Exploity krążą w sieci, Adobe zwleka z poprawką

20-12-2009, 15:49

Od ponad tygodnia cyberprzestępcy wykorzystują lukę "zero-day" w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat. Producent oficjalnie potwierdził istnienie błędu umożliwiającego zdalne uruchomienie kodu. Stosowne poprawki pojawią się jednak dopiero 12 stycznia.

Z informacji podanych przez producenta w jednym z ostatnich Security Advisory wynika, że krytyczna luka występuje w oprogramowaniu:

  • Adobe Reader dla systemów Windows, Macintosh oraz UNIX - w wersji 9.2 i wcześniejszych,
  • Adobe Acrobat dla systemów Windows oraz Macintosh - w wersji 9.2 i wcześniejszych.

Usterkę znaleziono w funkcji DocMedia.newPlayer. Otwarcie specjalnie spreparowanego dokumentu PDF może prowadzić do przejęcia kontroli nad komputerem. Według specjalistów z Shadowserver Foundation pierwszy exploit wykorzystujący omawianą podatność pojawił się w sieci 11 grudnia.

Szkodliwy kod rozprzestrzeniany jest za pomocą poczty elektronicznej - na blogu firmy F-Secure można zobaczyć przykłady przechwyconych e-maili z zainfekowanymi plikami w załączniku. HD Moore, twórca pakietu narzędzi ułatwiających analizowanie zabezpieczeń systemu, poinformował m.in. na Twitterze, że Metasploit został już wzbogacony o możliwość wykorzystania nowej luki w produktach Adobe.

>> Czytaj także: Groźne pliki PDF

Na blogu Adobe Product Security Incident Response Team pojawiła się natomiast informacja, że poprawka usuwająca ten błąd zostanie opublikowana dopiero 12 stycznia. Adobe publikuje bowiem aktualizacje swoich produktów co kwartał (ostatni zestaw poprawek wydano w połowie października).

Aby zabezpieczyć się przed krążącym w sieci exploitem, firma zaleca włączenie blokady wykonywania kodu danych (DEP), jak również wyłączenie obsługi JavaScriptu w podatnych programach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem zdaje się być skorzystanie z alternatywnych rozwiązań do obsługi PDF, takich jak np. Foxit Reader.

>> Czytaj także: Rzekomo groźna luka we Flashu nie zostanie załatana


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy