Film ukazujący ścięcie głowy? Facebook nie wie, co robić z taką treścią

23-10-2013, 10:44

Karmienie piersią na Facebooku nie było mile widziane, ale film ukazujący zabicie kobiety przez ścięcie był tolerowany. Serwisowi społecznościowemu wyraźnie brakuje polityki dotyczącej niewłaściwych treści.

W przeszłości już zauważano, że Facebook ma problemy z ustaleniem rozsądnych zasad dotyczących dozwolonych i niedozwolonych treści. Facebook uznał karmienie piersią za obsceniczne i usuwał zdjęcia ukazujące tę czynność, ale jednocześnie potrafił tolerować treści bardziej drastyczne.

Ścinanie głowy nie tak złe jak pierś?

W ubiegły poniedziałek BBC nagłośniło sprawę związaną z opublikowaniem na Facebooku filmu, który przedstawiał, jak mężczyzna w brutalny sposób zabija kobietę. Film prawdopodobnie nakręcono w Meksyku. Na Facebooku opublikowano go z opisem "Challenge: Anybody can watch this video?".

Nawet w komentarzach pod filmem pojawiały się prośby o jego usunięcie. BBC zwróciło się w tej sprawie do Facebooka, ale ten potwierdził, że zezwolił na publikację takiego materiału.

Rzecznik Facebooka tłumaczył BBC, że ludzie korzystają z serwisu społecznościowego również po to, by nagłaśniać przypadki naruszenia praw człowieka i piętnować przemoc. Jego zdaniem film należałoby usunąć wówczas, gdyby przedstawiał on przemoc jako coś dobrego lub ciekawego.

Takie podejście do sprawy oburzyło wiele osób, szczególnie obrońców dzieci. Mają oni świadomość, że filmy przedstawiające ścinanie głowy znajdziemy w wielu miejscach w sieci, także na YouTube. Problem w tym, że na YouTube trzeba takich treści poszukać, natomiast na Facebooku mogą się one rozprzestrzeniać łatwiej i częściej trafią do osób w ogóle ich nie poszukujących.

Są też reakcje w postaci obrazkowych komentarzy, takich jak ten, zawierający kadr ze wspomnianego filmu.

fotomontaż

Facebook zmienia zdanie

Wczoraj postawa Facebooka była ostro krytykowana i serwis postanowił nieco zmienić zdanie. Wydał oświadczenie, z którego wynika, że jego polityka zostanie zmieniona w taki sposób, by uchronić użytkowników przed zbyt drastycznymi treściami. Facebook ma głębiej analizować udostępnione treści oraz intencje, jakie mogły kierować osobami udostępniającymi te treści. Serwis ma też zwracać się do osób udostępniających drastyczne treści, by ostrożnie dobierały sposób publikacji.

Pełną treść oświadczenia Facebooka w tej sprawie można znaleźć w tekście Mike'a Isaaca w AllThingsD - Facebook Reverses Stance — Again — On Violent Viral Video.

Facebook chce być źródłem informacji

Zbyt liberalne podejście do treści drastycznych było kontrowersyjne, ale podejście zbyt restrykcyjne też będzie krytykowane. Niektórzy obrońcy praw człowieka są przekonani, że treści ukazujące prawdę o brutalnych aktach przemocy nie powinny być całkowicie blokowane.

Sonda
Czy Facebook powinien ograniczać dostępność materiałów drastycznych na swoich stronach?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Sam Facebook najwyraźniej ma problem z ustaleniem, co powinno być dozwolone na jego podwórku. Problem nasilił się teraz, gdy Facebook chce ostrzej konkurować z Twitterem nie tylko jako serwis społecznościowy, ale także jako źródło wiadomości. Broniąc początkowo publikacji drastycznego klipu, Facebook chciał chyba pokazać, że nadaje się do publikowania materiałów "reporterskich" i nie będzie krępował wolności słowa. Pytanie tylko, co się stanie, kiedy ktoś nakręci reportaż o karmieniu piersią?

To dobry moment, by się zastanowić, czy Facebook naprawdę może być platformą komunikacji i medium informacyjnym jednocześnie. 

Czytaj także: Na Facebooku nie można będzie żartować z kobiet. Wszystko przez nadwrażliwe feministki!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930