Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przy zakupie samochodu przedsiębiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na markę auta, wyposażenie, parametry techniczne. Całkiem jednak zapominają o kwestiach finansowych. Podpowiadamy, co bardziej się opłaca: kupić auto na kredyt czy w leasing.

Samochód na firmę jest kupowany częściej niż przez osoby prywatne. W zeszłym roku przedsiębiorstwa działające w Polsce kupiły 201 tys. nowych aut, co stanowiło niemal 70 procent zakupów w sektorze osobówek. Jak widać, firmy wciąż są największym klientem salonów samochodowych, bo w przeciwieństwie do prywatnego nabywcy, który stawia na samochody używane, preferują kupno nowego auta. I wtedy pojawia się pytanie, co jest bardziej opłacalne: auto w leasingu czy na kredyt. Warto policzyć z ołówkiem w ręku, bo obydwie opcje mają zarówno wady jak i zalety.

Kredyt samochodowy: za i przeciw

Kredytem można sfinansować całą wartość samochodu, nie angażując do zakupu środków własnych. Do wyboru jest kredyt gotówkowy tzw. na dowolny cel albo stricte kredyt samochodowy.  Czym się one różnią? W wypadku tego pierwszego kredytobiorca może dowolnie dysponować pożyczką, a po zakupie samochodu za te środki – także pojazdem. Może nawet sprzedać auto przed spłatą pożyczki. Korzystający z kredytu samochodowego takiej możliwości niestety nie ma, bo najczęściej pojazd jest zabezpieczeniem pożyczki i nie może być sprzedany przed spłatą wszystkich rat. Plusem pożyczki samochodowej są korzystniejsze warunki kredytowania – w zależności od banku oprocentowanie wynosi 6-9 procent. Pożyczki gotówkowe, z kolei, są oprocentowane na co najmniej 13 procent. Do tego trzeba jeszcze doliczyć prowizje i obowiązkowe ubezpieczenie.

Biorąc kredyt na samochód firmowy, trzeba pamiętać, że sama kwota pożyczki nie jest kosztem podatkowym. Do kosztów działalności gospodarczej można wrzucić jedynie odsetki od kredytu i kwoty związane z amortyzacją auta.

Możliwość amortyzacji (w przypadku jednego właściciela w całości, w razie kilku – w części) jest jedną z zalet samochodu na kredyt. Wśród innych plusów warto wymienić możliwość uzyskania kredytu samochodowego nawet na 10 lat (czyli na okres dłuższy niż w leasingu) i w ten sposób obniżenia miesięcznych rat oraz możność wliczenia w koszty prowadzenia firmy wydatków na naprawy auta.

Leasing aut: za i przeciw

Leasingu też są dwa rodzaje: finansowy i operacyjny. Na czym polega różnica? W pierwszym wypadku przedsiębiorca może amortyzować środek trwały, ale do kosztów podatkowych nie zalicza pełnej raty, a tylko odsetki. W leasingu operacyjnym zaś amortyzacja jest dokonywana przez leasingodawcę, z kolei leasingobiorca jest w stanie wliczyć w koszta całą ratę. Dlatego ten rodzaj cieszy się większą popularnością wśród właścicieli firm.

O ile duże korzyści podatkowe są plusem leasingu, o tyle minusem są ograniczone prawa przedsiębiorcy do dysponowania swoim pojazdem. W czasie trwania umowy leasingu (maksymalnie 7 lat) właścicielem auta jest leasingodawca, i to on decyduje o wyborze serwisu, ubezpieczenia czy ewentualnej sprzedaży pojazdu.

Sprawdź leasing Skoda: http://www.skoda-flota.pl/finansowanie/leasing-z-niska-wartoscia-koncowa


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik







fot. Freepik



fot. Freepik