W standardowe dni w momencie, gdy potrzebne jest skorzystanie z pomocy medycznej można bez problemu udać się do przychodni medycznej. Tam lekarz pierwszego kontaktu udzieli rzetelnego wsparcia i pomoże w zwalczeniu konkretnych dolegliwości. Postawi zarówno diagnozę, jak i przepisze odpowiednie leki, które będą adekwatne do sytuacji zdrowotnej. Sytuacja ta jednak ulega skomplikowaniu w momencie, gdy niezbędne jest skorzystanie z pomocy medycznej w nocy lub w święta. W takich przypadkach w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia warto odpowiednio podejść do sprawy, aby móc otrzymać pomoc zdrowotną. Z pomocą przychodzą placówki, które są w takim momencie otwarte i które specjalizują się w zastępowaniu klasycznych przychodni lekarskich. W wyjątkowo poważnych sytuacjach i stanach zagrożenia życia można również udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Prezentujemy jakie możliwości pomocy medycznej są dostępne w nocy oraz w święta.
Podstawowym miejscem, do którego warto się zgłosić w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia w nocy jest dedykowana dla miejsca zamieszkania przychodnia. W każdym mieście działają przychodnie świadczące usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Najczęściej mieszczą się w szpitalach i swoim zasięgiem obejmują większy obszar niż standardowe punkty podstawowej opieki zdrowotnej. Zlokalizowane w szpitalach przychodnie są czynne przez całą dobę, a dodatkowo są w stanie realizować wizyty domowe. Znane jako NOCH punkty są właśnie tym miejscem, do którego powinny udać się osoby, które doznały pogorszenia stanu zdrowia i wymagają konsultacji lekarskiej. Jednocześnie są to punkty, do których warto się udać w przypadku, gdy życiu nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to usługa, która swoim zakresem obejmuje dokładnie ten sam zakres prac, co klasyczna przychodnia dostępna w dzień. Pacjent zgłaszający się po pomoc również trafia w ręce lekarza pierwszego kontaktu, który jest w stanie wykonać podstawowe badania i pomóc w konkretnych sytuacjach. Możliwe jest zgłoszenie się z infekcjami wirusowymi, infekcjami bakteryjnymi czy w przypadku pogorszenia stanu zdrowia przy chorobach przewlekłych. Ten rodzaj opieki zdrowotnej obejmuje również w razie potrzeby wykonanie zastrzyków. Dodatkowo dyżurujący lekarz udziela porad na tematy związane z dalszym leczeniem i ewentualną koniecznością zgłoszenia się na dodatkowe badania. W zależności od konkretnej sytuacji udzielana jest pomoc medyczna. W przypadkach medycznie uzasadnionych w ramach usług NOCH może zostać zrealizowana także wizyta domowa. Wpływa ona na komfort pacjentów i sprawdza się głównie w przypadku osób starszych i niezdolnych do samodzielnego poruszania. W takim przypadku do miejsca zamieszkania przybędzie lekarz lub zespół pielęgniarski, który wykonana konkretne zabiegi.
Sytuacji, gdy w nocy lub w dni ustawowo wolne od pracy dochodzi do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia to niezbędne jest odpowiednie zareagowanie. Ograniczone możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej w takiej sytuacji sprawiają, że wielu pacjentów decyduje się pojechać na SOR. W przypadku nagłego zachorowania nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Z założenia oddziały ratunkowe tworzone w szpitalach są kierowane do udzielania pomocy w przypadku, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Nie są miejscem, gdzie można udać się po pomoc w sprawach infekcji czy złego samopoczucia. W momencie, gdy nie ma ryzyka zgonu to odpowiednim miejscem są NOCHy. Udanie się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przyniesie najlepsze rezultaty.
Nocna opieka medyczna w Gdańsku jest realizowana przez wiele placówek mieszczących się przy szpitalach. Zarówno szpital powiatowy, jak i szpital wojewódzki mogą prowadzić u siebie poradnie medyczne, które będą dostępne dla pacjentów w konkretnych dniach świątecznych i w porze nocnej. Warto w sieci poszukać najważniejszych informacji na temat tego, gdzie znajdują się konkretne punkty, w których można zgłosić się po pomoc i otrzymać profesjonalne wsparcie.
Osoby przewlekle chore i starsze mogą również liczyć na wizyty w domu pacjenta. Taka wizyta jest bardzo komfortowa dla osoby chorej i pozwala na łatwe otrzymanie w pełni fachowego wsparcia. U pacjenta dyżurujący lekarz może wykonać wiele podstawowych zabiegów i badań. Oceni stan zdrowia i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.
Informacji na temat nocnej i świątecznej opieki najlepiej szukać w sieci i na stronach NFZ. Pacjenci w ten sposób mogą dowiedzieć się, gdzie w ich okolicy mieszczą się poszczególny punkty medyczne, a także znajdą numery kontaktowe. W większych miastach znajduje się przynajmniej kilka punktów, w których świadczone są usługi medyczne. W porze nocnej oraz w dni wolne od pracy wystarczy jedynie bezpośrednio udać się do punktu i zaczekać w kolejce na otrzymanie pomocy.
Foto: Pexels, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Dlaczego nie powinieneś czekać z kontaktem z adwokatem: Przewodnik po terminowej pomocy prawnej
|
|
|
|
|
|