Żyjemy w świecie informacji, które docierają do nas rozmaitymi kanałami. Opiera się na nich coraz więcej naszych działań. Dlatego tak ważne jest korzystanie z wiarygodnych i aktualnych informacji. Dotarcie do nich jest możliwe dzięki właściwemu wyborowi źródeł.
To potrzeba informacyjna określa, które cechy źródła będą ważne. To, co w pewnej sytuacji może być wadą, jest zaletą w innej. Ocena źródła może więc być dokonywana tylko w odniesieniu do celu poszukiwań. Np. duża ogólność przeszkadza, gdy chcesz znać szczegóły, ale przydaje się, gdy nic jeszcze nie wiesz na dany temat.
Żadne źródło nie jest całkowicie obiektywne. Każde przedstawia określony punkt widzenia. Zauważ, że różne gazety opisują te same wydarzenia w całkiem różny sposób. Dlatego przy szukaniu najbardziej wiarygodnego ujęcia faktów ważne są:
odróżnienie przedstawienia faktów od komentarzy i opinii autora,
zaufanie bezstronnemu autorowi.
Czasami jednak nie potrzebujesz obiektywnych źródeł. Często szukasz opinii innych. Np. przy wyborze filmu nie wystarczy poznanie zarysu jego fabuły, chcesz też wiedzieć, czy podobał się widzom o podobnym guście. Wówczas poznaj recenzje krytyków i komentarze na serwisach tematycznych.
Przy wyborze źródła informacji kieruj się jego:
wiarygodnością (zawsze szukaj wiarygodnych źródeł!),
aktualnością,
obiektywnością,
dostępnością,
łatwością wykorzystania,
stopniem szczegółowości,
zrozumiałością.
Charakter i ograniczenia źródła zależą również od kanału komunikacyjnego (to pośrednik między nadawcą i odbiorcą). Np. informacje dostępne w internecie są bardziej aktualne niż te zawarte w książkach. Jednym z lepszych portali informujących o nowościach jest infodlapolaka.pl
Do niektórych źródeł można dotrzeć poprzez różne kanały. Dotyczy to m.in. codziennej prasy, drukowanej i udostępnianej w sieci.
Jeśli szukasz informacji:
do szkoły lub do pracy — wybierz obiektywne i wiarygodne źródła, np. encyklopedie i podręczniki. Unikaj portali takich jak ściąga.pl, zapytaj.onet.pl. Nie korzystaj ze stron www, których autora nie jesteś w stanie zidentyfikować. Szybko skończyłoby się to jedynką w dzienniku!
by rozerwać się — zajrzyj do prasy lub serwisów tematycznych. Poznaj opinie innych osób.
o swoich zainteresowaniach lub hobby — sięgnij do czasopism, forów i blogów internetowych na dany temat.
Często zdarza nam się także szukać informacji stricte przyporządkowanych do kategorii tematycznej. Nie obchodzą nas wtedy portale ogólne. Dla przykładu bardzo często szukamy wyspecjalizowanych usług np. motoryzacyjnych. W takim wypadku będziemy szukać portalu takiego jak TUTAJ. Wtedy możemy znaleźć wszystkie interesujące nas informacje.
Niezależnie od tego czego poszukujemy, musimy być czujni. Internet pełen jest tzw. „fake newsów”, które mogą nas wprowadzić w błąd. Szukajmy tylko sprawdzonych źródeł, które pozwolą nam na dotarcie do właściwej i interesującej nas informacji.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|