Firmy transportowe szukają oszczędności pomimo wzrostu liczby zleceń

15-07-2019, 13:45

Firmy transportowe przeżywają prawdziwy boom. Według TLP średni roczny wzrost w branży jest równy 8,8 proc. Udział branży transportowej w polskim PKB wynosi aż 6,5 proc. Firmy przewozowe mają jednak powody do zmartwień. Są nimi szybko rosnące koszty prowadzenia działalności.

monitoring floty samochodowej

Wzrost wynagrodzeń kierowców i cen paliwa odbija się na branży

Dwoma głównymi czynnikami wpływającymi na obniżenie zysków firm transportowych, pomimo dużej liczby zleceń są rosnące wynagrodzenia kierowców zawodowych oraz drożejące paliwa. Presja płacowa wśród kierowców samochodów ciężarowych jest wysoka z powodu niedoboru pracowników w firmach transportowych. Według TLP w 2018 brakowało 100 tys. kierowców tirów, a zatrudnianie kierowców z Ukrainy, Białorusi i Litwy jest utrudnione z powodu skomplikowanych przepisów. Procedury trwają długo, a przedsiębiorstwa tracą w tym czasie klientów. Szacuje się, że w 2025 roku sytuacja w branży może być jeszcze trudniejsza, gdyż na rynku może zabraknąć wtedy nawet 950 tys. kierowców zawodowych.

Niestabilność cen paliw jest spowodowana konfliktami międzynarodowymi i spekulacjami ekonomistów. Koszt zakupu paliwa jest coraz wyższy, dlatego koszty transportu rosną w ciągu kilku tygodni nawet o kilka procent. W przypadku umów zawieranych na dłuższy okres lub ze sporym wyprzedzeniem jest to problem. Okazuje się coraz częściej, że zyski z realizacji zlecenia szybko maleją, przez co branża transportowa jest zmuszona do podnoszenia cen i szukania oszczędności.

Monitorowanie tras przejazdu zwiększa rentowność zleceń

Firmy transportowe walczą z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności na różne sposoby. Jednym z najskuteczniejszych sposobów optymalizowania kosztów firmowych jest wprowadzenie systemu monitorowania samochodów za pomocą GPS. System Get Vehicle Tracking umożliwia kontrolowanie prędkości pojazdu firmowego, zużycia paliwa oraz lokalizacji samochodu. Dzięki temu firma może skuteczniej planować doładunki na trasie i ustalać optymalne terminy dostawy towarów do klientów. Dodatkowo monitorowanie GPS pozwala sprawdzić, jakie jest rzeczywiste zużycie paliwa przez samochód ciężarowy i przy jakiej prędkości zużycie jest najniższe. Takie rozwiązanie jest proste i skuteczne, dlatego decyduje się na nie wiele firm.

Get Vehicle Tracking sprawdza się nawet w niewielkich przedsiębiorstwach, gdyż obsługa systemu jest łatwa. Dane są przesyłane na wybrane urządzenie, na przykład na smartfona. Przedsiębiorca ma do nich dostęp o każdej porze. Dodatkowo w razie zboczenia kierowcy z trasy lub pojawienia się innego problemu, system wysyła alert, który ułatwia szybkie rozwiązanie kłopotów na trasie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.