Polskie symbole narodowe to: flaga i biało-czerwone barwy, godło w postaci Orła Białego oraz hymn państwowy, czyli „Mazurek Dąbrowskiego”. Towarzyszą nam one w chwilach ważnych dla całej społeczności – zarówno w radosnych, jak i smutnych momentach. Warto uświadomić sobie, że symbole narodowe podlegają ochronie przewidzianej przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa. W związku z tym, obowiązkiem każdego z nas jest odnoszenie się do nich z należytą czcią oraz szacunkiem. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące eksponowania flag państwowych na masztach.
W ciągu roku w kalendarzu pojawia się co najmniej kilka wydarzeń, które są obchodzone na tyle hucznie, że jednym z elementów ich celebracji jest wywieszanie na masztach flagi państwowej. W Polsce są to między innymi następujące daty:
Maszty, na których wywiesza się flagę państwową, już na stałe weszły do przestrzeni publicznej. Baczny obserwator może dostrzec je w wielu lokalizacjach. Najczęściej maszty flagowe montuje się w okolicach siedzib urzędów, instytucji państwowych, banków, kościołów, uczelni, szkół oraz przedszkoli. Coraz częściej można zaobserwować je również na prywatnych posesjach. Wiele osób pragnie mieć na swoim podwórku albo w ogrodzie maszt, na którym flaga państwowa będzie się godnie prezentowała.
Polska flaga państwowa składa się z dwóch poziomych pasów o tej samej szerokości. W górnej części znajduje się barwa biała, natomiast na dole czerwona. Wymiary tej flagi muszą mieć odpowiednie proporcje, czyli 5:8.
Przed wywieszeniem flagi na maszcie należy dopasować jej wielkość do jego wysokości. Niezbędne jest również zadbanie o nienaganny wygląd flagi. Walory estetyczne mają tutaj pierwszorzędne znaczenie – flaga musi być czysta i wyprasowana. Po fladze państwowej nie można również pisać ani umieszczać na niej grafik. Ponadto trzeba zamontować ją w taki sposób, aby żadna jej część nie była zanurzona w wodzie, a także nie dotykała podłogi, ziemi lub podłoża innego typu.
Jest ustalone, że na terenie naszego kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed innymi flagami. Jeśli na tym samym maszcie znajdują się również flagi innego kraju, danej jednostki samorządu terytorialnego, czy konkretnej organizacji międzynarodowej, to nasza flaga ma zostać wciągnięta na maszt jako pierwsza i tym samym musi znajdować się na samej górze.
Wywieszając flagę na maszt, trzeba również zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Jeśli pogoda nie sprzyja – jest burza, wieje silny wiatr, pada intensywny deszcz lub śnieg – należy bezwzględnie zadbać, aby flaga państwowa nie uległa zniszczeniu. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie jej.
Wciąganie flag na maszty w Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, czy Krakowie można zaobserwować już na kilka dni przed oficjalnymi obchodami danego święta narodowego lub państwowego. Jednak trzeba wiedzieć, że w zakresie doboru flagi bardzo często dochodzi do pomyłki. Z czego wynika najpopularniejszy błąd? Chodzi o używanie przez obywateli flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i umieszczanie jej na ich domach. Trzeba zapamiętać sobie, że jest wyodrębniona grupa podmiotów, która może ją wykorzystywać. To między innymi: polskie misje i przedstawicielstwa za granicą, lotniska cywilne oraz statki morskie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|