Facebook chce dostępu do e-maili! Sam zmienił adres w Twoim profilu

26-06-2012, 11:33

Jaki adres e-mail masz ustawiony w profilu na Facebooku? Pamiętasz, że wpisywałeś tam własny? Społecznościowa witryna właśnie zmieniła go na inny, o istnieniu którego możesz nawet nie wiedzieć.

Na początku tygodnia Facebook zdecydował się na krok, który oburzył wielu internautów. Witryna ukryła wpisane przez swoich użytkowników adresy e-mail, zamiast tego w polu kontaktowym wyświetliła nazwę z końcówką @facebook.com.

Adres e-mail, który został automatycznie stworzony przez Facebooka, pokrywa się z domeną profilu (np. dla facebook.com/adrian.nowak, adres poczty to adrian.nowak@facebook.com). Do tej pory społecznościowy gigant nie promował jednak tego typu adresów w żaden natarczywy sposób. Niestety, właśnie się to zmieniło.

Jeśli w swoim profilu ustawiony miałeś jeden z adresów w zewnętrznych usługach (np. Gmail czy Hotmail), Facebook ukrył tego typu "namiary", a zamiast nich wstawił ten z własnej domeny. Oznacza to, że osoby, które poszukują naszych danych w usłudze Zuckerberga, trafią domyślnie tylko na adres @facebook.com.

Facebook chce poznać Twoje e-maile

Choć z pozoru wydaje się to niegroźny krok, w praktyce wiele z e-maili, które przesyłane mogły być z wykorzystaniem zewnętrznych usług, trafi w ręce Facebooka. Społecznościowy gigant i bez tego gromadzi bardzo dużo informacji na temat swoich użytkowników, starając się odbierać ich np. firmie Google czy Microsoftowi, które oferują popularne usługi poczty elektronicznej.

Jak przywrócić dawne adresy?

Sonda
Czy Facebook ma prawo dokonywać zmiany w profilach użytkowników bez ich wiedzy?
  • Tak
  • Nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Facebook to dla wielu internautów wizytówka w sieci, dlatego wprowadzanie w niej zmian bez wiedzy samych użytkowników przyjmowane jest bardzo negatywnie. Stosunkowo łatwo możemy jednak przywrócić stare adresy.

Ustawienia e-maili na Facebooku
fot. - Ustawienia e-maili na Facebooku
Wystarczy w tym celu wykonać następujące kroki:

  • przejść na stronę główną naszego profilu;
  • wybrać przycisk "Zaktualizuj informacje" w środkowej części strony;
  • w polu "Dane kontaktowe" wybrać przycisk "Edytuj";
  • na koniec obok wybranych adresów wystarczy wybrać "Widoczne na osi czasu".

Czytaj także: Facebook: Nie uwolnisz się od "lajkowania"


Źródło: Forbes
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy