Strach jest obecny w życiu każdego z nas. Pełni on ważną funkcję, stanowi bowiem barierę przed różnego rodzaju niebezpiecznymi działaniami, które mogłyby zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Są wśród nas jednak i tacy, którzy strach i lęk przeżywają w sposób nieproporcjonalny do realnego zagrożenia. Taka reakcja nazywana jest fobią. Wiąże się ona najczęściej z nieuzasadnioną, paniczną i niemożliwą do powstrzymania reakcją na określony bodziec. Jakie są przyczyny fobii i jak sobie z nią radzić?
Fobia może być wynikiem przeżytych w dzieciństwie traum i wydarzeń, które utrwaliły się w naszej podświadomości. Aby zrozumieć mechanizm powstawania fobii, należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z pojęciem lęku, który jest z tym powiązany. Lęk to objaw, którego podłoża upatruje się w bliżej nieokreślonych bodźcach. Jeżeli utrzymuje się on długi czas i uaktywnia w nieuzasadnionych okolicznościach, może to prowadzić do powstania fobii. Co ciekawe, jej powstanie może bazować również na nieświadomym przeniesieniu lęku lub agresji. Biorąc jako przykład fobię społeczną, wynikać może ona z głębszych przesłanek niż strachu przed kontaktem z ludźmi. Może być bowiem spowodowana przez natrętne myśli o ocenie innych w połączeniu z niskim poczuciem własnej wartości.
Strach jest swoistą i naturalną odpowiedzią organizmu na bodziec związany z realnie istniejącym zagrożeniem. Boimy się np. wskoczyć do wody na główkę, jeżeli nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Strach ujawniający się w ten sposób jest dobry i może nas uchronić przed niebezpieczeństwem. Zupełnie inaczej jest w przypadku lęku, który stanowi podłoże fobii. Lęk nie jest związany z konkretnym bodźcem i stanowić on może odpowiedź na wyobrażenie czy wspomnienie niebezpiecznej sytuacji. Stale utrzymujący się strach jest z kolei często podłożem wykształcenia się fobii. W efekcie fobii osoba, która się z nią zmaga, unika miejsc, ludzi i sytuacji, które mogą potencjalnie wywołać reakcję.
Osoba, która zmaga się z fobią, w zetknięciu z człowiekiem, danym miejscem, sytuacją, przedmiotem czy zwierzęciem, które wywołuje reakcję, zostaje obezwładniona przez przerażenie. Pomimo że dany czynnik nie stanowi realnego zagrożenia, nie da się tego logicznie wytłumaczyć osobie zmagającej się z fobią. Fobia wiąże się również z objawami somatycznymi jak duszności, zawroty głowy, biegunka, wymioty, przyspieszenie akcji serca, czy odrętwienie. Fobia może doprowadzić osobę chorą również do omdlenia.
Aby móc rozpocząć proces leczenia, osoba chora musi mieć świadomość, że potrzebuje pomocy specjalisty. Metodą leczenia jest w pierwszej kolejności jest zasięgnięcie opinii terapeuty i poźniejsza psychoterapia. Psychoterapia może mieć postać spotkań indywidualnych, ćwiczeń lub spotkań w grupie z podobnym problemem. Głównym celem terapii jest znalezienie źródła lęku oraz rozpoczęcie pracy nad kontrolowaniem lęku. W niektórych sytuacjach konieczna może okazać się farmakoterapia. Jedną z grup leków, które stosuje się podczas leczenia fobii, są benzodiazepiny.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|