Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Obecność specjalisty jakim jest geodeta podczas budowy domu jest elementem niezbędnym. Już na etapie zakupu działki warto skorzystać z jego usług, zwłaszcza jeśli działka nie ma wytyczonych granic. Dzięki temu uniknie się problemów, jeśli po zakupie okaże się, że działka wygląda inaczej, niż uprzednio deklarował to sprzedający. Po zakupie działki, tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych, obecność geodety jest konieczna na kilku jego etapach.

Sporządzenie mapy do celów projektowych

Do zlokalizowania domu na kupionej działce, architekt będzie potrzebował dokumentu określanego jako mapa do celów geodezyjnych. Mapę taką sporządza geodeta, na podstawie kopii mapy zasadniczej. W celu ułatwienia i przyspieszenia prac, właściciel gruntu powinien przedstawić geodecie aktualny wypis planu zagospodarowania terenu. Kopia mapy zasadniczej zawiera takie informacje jak rozmieszczenie działek, ukształtowanie terenu, informacje dot. sieci uzbrojenia. Im bardziej przejrzysty dokument, tym szybsza i prostsza praca geodety w tym zakresie. W dokumencie sporządzonym przez geodetę powinny znaleźć się m.in. takie informacje jak określenie granic działki oraz jej usytuowania, wskazanie jej numeru ewidencyjnego, obrębu ewidencyjnego, oznaczenie wszelkich istniejących już na działce obiektów oraz uzbrojenia terenu. Po uzyskaniu mapy do celów projektowych od geodety, architekt może przystąpić do pracy. W tym czasie warto też starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce, inaczej wytoczenie geodezyjne to nic innego jak odzwierciedlenie w stanie rzeczywistym gotowego projektu. Specjalista ds. gruntu ma za zadanie ustalić punkty przecięcia osi konstrukcyjnych budynku, w tym także jego narożników. Wytyczenie budynku na działce będzie odzwierciedlało miejsce wykopów koniecznych do utworzenia ław fundamentowych. Po dokonaniu tych czynności, geodeta wyznacza także poziom zerowy, który jest określeniem poziomu posadzki. Ponadto dokonuje wpisów w dzienniku budowy.

Wytyczenie przyłączy

Geodeta - jakie ma zadania podczas budowy domu?

Zgodnie z przepisami prawa wytyczenie przyłączy na działce należy do obowiązków geodety. W tym celu, specjalista korzysta z planu architekta i na jego podstawie odzwierciedla stan rzeczywisty. Czynnościami faktycznymi które musi podjąć w tym etapie jest wykonanie pomiaru podwykonawczego przyłączy oraz opracowanie ich mapy podwykonawczej. Czynności te powinny zostać dokonane przez zasypaniem przyłączy.

Pomiar powykonawczy budynku oraz opracowanie map 

Czynności te określane także jako inwentaryzacja powykonawcza służą sprawdzeniu, czy stan faktyczny (już po zakończeniu budowy) odpowiada stanowi prawnemu. Zadaniem geodety jest dokładne wymierzenie powstałego już budynku i instalacji, porównaniu ich z planami, naniesieniu ich na mapę oraz dokonaniu wpisu w dzienniku budowy. Dopiero po tych czynnościach, właściciele domu mogą dokonać zawiadomienia do urzędu o zakończeniu robót budowlanych, a niektórych przypadkach starać się o uzyskanie zezwolenia na użytkowanie budynku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag nolstag grunttag geodetatag budowa domutag Amin12tag ALH