Wiele przedsiębiorstw jest zmuszona do wystawiania swoim kontrahentom faktur z wydłużonym terminem płatności. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie stracić płynności finansowej spowodowanej zatorami w płatnościach oraz poznasz lepiej usługę faktoringu. Zaczynamy!
Faktoring to usługa, której głównym celem jest sprawienie, by przedsiębiorca wystawiający fakturę szybciej otrzymał zapłatę za wykonane przez siebie usługi. Jeśli chodzi o definicję faktoringu, to mówi ona, że polega on na wykupieniu przez firmę faktoringową faktur od danego przedsiębiorcy. W praktyce właśnie tak funkcjonuje finansowanie faktur, które w dużej mierze może pomóc Ci w utrzymaniu płynności finansowej i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom wynikającym z zatorów płatniczych.
Faktoring jest usługą o bardzo prostym przebiegu. Zazwyczaj w umowie nie znajdziesz zawiłych zapisów oraz setki kruczków, które mają na celu naciągnięcie Cię na nieoczekiwane opłaty. Poniżej znajdziesz opis krok po kroku, jak działa faktoring.
W momencie, w którym zrealizujesz usługę lub sprzedaż towar kontrahentowi, musisz wystawić mu fakturę. Bez niej nie będzie dokumentu, który poświadczy obowiązek płatniczy klienta wobec Twojej firmy. Pamiętaj, że faktura musi uwzględniać wydłużony termin od 7 do 90 dni.
Firma faktoringowa musi sprawdzić fakturę pod kątem prawnym oraz księgowym. Dokument powinien być wystawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Cała analiza nie trwa zbyt długo, więc nie musisz martwić się o wydłużony termin realizacji faktoringu.
Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia na koncie klienta księgowane są pieniądze z tytułu sprzedanych faktur.
Od momentu przesłania na Twoje konto pieniędzy obowiązek egzekucji należności od Twojego kontrahenta przechodzi na firmę faktoringową (w faktoringu pełnym). Ty w tym czasie możesz zająć się rozwijaniem firmy i pracą nad nowymi projektami.
Jak już wspominaliśmy, usługa faktoringu jest prosta i skonstruowana w bardzo przejrzysty sposób. Dlatego właśnie w umowie są wymienione tylko trzy stron:
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów faktoringu ze względu na różne czynniki. Najczęściej klienci skupiają się kwestii przeniesienia ryzyka niewypłacalności swoich klientów.
Jeszcze niedawno usługa finansowania faktur nie była tak dostępna, jak dzisiaj. Obecnie z faktoringu możesz skorzystać niemal każdy przedsiębiorca. Jedyne warunki to:
Prowadzenie działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna);
Działalność minimum 12 miesięcy (wiele zależy w tej kwestii o wybranej firmy faktoringowej);
Rozliczanie się na podstawie faktur z opóźnionym terminem płatności;
Nieobecność w bazach dłużników BIG, KRD itp. (dotyczy zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrahenta);
Faktoring nie jest kosztowną usługą, ale oczywiście wiele zależy od indywidualnych ustaleń z faktorem. Zazwyczaj przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami w postaci:
Jak widzisz, faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na przetrwaniu i zniwelowaniu efektów zatorów płatniczych. Atutem usługi z pewnością są krótki czas, jaki mija od przesłania faktury do zaksięgowania na koncie przedsiębiorcy środków oraz duża dostępność. Jeśli jesteś zainteresowany, dowiedz się więcej o mikrofaktoringu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych
|
|
|
|
|
|