Facebook po macoszemu traktuje HTTPS

08-02-2011, 19:03

Podejście Facebooka do przesyłania zaszyfrowanych danych dziwi wielu obserwatorów. W skrajnych przypadkach nowa funkcja może nawet zaszkodzić użytkownikom, którzy będą przekonani o tym, że ich połączenie jest chronione, podczas gdy HTTPS będzie już dawno nieaktywne.

Niedawno wspominaliśmy w Dzienniku Internautów o nowych zabezpieczeniach, jakie wprowadził Facebook. Podczas przeglądania witryny z użyciem HTTPS użytkownicy zyskują znacznie na bezpieczeństwie, gdyż na przykład podczas wykorzystywania publicznej sieci Wi-Fi przesyłane przez nas dane są o wiele trudniejsze do odczytania dla hakerów działających w obrębie tego samego połączenia.

>>Czytaj także: Facebook uruchomi nowy system komentarzy

Sonda
Korzystasz z HTTPS na Facebooku?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak się okazuje, eksperci od bezpieczeństwa mają już jednak kolejny powód do wszczynania alarmów. Chodzi o niekompatybilność wielu aplikacji z HTTPS, na co jednak zwracali uwagę także administratorzy serwisu. Choć podczas próby uruchomienia takiej aplikacji witryna ostrzega o wyłączeniu szyfrowania, problemem jest fakt, że Facebook nie informuje, iż jest to trwałe wyłączenie HTTPS.

Jak wspominaliśmy wcześniej, administratorom serwisu wcale nie jest na rękę oferowanie szyfrowanych połączeń. Zwykle znacznie bardziej obciążają one serwery, co w prostej linii zwiększa koszty ich utrzymania. Wystarczy wyobrazić sobie, jaki efekt ma to w przypadku witryny o skali Facebooka.

Ostrzeżenie o utracie HTTPS
fot. - Ostrzeżenie o utracie HTTPS
Na razie jedyną ochroną przed ciągłym wyłączaniem trybu szyfrowanego jest po prostu rezygnacja z używania gier i aplikacji, które takiej funkcji nie oferują. W innym przypadku należy zachować dużą wstrzemięźliwość w korzystaniu z sieci dzielonych z innymi osobami bez użycia szyfrowania.

>>Czytaj także: Szyfruj swoje dane przesyłane do Facebooka


Źródło: H-Online
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031