Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fundusz inwestycyjny – dlaczego warto?

27-06-2017, 06:28

Według opublikowanego w 2015 roku badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia fundusze inwestycyjne postrzegane są jako produkty nowoczesne i perspektywiczne. Jednocześnie wiele ankietowanych osób uważa je za wymagające specjalistycznej wiedzy. Czy tak jest naprawdę?

fundusze inwestycyjne bphtfi.pl

Wspomniane badanie obejmowało trzy grupy ankietowanych – osoby posiadające jednostki funduszy inwestycyjnych, byłych klientów oraz klientów potencjalnych. Jak się okazuje, przekonanie o konieczności dysponowania wiedzą z zakresu inwestycji dotyczyło tylko ostatniej z wymienionych grup. W rzeczywistości do funduszu może przystąpić każdy – nie tylko osoby mające doświadczenie w tej kwestii czy śledzące uważnie zachodzące na rynku finansowym zmiany. Dlaczego warto zainteresować się taką formą pomnażania swoich oszczędności?

Dla kogo?

Chociaż Polacy oszczędzają coraz więcej, najchętniej decydują się na lokaty bankowe lub SKOK-i, dlatego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych muszą bardziej postarać się o zdobycie kolejnych klientów. Przykładem takiego działania było wypłacenie przez BPH TFI dywidendy dla udziałowców funduszu – rozwiązanie to stanowiło nowość na polskim rynku funduszy dywidendowych. Dlaczego warto wziąć pod uwagę udział w funduszu inwestycyjnym? Powodów jest kilka. Wiele osób nie ma odpowiednich środków, aby lokować je w instrumenty finansowe zapewniające duży zysk. Fundusze inwestycyjne nazywane są przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania. Nawet niewielkie sumy wpłacane przez dużą grupę uczestników pozwalają zgromadzić kwoty, które można ulokować w korzystny sposób. Ważną zaletą tego rozwiązania jest też zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, trudno odnieść sukces na giełdzie. W przypadku funduszy inwestycyjnych instrumenty finansowe, w które lokowane są pieniądze, wybierają specjaliści. Analizują oni zmiany na rynku ekonomiczno-finansowym, badają kondycję emitentów czy grupowe zachowania inwestorów, a jednocześnie poszukują korzystnych okazji pozwalających osiągnąć jak największy zysk przy akceptowalnym poziomie ryzyka. Wszystko to sprawia, że fundusze inwestycyjne mogą okazać się świetnym sposobem lokowania oszczędności dla osób bez znajomości giełdy lub chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Według specjalistów najważniejszą kwestią jest wybór konkretnego funduszu ze względu na stosowaną przez niego politykę inwestycyjną. Jeśli będzie prowadzona we właściwy sposób, zapewni klientom najwyższe standardy zarządzania ryzykiem procentowym. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na podjęcie tej decyzji powinno być według ekspertów określenie, czy wolimy ulokować pieniądze w tylko jednym, czy też w kilku różnych funduszach. Trudno jednoznacznie określić, która z dostępnych na rynku propozycji jest najlepsza, bo różni klienci mają odmienne oczekiwania. Z całą pewnością warto jednak poświęcić nieco czasu na porównanie ofert i bliższe zapoznanie się z polityką najbardziej interesujących funduszy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy