Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Google Squared - nowa jakość wyszukiwania

07-06-2009, 11:52

Wyniki wyszukiwania w postaci tabeli zawierającej zbiorcze informacje na temat interesującej nas kwestii to najnowsza funkcja wyszukiwarki Google. Charakteryzuje ją przede wszystkim przejrzystość publikacji wyników wyszukiwania i duże możliwości ich dopasowania do potrzeb internauty.

Google Squared została pokazana światu 3 tygodnie temu podczas konferencji Searchology w Mountain View. Jednak dopiero dwa dni temu funkcję tę udostępniono internautom.

Jak działa Google Squared

Google Squared w akcji
fot. - Google Squared w akcji
Szukając informacji, na przykład na temat krajów ze Wschodniej Europy, dostajemy wyniki w postaci tabeli, gdzie w wierszach znajduje się 7 państw (można dodać kolejne), a w kolumnach kolejno nazwa kraju, charakterystyczne zdjęcie, opis, stolica, język i powierzchnia państwa. Można dodać też kolejne kolumny, takie jak populacja, waluta, lub zdefiniować swoją własną kategorię.

Kategorie dostosowują się do rodzaju wyszukiwanych informacji. Tak więc inne dane otrzymamy na temat aparatów fotograficznych, a inne na temat dystrybucji Linuksa czy ras psów.

Widać jednak, że wyszukiwarka jest jeszcze mocno niedopracowana, gdyż często nie udaje się uzyskać poprawnych wyników lub nie otrzymujemy ich wcale. Co więcej, w wynikach wyszukiwania, jakie otrzymujemy, jest mnóstwo błędów, na przykład według Google Squared w Polsce, Słowenii czy na Węgrzech językiem urzędowym jest angielski.

Mimo tych niedociągnięć propozycja Google Labs wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla ludzi szukających zbiorczych informacji na jakiś temat. Pozostaje więc tylko czekać na udoskonalanie algorytmów semantycznego wyszukiwania, jakimi posługuje się Squared.

Co dalej?

Rynek wyszukiwarek przeżywa w ostatnim czasie istne oblężenie. Co i rusz powstają nowe rozwiązania, a stare są udoskonalane (choć nie jest to reguła).

Nie tak dawno światło dzienne ujrzała wyszukiwarka Wolfram Alpha, na której wydaje się wzorować Squared. Również ze strony Microsoftu doczekaliśmy się godnego następcy Live Search, jakim jest Bing, który zaraz po ukazaniu się wywołał niemałe kontrowersje związane z modyfikacją przeglądarki Internet Explorer 6.

Daje się zauważyć też trend odchodzenia od wyszukiwania po słowach kluczowych. Wszystkie nowe rozwiązania skupiają się wokół tzw. wyszukiwania semantycznego, polegającego na rozpoznawaniu znaczenia słów, "zrozumieniu" kontekstu i (sztucznie)inteligentnej metodzie znajdowania odpowiedzi na pytania użytkowników.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Google Labs