Google ma swojego satelitę! Kupuje Skybox za 500 mln dolarów

11-06-2014, 11:36

Firma Skybox rozwijająca satelity do obrazowania została przejęta przez Google. Dzieje się to krótko po tym, jak w prasie pojawiły się plotki na temat floty satelitów, którą może zbudować twórca największej wyszukiwarki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku tego miesiąca Wall Street Journal informował, że Google może utworzyć własną flotę satelitów, która miałaby pomóc także w dostarczaniu internetu na całym świecie. Plotki mówiły, że Google chce stworzyć flotę złożoną z małych urządzeń obecnych w przestrzeni w dużej liczbie.

Google kupuje Skybox

Teraz stało się coś, co wydaje się potwierdzać te plotki. Google ogłosiła, że kupiła firmę Skybox za 500 mln dolarów. Jest to kalifornijska firma rozwijająca usługę obrazowania satelitarnego wysokiej jakości. Jej satelity są w stanie tworzyć nie tylko wysokiej jakości obrazy, ale także filmy.

Jak na "satelitarny startup" Skybox jest dość wyjątkowy. Celem firmy jest stworzenie takiego systemu satelitów, który mógłby obserwować każde miejsce na Ziemi po kilka razy dziennie. W połączeniu z wysoką jakością zdjęć mogłoby to umożliwić obserwację z kosmosu takich obiektów jak np. samochody albo kontenery. W ten sposób dane z satelitów mogłyby pomóc w dostarczaniu danych na temat transportu, przemysłu, akcji humanitarnych itd. 

Google ma satelitę

Pierwszy satelita Skybox - SkySat-1 - został wysłany w przestrzeń kosmiczną pod koniec ubiegłego roku. Można zatem powiedzieć, że kupując Skybox, firma Google weszła w posiadanie satelity. Co ważne, SkySat-1 ma stanowić tylko element systemu złożonego z 24 satelitów.

zdjęcie

Jak wspomniano wyżej, plotki o satelitach Google mówiły o urządzeniach mniejszych. Tymczasem satelity Skybox cechują się właśnie małymi rozmiarami.

Firma twierdzi, że "tradycyjne" satelity do zdjęć wysokiej jakości ważą tysiące kilogramów i to oczywiście zwiększa koszty wysłania ich na orbitę. Skybox opracowała urządzenia podobnie wydajne, zamknięte w obudowach 20 razy mniejszych. Systemy zasilania, kontroli ułożenia w przestrzeni, komunikacji, zarządzania termicznego i wsparcia dla obrazowania udało się zamknąć w obudowie wielkości książki telefonicznej.

Firma Google już przyznała, że technologia Skybox najpierw pomoże w ulepszeniu map, potem w dostarczaniu internetu. To kolejny element, który pokrywa się z wcześniejszymi plotkami. 

Sonda
Czy satelity Google wzbudzają u Ciebie orwellowskie skojarzenia?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Więcej niż sprzedawanie zdjęć

Warto w tym miejscu zauważyć, że firma Skybox od początku miała koncepcję takiej usługi satelitarnej, która oferuje coś więcej niż obrazy. Skybox chce dostarczać obrazy oraz informacje o tym, co z tych obrazów wynika. Mówiąc prościej, Skybox nie chce sprzedawać tylko pikseli, ale również analizy tych pikseli. Teraz zajmie się tym Google. Jest to biznes naprawdę nowatorski.

Warto jeszcze przypomnieć, że w kwietniu tego roku Google przejęła firmę Titan Aerospace, która rozwija drony nazywane atmosferycznymi satelitami. Mówiąc ściślej, są to bezzałogowe samoloty zdolne do wykonywania lotów na dużych wysokościach, niewymagające tankowania. Ponadto w ramach projektu "Loon" Google eksperymentowała z balonami do roznoszenia internetu. Trudno nie odnieść wrażenia, że firma wiele robi, aby umieścić swoje urządzenia nad naszymi głowami.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.