Garaże blaszane - co to jest, jakie jest ich zastosowanie?

14-03-2020, 08:45

Zbudowanie garażu murowanego nie jest takie proste. Nie tylko wiąże się to z dużymi kosztami, ale również obszernymi planami budowy oraz długotrwałym wykonaniem. To właśnie dlatego coraz bardziej popularne stają się garaże blaszane. Ich postawienie jest dużo prostsze od garażu murowanego, przede wszystkim ze względu na niższą cenę oraz prostszą konstrukcję. Osoby, które posiadają dom z terenem zewnętrznym, na którym nie ma garażu, często muszą pozostawiać samochód na dworze, gdzie przez cały czas narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Nic dziwnego, że garaże blaszane cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o takich garażach i do czego jeszcze mogą służyć?

Budowa blaszaka

Garaże blaszane, zwane także blaszakami, to konstrukcje stawiane na stałe, dlatego warto podejść do takiego obiektu z odpowiednim przygotowaniem. Należy wrócić uwagę nie tylko na sam materiał i kolor, ale także na konstrukcję dachu, drzwi oraz na to, czy warto w garażu zamontować okno, czy też nie będzie ono potrzebne.

Szkielet blaszaka

Dobrej jakości garaż blaszany musi być oparty na mocnym szkielecie, wykonanym ze stali wysokiej klasy, odpowiednio zabezpieczonej przed korozją. W grę wchodzi również lżejsze, ale także wytrzymałe aluminium. Taki sposób budowy zapewnia całej konstrukcji dużą odporność na czynniki atmosferyczne.

Sposób montażu

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża, na którym garaż ma być postawiony. Powinno być ono zawsze utwardzone i dokładnie wypoziomowane, aby garaż stał stabilnie. Warto również daną powierzchnię odizolować, wykorzystując np. płyty betonowe. Chodzi o to, aby garaż nie stał bezpośrednio na powierzchni gruntu.

Do dobrej podstawy montowane są wszystkie elementy szkieletu, a dalej pokrycie ścian oraz dachu. One również wykonane są z blachy stalowej, aluminiowej lub paneli z tworzyw sztucznych, dostępnych w różnych kolorach, które można dopasować wedle własnego uznania. Zarówno blachy, jak i szkielet pokryte są antykorozyjną powłoką, którą dodatkowo można pomalować farbą chroniącą przed wilgocią.

Drzwi w garażu blaszanym

Drzwi stanowią bardzo ważny element całej konstrukcji, ponieważ zapewniają wygodę korzystania z blaszaka. Zamknięte drzwi ochronią przed dostępem wiatru czy deszczu, przydają się również wtedy, kiedy garaż wykorzystujemy jako składzik na narzędzia lub jako warsztat.

Czy w blaszaku potrzebne jest okno?

Blaszak świetnie spełni swoją funkcję nawet wtedy, gdy okna w nim nie będzie. Czasem jednak taki element może się przydać. Warto zamontować je szczególnie wtedy, gdy garaż postawimy w miejscu zaciemnionym i po otwarciu drzwi nie będzie wpadać do niego wystarczająca ilość światła. Okno może pełnić przydatną funkcję, jeżeli traktujemy garaż jako warsztat, jest on bardzo wąski lub chcemy przebywać w nim przy zamkniętych drzwiach.

Okno może wpłynąć także na estetykę całej konstrukcji, szczególnie wtedy, gdy do blaszaka wybierzemy dach dwuspadowy.

Zastosowanie blaszaków – czyli jak je możemy wykorzystać?

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań blaszaka jest korzystanie z niego jako miejsca do przechowywania samochodu. Garaż blaszany zapewnia nam suchą przestrzeń, a więc może chronić auto lub inny pojazd przed szkodliwym działaniem wiatru, mrozu, deszczu czy słońca. Dzięki temu unikniemy przedwczesnego rdzewienia blachy samochodu oraz zanieczyszczenia lakieru przez brud znajdujący się w kroplach. Blaszaki, nawet jeśli nie są ogrzewane, w pewnym stopniu chronią również przed chłodem.

Jakie są inne zastosowania garażów blaszanych?

Blaszak jako składzik na różne przedmioty

Garaże blaszane przydają się na podwórkach, na których nie ma innych budynków gospodarczych, do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów i maszyn. Schowamy w nim np. betoniarkę, spawarkę, piłę, kosiarkę czy rower. W zależności od tego, ile i jakie różności chcemy przechowywać w naszym blaszaku, powinniśmy dobrać jego odpowiednią wielkość podczas planowania konstrukcji. Warto pamiętać, że jeżeli mamy na podwórku wystarczającą ilość miejsca, najlepiej postawić na większy blaszak, gdyż takie będzie też przestronniejszy.

Garaż blaszany jako warsztat

Miłośnicy majsterkowania mogą wykorzystać blaszak jako miejsce, w którym nie tylko będą przechowywać rzeczy do majsterkowania, ale będą mogli liczyć na ciszę i spokój podczas zajmowania się swoim ukochanym hobby. Garaże blaszane świetnie sprawdzają się jako taki przydomowy warsztat. Jeżeli ustawiamy garaż, aby traktować go właśnie tak, warto pomyśleć o zamontowaniu okna, które stanowić będzie dodatkowe oświetlenie.

Dlaczego właśnie blaszaki? Korzyści ze stawiania garażów blaszanych

Jeszcze niedawno garaże blaszane wybierane były dość rzadko, ze względu na nieestetyczny wygląd i decydowano się na nie głównie ze względu na niższe koszty. Aktualnie sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ nowoczesne konstrukcje, stworzone z wysokiej klasy materiałów budowlanych są nie tylko solidne, ale również charakteryzują się ciekawym designem.  Co więcej, stawianie blaszaków wiąże się z różnymi korzyściami, których często nie ma przy budowie konstrukcji murowanych. Wśród zalet ustawiania garaży blaszanych wyróżniamy:

– swobodę lokalizacji – praktycznie niczym nieograniczona, o ile znajdować się będzie na terenie prywatnej posesji;

– możliwość samodzielnego ustawienia – w sprzedaży znajdują się także garaże blaszane, które każdy może ustawić samodzielnie, stosując się do zwartej do opakowania instrukcji. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że blaszak zostanie postawiony poprawnie, warto skorzystać z pomocy fachowca;

– niewielka masa – garaże blaszane są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich montowanie oraz ewentualną rozbiórkę. Sprzyja to także komfortowi przy zmianie lokalizacji konstrukcji;

– atrakcyjny design – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy dobrać garaże, które nie tylko spełnią swoją funkcję w praktyce, ale również stanowić będą ciekawy przykład małej architektury. Klient wybierający garaż ma możliwość dobrania kształtu i koloru konstrukcji tak, aby całość spełniała jego wymagania;

– wysoki poziom bezpieczeństwa – nowoczesne blaszaki z mocnymi antywłamaniowymi drzwiami, zapewniają bezpieczeństwo przedmiotom, które będziemy w nich przechowywać;

– wyposażenie dodatkowe – do blaszaka zamówić można np. dodatkowe ocieplenie, dodatkowe systematy wentylacji, a nawet ogrzewanie.

Postaw na oryginalny design – blaszaki drewnopodobne – co to jest?

Nieestetyczne, szare blaszaki odeszły już do historii. Aktualnie, dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym, stworzyć można projekt, który nie tylko spełni swoje zadanie w praktyce, ale również będzie ładnie wyglądał. Modnym rozwiązaniem są blaszaki drewnopodobne, czyli, jak sama nazwa wskazuje, takie, które swoim wyglądem przypominają budynki drewniane.

Garaż taki samą konstrukcją nie różni się od blaszaków standardowych, jednak znaczną różnicę widać w sposobie wykończenia powierzchni. Jest ono stworzone z blachy ocynkowanej, która z zewnątrz pokryta jest specjalną akrylową powłoką odporną na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Powłoka ta swoim wyglądem przypomina naturalne drewno nie tylko pod względem kolorystyki, na powierzchni zauważyć możemy również imitację słojów danego gatunku drewna, a kolorystyka stanowi jego idealne odwzorowanie. Najpopularniejsze kolory garażów drewnopodobnych to: złoty dąb, orzech i jasny orzech. Konstrukcja na pierwszy rzut oka przypomina oryginalną drewnianą budowlę, a taka świetnie wkomponuje się w wiejski krajobraz lub dopasuje do miłego otoczenia przydomowego ogródka.

Garaże blaszane – co trzeba zrobić, aby zdobyć pozwolenie na budowę?

Art. 29 Prawa Budowlanego mówi o tym, że parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m2 i rozpiętości konstrukcji do 4,8 m nie wymagają odrębnego pozwolenia na budowę. A do takich konstrukcji zaliczamy właśnie blaszaki. Nie oznacza to jednak, że obejdzie się bez formalności. W większości gmin budowę blaszaka i tak trzeba zgłosić do urzędu. Nie powinno to stanowić większego problemu, wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku, którego wzór znajdziemy w urzędzie lub na stronie internetowej instytucji. Do wniosku dołączyć musimy następujące dokumenty:

– prawo do dysponowania gruntem, na którym chcemy postawić garaż;

– kopię mapy danego terenu z dokładną lokalizacją miejsca, na którym ma stanąć garaż.

Warto sprawdzić także lokalne warunki zagospodarowania przestrzennego, które określają warunki zabudowy w danej lokalizacji. Jeżeli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, można rozpocząć budowę.

Warto wiedzieć: takie warunki obowiązują tylko wtedy, gdy blaszak ma pełnić rolę garażu. W przypadku, gdy myślimy o tym, aby korzystać z niego jako warsztatu, czyli budynku do wykonywania działalności gospodarczej, będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Garaże blaszane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Sam wybór garażu blaszanego nie powinien stanowić problemu. Warto jednak zastanowić się nad zakupem, gdyż wariantów wyglądu oraz wielkości jest dość sporo. A skoro mamy możliwość dopasowania garażu blaszanego do indywidualnych wymagań, dlaczego tego nie zrobić? Jak dobrać odpowiedni blaszak dla siebie?

Rozmiar blaszaka

Konstrukcje blaszaków mogą mieć różne wymiary. Zanim zdecydujemy się na postawienie budowli, zastanówmy się, do czego będzie ona służyć. To właśnie od celu przeznaczenia w dużej mierze zależeć powinna wielkość blaszaka. Jeżeli ma być czymś więcej, niż miejscem na samochód, powinien być odpowiednio duży. Do garażu dołączyć możemy także wiatę blaszaną, czyli specjalne zadaszenie, które może przydać się, jeżeli chcemy jakieś urządzenie pozostawić na dworze. Wiata ochroni przed słońcem, wiatrem i deszczem.

Wygląd blaszaka

Dzięki szerokim możliwościom konstrukcyjnym możemy nasz blaszak dopasować do wyglądu otoczenia. Wystarczy dobrać kolorystykę i wykończenie tak, aby całość ładnie prezentowała się na tle budynku mieszkalnego czy innych zabudowań gospodarczych. Teraz blaszak nie musi już stanowić niepasującego do całości obiektu, wręcz przeciwnie, możemy zrobić z niego ozdobę podwórka.

Garaże blaszane – dla kogo?

Blaszak to świetna opcja dla każdego, kto potrzebuje dodatkowego miejsca na samochód lub inny pojazd, jednak nie ma możliwości lub środków, aby postawić budynek murowany. Co więcej, ze względu na wysoką funkcjonalność, blaszak sprawdzi się również tam, gdzie potrzebny jest schowek na maszyny gospodarcze, bądź miejsce do wykonywania działalności gospodarczej, np. warsztat.

Szeroka oferta blaszaków pozwoli nam dostosować wygląd i wielkość konstrukcji do indywidualnych wymagań, dzięki czemu sami  możemy określić, jakiego garażu tak naprawdę potrzebujemy. Lekka konstrukcja oraz łatwość w montażu sprawiają, że blaszaki cieszą się aktualnie olbrzymią popularnością wśród właścicieli domów mieszkalnych z podwórkiem.


Następny artykuł » zamknij

CBD, a nauka

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag garaż blaszany
To warto przeczytać

fot. pixabay

fot. Kaspersky

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: