Płyta fundamentowa nie bez powodu zyskuje co raz większą popularność w Polsce jeśli chodzi o rozwiązania pod budowę domu. Z jakiego powodu?
Jest to wylewana płyta betonowa, zbrojona siatką i prętami. W przeciwieństwie do tradycyjnych ław fundamentowych płyty konstruuje się znacznie szybciej. Ławy wymagają budowy deskowania, które stanowi "formę" do zalania betonem. Przypomina to koryto bez dna, po zalaniu którego należy odczekać nawet i 3 tygodnie, aż beton się zawiążę i będzie możliwa kontynuacja budowy. Płyty fundamentowe nie wymagają deskowania, a "formę" kształtuje się za pomocą płyt termoizolacyjnych (np. styropianowych), które na poczatku uformują beton, a następnie stanowić będą ocieplenie krawędzi płyty.
Jest to żelbetonowa płyta o grubości co najmniej 20 cm, posadowiona na żwirowej podsypce o grubości co najmniej 30 cm. Zbrojenie wykonuje się z siatki zgrzewanej z żebrowanych prętów stalowych, które nastepnie zalewane są betonem klasy C-16/20. Płyty fundamentowe izoluje się termicznie np. styropianem EPS, XPS, Hydro (na pospółce grubości 20 cm). Na sam koniec możliwa jest ewentualna wylewka samopoziomująca, na którą bezpośrednio kładzie się posadzki.
Do głównych zalet, jak już zostało wyżej napisane, zaliczyć trzeba przede wszystkim szybkość budowy. Tradycyjne fundamenty (ława) wymaga tygodni pracy, licząc przerwę na zawiązanie się betonu. Płyta fundamentowa tego czasu wymaga znacznie mniej bo około 4-7 dni roboczych.
Kolejną bardzo ważną zaletą jest równomierne rozkładanie się obciążeń. Ilekroś słyszy się o tym, że dom musi osiąść, że po kilku latach pękają ściany a wnętrza wymagają ponownego remontu. Przy płytach fundamentowych nie ma tego problemu. Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, przez co na każdy skrawek obciążonego gruntu przypada dużo mniejszy nacisk. Zatem jest to rozwiązanie korzystne dla gruntów o słabej nośności, ale również daje pewność w przypadku naszej niewiedzy czy grunt nie osiądzie pod tradycyjnym fundamentem.
Prace rozpoczynają się od wymiany gruntu. Na miejsce rodzimego gruntu sypana jest pospółka o grubości minimum 30 cm, którą następnie się zagęszcza i utwardza. Dalej wytyczony zostaje zewnętrzny obrys domu, po czym następuje ułożenie elementów brzegowych, które stanowią jednocześnie izolację pionową. Kolejno wykonywane są wszystkie podejścia wodno-kanalizacyjne, przepusty wody i prądu, a następnie rozkładana jest izolacja termiczna pozioma. W tym momencie nadchodzi czas na rozkładanie zbrojenia z żebrowanych prętów stalowych. Przedostatnim "dużym" etapem budowy płyty fundamentowej jest instalacja grzewcza, np. z ogrzewaniem wodnym, jeśli takie są założenia projektowe. Ostatnim krokiem jest zalewanie płyty betonem, który po kilku godzinach jest zacierany mechanicznie. Na gotową powierzchnię można kłaść gotową dowolną podłogę, jak płytki, panele, posadzki, czy deski.
Firmy, które zwykle robią tradycyjne ławy fundamentowe nie do końca są zaznajomione z technologią płyty fundamentowej. Jednak istnieją firmy, które się w tym specjalizują, np. Termico.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|