Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zakres wykorzystywania sztucznej inteligencji nieustannie się poszerza. Dziś za sprawą generatorów obrazów AI dorasta ona do miana cyfrowego artysty.

Ludzkość już od dłuższego czasu jest przyzwyczajona do wykorzystywania inteligentnych technologii i automatyzowania codziennych zadań. Dzięki zaawansowanym technologiom nasze życie jest zwyczajnie prostsze i wygodniejsze. Możemy m.in. dokonywać zakupów przez internet, odwiedzać legalne kasyno bez wychodzenia z domu — w internecie, sprzątać dom z wykorzystaniem robota, czy nawet budować całe inteligentne domy, które reagują na każdą naszą komendę.

Dziś wkraczamy jednak w zupełnie nową erę technologii i sztucznej inteligencji, gdzie roboty ewoluują ze zwykłych asystentów ludzi do cyfrowych artystów, tworzących niezwykle kreatywne treści. Już od pewnego czasu możemy spotkać się z narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji, które tworzą zapierający dech w piersiach kontent w zakresie dzieł sztuki, literatury czy muzyki.

Do tej pory narzędzia te przestrzegały zawartych w oprogramowaniu konkretnych kryteriów i zasad. W ten sposób co prawda tworzyły w pełni unikalne treści, ale w pewnym sensie były one ograniczone możliwościami. Wydane niedawno narzędzia zmieniają jednak ten aspekt o 180 stopni, bo za sprawą najnowszych generatorów obrazów AI, maszyny mogą aktualnie w mgnieniu oka stworzyć dowolny obraz, jaki tylko możemy sobie wyobrazić.

Jak działa generator obrazów AI?

Podstawowa zasada działania współczesnych generatorów obrazów AI jest dość prosta, bo opiera się na tworzeniu przez maszyny oryginalnych i realistycznych obrazów poprzez wprowadzenie tekstu w języku naturalnym. Roboty w swoich obrazach mają duże pole do popisu, bo mają możliwość łączenia wielu różnych styli, atrybutów i koncepcji, dzięki czemu mogą tworzyć prawdziwe dzieła sztuki, wyłącznie na podstawie wprowadzonych słów kluczowych. By wygenerowany obraz był jak najbliższy oczekiwaniom, maszyny analizują przekazany przez człowieka tekst tudzież podpowiedź, przeglądając w internecie obrazy i ich opisy, przez co dowiadują się, czym dokładnie są dane obiekty i jaka jest między nimi zależność.

Generatory obrazów AI korzystają z dwóch specjalistycznych sieci neuronowych. Pierwsza sieć odpowiada bezpośrednio za stworzenie obrazu, a zadaniem drugiej jest ocenienie wygenerowanego obrazu. Ocena polega tutaj na stwierdzeniu, jak bardzo rzeczywisty jest stworzony obraz, poprzez analizę przykładowych obrazów w internecie. Po tym, jak druga sieć zakończy swoją weryfikację dokładności, dane zwracane są do systemu sztucznej inteligencji, która uczy się zwróconych informacji i modyfikuje obraz, a następnie przesyła do dalszej oceny. Cykl kończy się w momencie, gdy wygenerowany obraz wpasuje się w szeroko pojęty szablon kontrolny i można go przekazać użytkownikowi.

Choć proces ten wydaje się dość zawiły, to w praktyce od momentu wprowadzenia przez człowieka wybranej frazy do wygenerowania obrazu AI nie mija więcej niż kilka sekund. Wszystko dzieje się zatem błyskawicznie, a efekty są nierzadko piorunujące, bo uzyskana w ten sposób grafika jest czasem tak bardzo kreatywna, że ciężko nawet sobie wyobrazić, żeby człowiek był w stanie stworzyć coś takiego.

Najpopularniejsze generatory obrazów AI

Obecnie na rynku znajdziemy kilka różnych generatorów, które wykorzystują najnowsze technologie. Różnią się one między sobą możliwościami, interfejsami i dodatkowymi narzędziami, jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną — tworzą niezwykle realistyczne, artystyczne i kreatywne treści. Do najpopularniejszych aktualnie generatorów obrazów AI należą takie narzędzia jak DALL-E2, Deep Dream Generator i DeepAI.

DALL-E 2 To zdecydowanie najpopularniejszy dziś generator obrazów AI, który obok obrazów może również generować ilustracje oraz produkty projektowe. Korzystanie z niego nie wymaga żadnej wiedzy — ani informatycznej, ani artystycznej. Jest zatem idealnym rozwiązaniem zarówno dla profesjonalistów, jak i zupełnych amatorów. DALL-E 2 oferuje prosty interfejs oraz narzędzia pędzla, dzięki któremu użytkownicy mogą edytować wygenerowany obraz, dodając np. cienie.
Deep Dream Generator Deep Dream Generator to narzędzie stworzone przez inżyniera Google — Alexandra Mordvintseva. Generator posiada rozbudowaną sieć neuronową, która jest wyszkolona przez miliony różnych obrazów. By uzyskać obraz za pomocą Deep Dream Generator, wystarczy przesłać obraz referencyjny, a robot po chwili wygeneruje na jego podstawie nowy obraz. Narzędzie posiada prosty interfejs i daje możliwość dodania filtrów do wygenerowanego obrazu.
DeepAI Bardzo prosty generator, który oferuje kilka różnych ciekawych narzędzi do tworzenia realistycznych obrazów. DeepAI pozwala na tworzenie nieograniczonej ilości obrazów i zapewnia szeroką gamę funkcjonalności umożliwiających dostosowanie finalnego obrazu do własnych potrzeb — można dostosować m.in. tekstury, kolory, styl i ilość szczegółów. Generator ten jest chętnie wykorzystywany przez artystów i projektantów.

Generatory obrazów AI — przyszłość kreatywnych treści

Nie da się ukryć, że generatory obrazów AI sporo namieszały w świecie tworzenia kreatywnych treści, bo cyfrowi artyści AI stali się zagrożeniem dla współczesnych normalnych artystów — ludzi. Sztuczna inteligencja wydaje się bowiem nie odstawać od człowieka nie tylko pod względem samej kreatywności, ale przede wszystkim w zakresie prędkości tworzenia obrazów. Tutaj otrzymujemy gotowe dzieło w zaledwie kilka sekund i dodatkowo możemy je edytować wedle uznania.

Sztuczna inteligencja w tym zakresie nie jest jednak bez wad, bo boryka się z problemem generowania dyskryminujących wyników — użytkownik może przecież wygenerować obraz na podstawie tego, co mu się jawnie podoba. Wszystko jednak wskazuje na to, że generatory obrazów AI będą w przyszłości kluczowym narzędziem w zakresie tworzenia treści kreatywnych i będą coraz chętniej wykorzystywane przez ludzi — zarówno w celach komercyjnych, jak i indywidualnych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *