirtualnymi środkami, które można rozdysponować w dowolny sposób. Dzięki temu inwestor może poznać zasady, jakie panują na giełdzie, jednak bez ryzyka utraty środków.

Gra na giełdzie - styl i strategia inwestycyjna

Gra na giełdzie – co warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem inwestowania, gracz powinien także znaleźć dla siebie odpowiednią strategię i wybrać styl, który najbardziej mu odpowiada. Do najpopularniejszych należy day trading i swing trading.

W pierwszym przypadku chodzi o krótkoterminowe inwestowanie na giełdzie. Polega ono na tym, że w ciągu dnia inwestor otwiera i zamyka wiele pozycji - nawet kilkadziesiąt. To wymaga od niego ciągłego skupienia i poświęcenia sporej ilości czasu na inwestycje. Jest to dobry wybór dla osób, które mają wolny czas i traktują grę na giełdzie jako stałe źródło dochodu. Day trading wymaga także sporej odporności na stres.

Natomiast swing trading to inwestowanie długoterminowe, które nie wymaga od inwestora czasu, ani uwagi. Tak naprawdę wystarczy zajrzeć do swoich pozycji raz na jakiś czas, nawet kilka tygodni. To dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem.

Gra na giełdzie - wybór brokera i platformy inwestycyjnej

Każdy przyszły inwestor stanie przed wyborem usługodawcy, który umożliwi mu korzystanie z platformy transakcyjnej. Ta z kolei jest niezbędna do dokonywania transakcji i inwestowania. Na rynku dostępnych jest wielu brokerów, zatem wybór tego najlepszego nie jest łatwy.

Dobry broker , powinien być przede wszystkim regulowany i nadzorowany. W Polsce organem, który sprawuje kontrolę na brokerami, jest Komisja Nadzoru Finansowego, a za granicą może to być np. CySEC. Warto to sprawdzić, aby zapewnić swoim środkom bezpieczeństwo. Ważny jest także cennik, jaki oferuje broker. Ponadto należy sprawdzić, jakie udostępnia platformy inwestycyjne.

Czym jest platforma inwestycyjna?

Jest to narzędzie, które służy do dokonywania transakcji, ale często posiada szereg dodatkowych funkcji, które mogą być przydatne przy inwestowaniu. Aby wybrać najlepszą, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Ilość rynków, na których można handlować - im więcej, tym lepiej,
  • Sekcja edukacyjna - wiele platform inwestycyjnych wyposażonych jest w sekcję szkoleniową, dzięki której na bieżąco można poszerzać swoją wiedzę,
  • Szybkość i niezawodność - platforma inwestycyjna nie powinna działać wolno, ponieważ może to opóźniać ruchy inwestora i generować stratę,
  • Łatwość w obsłudze - szczególnie dla osób początkujących, dobra platforma transakcyjna powinna był prosta w użytkowaniu. Przejrzysty panel z pewnością pomoże w skutecznym inwestowaniu,
  • Narzędzia dodatkowe - szereg zaawansowanych narzędzi i wskaźników to ogromna pomoc dla inwestorów,
  • Możliwość korzystania na urządzeniach mobilnych - docenią to zwłaszcza osoby, które często są w podróży i bardzo często korzystają z urządzeń mobilnych, takich jak tablet czy telefon.

Gra na giełdzie - o czym należy pamiętać?

Inwestowanie na giełdzie, szczególnie dla osób początkujących jest bardzo emocjonujące. Jednak dokonywanie transakcji pod wpływem emocji, nie jest dobrym posunięciem. Najlepsi inwestorzy potrafią odłożyć emocje na bok i z chłodną głową podchodzić do swoich inwestycji (o tym również m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/gra-na-gieldzie/). Dzięki temu wygrywają.

Warto także zaakceptować ryzyko inwestycyjne, które jest nierozerwalnie związane z inwestowaniem. Można je jedynie ograniczyć, stosując np. dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Polega ona na różnicowaniu aktywów, które kupuje się do swojego portfela. Nie warto lokować wszystkich środków w jedno aktywo. Dzięki temu w przypadku spadku aktywów, inwestor nie straci wszystkich pieniędzy.

Inwestowanie na giełdzie można porównać do sinusoidy. Kiedy jest okres hossy, czyli wzrostu, za chwilę można spodziewać się spadków. Warto wziąć to pod uwagę, podejmując decyzje inwestycyjne.

Gra na giełdzie dostępna jest obecnie dla każdego. Jednak wiele osób podchodzi do tego bez odpowiedniego przygotowania, przez co wszystko traci i w efekcie zraża się do dalszej gry. Warto zatem zdobyć właściwą wiedzę i poćwiczyć na symulatorze albo koncie demo, zanim rozpocznie się grę na prawdziwe pieniądze.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag gra na giełdzietag aphtag Amin12