Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przed atakiem scamu sugerującym możliwość zainstalowania "oficjalnego przycisku Nie lubię tego" ostrzegają specjaliści z firmy Sophos. Scam szybko się rozprzestrzenia, gdyż wielu użytkowników Facebooka chce mieć możliwość wyrażania pełniejszych opinii na temat postów, linków i aktualizacji.

O tym, że Facebook nie planuje wprowadzenia przycisku „Nie lubię tego”, informował już w wywiadzie telewizyjnym współtwórca tego serwisu - Mark Zuckerberg. Dodanie takiego przycisku godziłoby bowiem w interesy właścicieli stron, którzy zamieszczają u siebie dodatki dla deweloperów przygotowane przez ekipę Facebooka.

Tymczasem grupa użytkowników zainteresowanych funkcją „Nie lubię tego” rośnie, co bez wahania wykorzystali cyberprzestępcy. Specjaliści z firmy Sophos wykryli dwie wersje scamu bazującego na wymianie wiadomości o następującej treści:

Właśnie zainstalowałem przycisk Nie lubię tego, więc teraz mogę nie lubić wszystkich waszych głupich postów lol!!
w wersji ang.: I just got the Dislike button, so now I can dislike all of your dumb posts lol!!

oraz

Zainstaluj oficjalny przycisk Nie lubię tego TERAZ!
w wersji ang.: Get the official DISLIKE button NOW!

- Ta fałszywa funkcja różni się od poprzednich oszustw, ponieważ ci, którzy za tym stoją, nie żerują na ciekawości użytkowników. Ten scam nie jest kolejnym szokującym wideo czy skandalem z życia gwiazd, udaje coś, na czym wielu użytkownikom bardzo zależy - komentuje Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

>> Czytaj także: 600 tys. użytkowników Facebooka "polubiło" nową złośliwą aplikację

Fałszywy przycisk „Nie lubię tego”
fot. Sophos - Fałszywy przycisk „Nie lubię tego”
Jak działa fałszywa aplikacja? Przede wszystkim rozsyła bez wiedzy użytkowników, którzy dali się nabrać, link umożliwiający jej zainstalowanie. Następnie prosi o wypełnienie ankiety online, która przynosi zysk scammerom.

- Użytkownicy Facebooka powininni pomyśleć, zanim klikną w link na profilu znajomego, gdyż tego typu ataki stają się coraz bardziej powszechne - wyjaśnia Cluley. - Podawanie swoich danych osobowych w ankiecie i umożliwienie aplikacji dostępu do swojego profilu jest bardzo ryzykowne i użytkownicy Facebooka muszą zdać sobie sprawę z problemu, a nie klikać na wszystkie linki, które widzą, tylko dlatego, że wydają się być z zaufanego źródła.

Osoby dotknięte problemem powinny usunąć ze swojego profilu linki do przycisku oraz odinstalować kłopotliwą aplikację.

>> Czytaj także: Facebook nie doda przycisku "nie lubię"


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Sophos



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik