Google otwiera format Living Stories (wideo)

18-02-2010, 12:28

W grudniu Google zaprezentowała Living Stories - format wiadomości online pozwalający na chronologiczne zorganizowanie newsów w czytelny sposób. Teraz firma poinformowała o udostępnieniu kodu źródłowego rozwiązania. Po Living Stories mogą sięgać różni wydawcy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Format Living Stories był testowany przez ostatnie dwa miesiące z pracownikami New York Times i Washington Post. Generalnie platforma ta ma umożliwiać śledzenie określonego tematu w newsach online i obserwowanie, jak sprawa się rozwija. Można zobaczyć, jak to wygląda, pod adresem livingstories.googlelabs.com.

W ramach testów prześledzono taki temat, jak wojna w Afganistanie. Wchodząc na stronę tego tematu, zobaczymy podsumowanie, a pod nim oś czasu, która organizuje różne teksty chronologicznie. Opcje po lewej stronie pozwalają na przejrzenie konkretnych zagadnień, np. liczby ofiar, wyborów w Afganistanie, odpowiedzi innych krajów itd. Można także przejrzeć newsy, opinie, cytaty, obrazy, filmy itd. Każdy z tematów w Living Stories ma swój kanał RSS.

>>> Czytaj: Google Buzz może wyjść z Gmaila

Living Stories nie jest wielką rewolucją, ale z pewnością jest świetnym narzędziem dla Czytelników, którzy chcą mieć szersze spojrzenie na wydarzenia. 75% osób biorących udział w testach Google przyznało, że wolą Living Stories od tradycyjnych sposobów prezentacji wiadomości.

Teraz Google zdecydowała się na udostępnienie kodu źródłowego Living Stories. Można go znaleźć pod adresem code.google.com/p/living-stories. Kod jest dostępny na warunkach licencji Apache License 2.0.

To oznacza, że teraz wiele serwisów może udostępniać usługę Living Stories. Google planuje jeszcze stworzenie narzędzi programistycznych, które ułatwią wydawcom korzystanie z rozwiązania. Teraz kolejny krok należy do wydawców i członków społeczności open source. Wersja Living Stories od Google jest bowiem "martwa" i jeśli New York Times lub Washington Post chcą kontynuować korzystanie z narzędzia, mogą je uruchomić na własnych stronach.

Sonda
Czy odpowiada Ci sposób prezentowania wiadomości w Living Stories?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Przedstawiciel Washington Post Vijay Ravindran powiedział serwisowi paidContent.org, że w chwili obecnej jego serwis nie planuje uruchomienia własnej wersji Living Stories, ale zastanawia się nad współpracą z Google w przyszłości.

W ostatnim czasie da się zauważyć, że Google stara się o nowe narzędzia do przeglądania wiadomości online. W ubiegłym roku firma zaprezentowała także usługę Google Fast Flip, której celem było upodobnienie newsów online do tych w gazetach.

>>> Czytaj: Google Fast Flip - newsy prawie jak drukowane

Osoby zainteresowane platformą Living Stories mogą obejrzeć jej działania na filmie poniżej.


Źródło: Google News Blog


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.