Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

To pokłosie rosnącej liczby skarg na zachowania użytkowników na stronie spotkania poświęconego uczczeniu pamięci sześciu nastolatków, którzy odebrali sobie życie, nie będąc w stanie wytrzymać szykan ze strony rówieśników czy rodziny.

Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęło w ostatnim czasie sześć samobójstw nastoletnich gejów, którzy byli zastraszani i poniżani przez swoich rówieśników oraz rodziny z powodu swojej orientacji seksualnej. Są to tylko przypadki, o których się dowiedzieliśmy. Za Oceanem rozpoczęła się żywa dyskusja na temat tego, jak mogło dojść do takiego nieszczęścia i to w kraju, który uważa się za tolerancyjny.

Dniem sprzeciwu wobec takiego postępowania ma być 20 października. Wtedy też w całym kraju mają odbyć się demonstracje osób ubranych w purpurę. Na zaplanowane za pośrednictwem Facebooka spotkanie zapisanych było w chwili pisania tego tekstu ponad 1,34 mln osób.

>> Czytaj także: Baza danych gejów na sprzedaż? 

Nie wszyscy jednak są równie poruszeni tą tragedią. Nie brak bowiem osób, które stworzoną w serwisie społecznościowym stronę wykorzystują do rozprzestrzeniania obelg czy mowy nienawiści. Skala tego zjawiska rośnie razem z liczbą zarejestrowanych osób. Problem stał się już na tyle poważny, że zajęła się nim GLAAD - Gay & Lesbian Alliance Against Defamation, organizacja broniąca gejów i lesbijki przed tego typu działaniami.

Sonda
Byłeś/-aś ofiarą szykan w internecie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Zwróciła się ona do Facebooka o podjęcie odpowiednich kroków celem ukrócenia zachowań użytkowników, sprzecznych z ideą strony. Serwis zaalarmowany został już 6 października i obiecał monitorowanie wpisów pojawiających się na profilu spotkania. Sprawa jest poważna, gdyż ideą tego spotkania jest także pomoc rodzinom samobójców oraz osobom dotkniętym podobnymi problemami, jak oni.

Facebook zapewnia, że szybko i odpowiednio reaguje na wszelkie sygnały o niepoprawnym zachowaniu użytkowników. Musi być bowiem zachowana równowaga między wyrażaniem własnej, nawet kontrowersyjnej, opinii a zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Media społecznościowe dostrzegają swoją odpowiedzialność za pewne sytuacje w świecie realnym, nie zawsze jednak podejmują właściwe działania. Najczęściej potrzeba nacisków społecznych i medialnych, by ten czy inny serwis pochylił się nad zaistniałym problemem. Dobrze jednak, że widać odpowiednie reakcje.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: GLAAD