Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy mogą w końcu cieszyć się z lokalnej wersji serwisu Google News, agregującego wiadomości - jak podaje Google - z ponad 300 polskojęzycznych źródeł. Usługa ta działa na bazie wyszukiwarki Google - gromadzi znalezione w internecie informacje, tworzy ich indeks i wyświetla użytkownikom wyniki wyszukiwania w postaci nagłówków i krótkich fragmentów wiadomości, kierujących na witrynę wydawcy.

robot sprzątający

reklama


Idea powstania serwisu Google News zrodziła się w umyśle Krishny Bharata, który piastuje w Google stanowisko Principal Research Scientist (z ang. głównego naukowca ds. badań). Tuż po tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 r., kiedy to terroryści dokonali ataku na kilka strategicznych obiektów w USA, Bharat zdał sobie sprawę, że brak w internecie miejsca umożliwiającego porównanie wiadomości pochodzących z różnych źródeł, reprezentujących różne punkty widzenia a jednocześnie dotyczących tych samych tematów.

Serwis Google News działa na bazie wyszukiwarki Google - gromadzi znalezione w internecie informacje, tworzy ich indeks i wyświetla użytkownikom wyniki wyszukiwania w postaci nagłówków i krótkich fragmentów wiadomości. Po kliknięciu wybranego nagłówka internauci zostają przeniesieni bezpośrednio na witrynę danego wydawcy. Taki model funkcjonowania jest zazwyczaj w pełni zgodny z prawami autorskimi wielu krajów, które zezwalają na wykorzystywanie treści w ograniczonym zakresie bez zezwolenia właściciela praw. Dzięki temu zapisowi gazetom wolno np. podawać w recenzjach krótkie cytaty z książek chronionych prawami autorskimi.

Nagłówki wyświetlane na stronie głównej Google News są wybierane przez algorytm komputerowy, oparty na wielu czynnikach, takich jak popularność poszczególnych wiadomości i liczba witryn internetowych, w których są one publikowane. Przede wszystkim uwzględniana jest liczba oryginalnych artykułów napisanych i opublikowanych przez redakcje w celu określenia wagi tematu, na którą ma również wpływ jego aktualność.

Tak jak w przypadku wyszukiwarki, celem jest podawanie najtrafniejszych wyników, dlatego też wyniki generowane są całkowicie automatycznie - za pomocą robotów indeksujących - wyjaśniają przedstawiciele Google.

- Usługa Google News pozwala internautom łatwo sprawdzać najnowsze doniesienia z całego świata i czytać wybrane artykuły bezpośrednio na witrynach mediów. Ułatwiając czytelnikom wyszukiwanie wiadomości, pomagamy im docierać do większej liczby materiałów, zarówno od autorów, których już znają, jak i ze źródeł, o których istnieniu mogli nawet nie wiedzieć.  Użytkownicy zyskują tym samym znacznie pełniejszy obraz wydarzeń, a media zwiększają ruch na swoich witrynach - zapewnia Grim Iversen, Product Manager Google News.

Gromadząc w jednym miejscu materiały dziennikarskie z wielu różnych źródeł, Google - m.in.  dzięki popularności, jaką cieszy się wsród internautów na całym świecie - zwiększa zainteresowanie aktualnymi tematami i zazwyczaj podnosi czytelnictwo mediów elektronicznych, co ma - zdaniem przedstawicieli tej firmy - korzystny wpływ na całą branżę informacyjną.

Nie wszystkie media są jednak podobnego zdania. W połowie 2006 roku Copiepresse, organizacja reprezentująca interesy belgijskich wydawców prasy, wygrała z Google proces w sprawie zamieszczania w Google News nagłówków. Amerykańska firma odwołała się od tej decyzji, ale w kolejnej rozprawie sąd podtrzymał pierwsze orzeczenie i Google musiało usunąć ze swojej usługi fragmenty tekstów linkujące do serwisów internetowych gazet zrzeszonych w Copiepresse.

Jak na razie był to jednostkowy incydent, po którym jednak Google zapobiegawczo zawarło w połowie 2007 r. porozumienie z agencjami prasowymi, których pełne teksty można znaleźć na stronach Google News. Przedstawiciele firmy cały czas zapewniają też, że serwis Google News w pełni przestrzega międzynarodowych praw autorskich i praw miejscowych w każdym regionie, w którym jest dostępny.

Polska wersja Google News agreguje wiadomości z ponad 300 polskojęzycznych źródeł. Materiały na ten sam temat są umieszczane w jednej „grupie wiadomości" podzielonej na 7 sekcji: Najważniejsze artykuły, Świat, Polska, Gospodarka, Nauka/technika, Sport, Rozrywka. Wiadomości emitowane w Google News można także subskrybować poprzez w postaci źródeł RSS/Atom.

- Bardzo się cieszymy, że usługa Google News jest już dostępna w Polsce. Możliwość wyszukiwania i przeglądania doniesień medialnych w naszym własnym języku oznacza szerszy i szybszy dostęp do najnowszych wiadomości, różnorodnych opinii i komentarzy, które codziennie kształtują naszą rzeczywistość. - tłumaczy Artur Waliszewski, Country Manager Google Poland.

Po dzisiejszej premierze na świecie funkcjonuje już ponad 40 wersji regionalnych Google News, dostępnych w 23 różnych językach. Polską wersję serwisu Google News znajdziecie na stronie:

http://news.google.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Google, własne



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Google Newstag CopierPresse