Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Finansowanie faktur. Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

22-12-2021, 16:31

Wiele przedsiębiorstw jest zmuszona do wystawiania swoim kontrahentom faktur z wydłużonym terminem płatności. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie stracić płynności finansowej spowodowanej zatorami w płatnościach oraz poznasz lepiej usługę faktoringu. Zaczynamy!

Finansowanie faktur. Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Faktoring, czyli co?

Faktoring to usługa, której głównym celem jest sprawienie, by przedsiębiorca wystawiający fakturę szybciej otrzymał zapłatę za wykonane przez siebie usługi. Jeśli chodzi o definicję faktoringu, to mówi ona, że polega on na wykupieniu przez firmę faktoringową faktur od danego przedsiębiorcy. W praktyce właśnie tak funkcjonuje finansowanie faktur, które w dużej mierze może pomóc Ci w utrzymaniu płynności finansowej i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom wynikającym z zatorów płatniczych.

Jak działa finansowanie faktur?

Faktoring jest usługą o bardzo prostym przebiegu. Zazwyczaj w umowie nie znajdziesz zawiłych zapisów oraz setki kruczków, które mają na celu naciągnięcie Cię na nieoczekiwane opłaty. Poniżej znajdziesz opis krok po kroku, jak działa faktoring.

 1. Wystawiasz fakturę za zrealizowane usługi

W momencie, w którym zrealizujesz usługę lub sprzedaż towar kontrahentowi, musisz wystawić mu fakturę. Bez niej nie będzie dokumentu, który poświadczy obowiązek płatniczy klienta wobec Twojej firmy. Pamiętaj, że faktura musi uwzględniać wydłużony termin od 7 do 90 dni.

 • Przesyłasz fakturę do analizy

Firma faktoringowa musi sprawdzić fakturę pod kątem prawnym oraz księgowym. Dokument powinien być wystawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Cała analiza nie trwa zbyt długo, więc nie musisz martwić się o wydłużony termin realizacji faktoringu.

 • Otrzymujesz pieniądze

Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia na koncie klienta księgowane są pieniądze z tytułu sprzedanych faktur.

 • Rozwijasz firmę i o nic więcej się nie martwisz

Od momentu przesłania na Twoje konto pieniędzy obowiązek egzekucji należności od Twojego kontrahenta przechodzi na firmę faktoringową (w faktoringu pełnym). Ty w tym czasie możesz zająć się rozwijaniem firmy i pracą nad nowymi projektami.

Kto bierze udział w faktoringu?

Jak już wspominaliśmy, usługa faktoringu jest prosta i skonstruowana w bardzo przejrzysty sposób. Dlatego właśnie w umowie są wymienione tylko trzy stron:

 • Faktorant – jest to przedsiębiorca, który chce sprzedać faktury, by uzyskać pieniądze wcześniej niż w określonym w dokumencie terminie;
 • Faktor – instytucja finansowa lub inna wyspecjalizowana firma zajmująca się finansowaniem faktur swoich klientów. Podczas wyboru faktora, zwróć uwagę na jego renomę oraz opinie innych klientów;
 • Kontrahent – strona zobowiązana do opłacenia należności wynikającej z faktury w określonym terminie.

Jakie są rodzaje faktoringu ze względu na przejęcie ryzyka niewypłacalności?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów faktoringu ze względu na różne czynniki. Najczęściej klienci skupiają się kwestii przeniesienia ryzyka niewypłacalności swoich klientów.

 • Faktoring pełny – jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj finansowania faktur, licz się z tym, że firma faktoringowa zajmie się egzekwowaniem zapłaty od kontrahenta. Po przelaniu na Twoje konto zaliczki nie musisz więc martwić się tym, czy klient opłaci otrzymaną fakturę w terminie. W sytuacji, gdy tak się nie stanie, faktor uruchomi działania windykacyjne w Twoim imieniu.
 • Faktoring niepełny – w tym rodzaju finansowania faktur faktor wykupuję należność, ale nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. To więc klient, „sprzedający faktury” musi zająć się kwestią spłaty wierzytelności wynikającej z dokumentu księgowego.
 • Faktoring mieszany – bardzo ciekawe rozwiązanie, które zakłada odpowiedzialność faktora za niewypłacalność kontrahenta tylko do określonej kwoty. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, to przedsiębiorca musi spłacić wykupiony przez firmę faktoringową dokument.

Kto może korzystać z faktoringu?

Jeszcze niedawno usługa finansowania faktur nie była tak dostępna, jak dzisiaj. Obecnie z faktoringu możesz skorzystać niemal każdy przedsiębiorca. Jedyne warunki to:

Prowadzenie działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna);

Działalność minimum 12 miesięcy (wiele zależy w tej kwestii o wybranej firmy faktoringowej);

Rozliczanie się na podstawie faktur z opóźnionym terminem płatności;

Nieobecność w bazach dłużników BIG, KRD itp. (dotyczy zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrahenta);

Ile kosztuje faktoring?

Faktoring nie jest kosztowną usługą, ale oczywiście wiele zależy od indywidualnych ustaleń z faktorem. Zazwyczaj przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami w postaci:

 • Odsetek od udzielonej zaliczki. Pieniądze są pobierane od momentu wypłaty oraz do czasu rozliczenia faktury;
 • Dziennego oprocentowania opartego na stawce referencyjnej WIBOR;
 • Marży faktora, która wynosi od 0,2% do 4% w skali miesiąca.

Utrzymaj płynność finansową firmy

Jak widzisz, faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na przetrwaniu i zniwelowaniu efektów zatorów płatniczych. Atutem usługi z pewnością są krótki czas, jaki mija od przesłania faktury do zaksięgowania na koncie przedsiębiorcy środków oraz duża dostępność. Jeśli jesteś zainteresowany, dowiedz się więcej o mikrofaktoringu.

Ostatnie artykuły:

fot. Lee Jundafot. RitaE


Tematy pokrewne:  

tag nolstag mikrofaktoringtag faktoringtag Amin12tag ALH