Facebook i Google porzucają satelitarne plany, ale Elon Musk się trzyma

10-06-2015, 15:07

Facebook porzucił plan zbudowania satelity, który mógłby dostarczyć internet w odległe miejsca. Google też ma trudności, a tymczasem Elon Musk ciągle wydaje się zainteresowany ideą, jaką jest konstelacja tysięcy małych i tanich satelitów dostarczających internet.

Giganci z branży internetowej od dłuższego czasu chcą zdobywać przestrzeń powietrzną i kosmos, by dostarczyć internet tam, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna nie jest dobrze rozwinięta. Nie wynika to z czystego altruizmu. Firmy mogą liczyć na to, że wychowają sobie rzesze nowych użytkowników w miejscach, gdzie internet jeszcze nie jest dostępny, ale kiedyś przecież będzie.  

Facebook chce zdobywać rozwijające się rynki m.in. dzięki inicjatywie Internet.org, która wzbudza pewne kontrowersje. Google atakuje problem od strony technicznej. Myślała nad balonami roznoszącymi internet, które mogłyby zastąpić satelity. Google kupiła też firmę Titan Aerospace, która rozwija szczególny rodzaj dronów mogących zastąpić satelity. Pytanie, czy nie lepiej byłoby zainwestować.... po prostu w satelity?

Facebook rezygnuje z satelitów

Facebook najwyraźniej o tym myślał, ale odpuścił, o czym donosi The Information. Firma porzuciła plan wydania miliarda dolarów na dostarczenie satelitarnego internetu m.in. w Afryce. The Information dowiedział się o tym od osoby zbliżonej do sprawy. Jest to o tyle ciekawe, że wcześniej nie słyszeliśmy o takich kosmicznych planach Facebooka Można w tym miejscu odnotować, że Mark Zuckerberg wspominał o możliwości wykorzystania satelitów w ramach inicjatywy Internet.org, ale najwyraźniej Facebook porzucił podobny pomysł jeszcze zanim zdążył go ogłosić.Satelita

grafika: Mechanik / Shutterstock.com

Google i satelity

Google to kolejny gigant IT zainteresowany satelitami. W czerwcu ubiegłego roku Google przejęła Skybox - firmę stawiającą sobie cel stworzenia takiego systemu satelitów, który mógłby obserwować każde miejsce na Ziemi po kilka razy dziennie. Skybox zajmowała się satelitami do obserwacji i obrazowania, ale nie nie do dostarczania internetu. 

Na krótko przed przejęciem Skybox pojawiły się plotki o tym, że Google planuje wydać od 1 do 3 mld dolarów na flotę satelitów, które miałyby zapewnić dostęp do internetu w rejonach o słabo rozwiniętej infrastrukturze. Przedsięwzięciem miał kierować Greg Wyler, założyciel O3b Networks.

We wrześniu Greg Wyler odszedł z Google, a informacji podawanych w prasie wynikało, że zabrał on ze sobą również prawa do pewnych częstotliwości radiowych przydatnych do świadczenia usługi dostępu do internetu. Nie było jasne co to może oznaczać dla satelitarnych planów Google, ale teraz mówi się, że firma porzuciła część z nich. 

Elon Musk i satelitarny internet

Zmiany planów Facebooka i Google nie zaskakują. Inwestowanie w satelity może pochłonąć masę pieniędzy i nie ma pewności, czy te nakłady by się zwróciły. Poza tym nie da się ukryć, że Google i Facebook to nie są firmy z dużym doświadczeniem kosmicznym. Inaczej jest w przypadku firmy SpaceX i jej założyciela Elona Muska, który również myśli o nowych satelitach do internetu. 

W styczniu tego roku Elon Musk przedstawił ideę sieci satelitów umieszczonych 1,2 tys. km od Ziemi. To znacznie bliżej niż w przypadku typowych satelitów telekomunikacyjnych, które wykorzystują orbitę geostacjonarną (35 tys. km nad równikiem). Mniejsza odległość oznacza także krótszy czas podróży dla sygnałów radiowych. Greg Wyler też ciągle myśli o czymś podobnym.

Sonda
Czy Elon Musk może zrewolucjonizować satelitarny internet?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Wczoraj Washington Post poinformował, że firma Elona Muska zwróciła się do rządu o pozwolenie na testowanie rozwiązania, które ma się opierać na 4 tys. małych i tanich satelitów. Musk miał powiedzieć, że będzie to niczym "odbudowanie internetu w kosmosie". Testy mogłyby się zacząć w przyszłym roku, a gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, usługa mogłaby ruszyć za 5 lat. Informacje Washington Post bazują m.in. na wniosku złożonym do FCC - Federalnej Komisji Łączności. 

Idea satelitarnego i szybkiego internetu rozpala wyobraźnię przedsiębiorców od lat. Przez lata przedstawiano niejeden projekt i niejeden upadł. Nigdy jednak pewne technologie nie były tak małe i tanie jak dziś i nie było takich możliwości w zakresie samodzielnego przygotowania pewnych rozwiązań. Może naprawdę nadszedł czas na naprawdę szybki internet z kosmosu? Jeśli tak, to kto będzie pierwszy?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930