Fotowoltaika – jaka moc instalacji jest odpowiednia dla twojego domu?

27-05-2019, 12:43

Przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej, należy odpowiednio dobrać moc systemu. W przypadku prywatnych gospodarstw domowych powinna być ona tak dopasowana, aby energia wyprodukowana w ciągu roku nie przekraczała zużycia rocznego. Jak ową moc dobrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź.

panele fotowoltaiczne

  1. Ile prądu zużywa gospodarstwo domowe?
  2. Określenie mocy ogniw
  3. Za mała czy za duża moc – co lepsze?

Ile prądu zużywa gospodarstwo domowe?

Najistotniejszym aspektem branym pod uwagę podczas ustalania mocy instalacji jest stwierdzenie, jak dużo energii zużywa dany dom. Aby to określić, należy posłużyć się rachunkami za prąd poświadczającymi aktualne zużycie. Na ich podstawie specjalista, czyli profesjonalny doradca energetyczny jest w stanie tak dobrać moc instalacji, aby fotowoltaika była odpowiednia.

Określenie mocy ogniw

Ważne jest także ustalenie możliwości instalacyjnych, tzn. powierzchni dachu lub gruntu (w zależności od tego, gdzie będą instalowane panele) oraz ekspozycji owej powierzchni względem słońca, możliwości występowania zacienienia, kąta nachylenia dachu itp. Jeżeli okaże się, że warunki nie są zbyt korzystne, np. dach jest skierowany na zachód i wschód, to możliwe, że konieczne okaże się dobranie instalacji o większej mocy. Jest to istotne, bowiem fotowoltaika powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na prąd.

Za mała czy za duża moc – co lepsze?

Najlepszym rozwiązaniem jest pełne pokrycie zapotrzebowania danego gospodarstwa na energię, jednakże nie zawsze się to udaje. Jakie są więc skutki instalacji o zbyt małe mocy? Efektem jest to, że oszczędności w rachunkach za energię będą po prostu mniejsze, a sam okres zwrotu inwestycji (ze względu na niższy koszt instalacji) będzie na orientacyjnie tym samym poziomie, co w przypadku fotowoltaiki odpowiadającej w pełni na zapotrzebowanie. Z kolei moc zbyt duża wiąże się z większymi nakładami finansowymi na samą inwestycję oraz w związku z tym dłuższym okresem zwrotu. Co istotne, oszczędności nie są również większe, gdyż nadmiar energii zostaje – zgodnie z obowiązującym prawem – utracony. Należy bowiem wiedzieć, że aktualnie obowiązujący system opustów określa, że dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci klient może odebrać 0,8 kWh (nie „odzyska” więc całości tego, co „włożył” do sieci). Natomiast w przypadku instalacji o mocy wynoszącej od 10 do 50 kWh, rozliczenie odbywa się w ilościowym stosunku 1 do 0,7 kWh.

Mimo pewnych trudności związanych z określaniem mocy ogniw do zainstalowania, fotowoltaika jest bardzo korzystnym, ekologicznym i polecanym rozwiązaniem.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. PhotoMIX
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: