Esperal Kraków - Twój sprzymierzeniec w wychodzeniu z uzależnienia

26-07-2021, 15:31

Alkoholizm to inaczej choroba alkoholowa. Część alkoholików będzie wykazywać ryzykowne zachowania względem napojów psychoaktywnych przez wiele lat, negując swój problem, zarówno przed sobą samym, jak i przed swoim otoczeniem. Istnieje jednak taka grupa osób, która dostrzegając konsekwencje nadużywania używki, zechce zmienić swoje życie, odbijając się od dna, sięgając po abstynencję. Takie osoby mają do dyspozycji wiele metod i środków, które mogą pomóc im wyjść ze swojego problemu, jednak fundamentem wszelkich zmian jest odpowiednie nastawienie i motywacja w procesie zdrowienia. Przykładem środka wspomagającego alkoholika może być Esperal.

Co to jest Esperal i dlaczego nazywany jest „wszywką alkoholową”?

Esperal jest nazwą zwyczajową leku, głęboko zakorzeniona w mentalności osób uzależnionych. Esperal był dostępny na polskim rynku, jednak z różnych przyczyn go wycofano. W tej chwili lekarze swoim Pacjentom podają Disulfiram WZF. Oba te produkty medyczne mają identyczny skład, czyli ich substancją aktywną jest organiczny związek chemiczny o nazwie Disulfiram.

Lek ten podaje się Pacjentom w formie tabletki w celu ograniczenia ich skłonności sięgania po alkohol. Należy mieć na uwadze, że mimo takiej formy, Esperal nie stanowi leku na alkoholizm w klasycznym rozumowaniu – tym samym nie wykazuje zdolności do niwelowania głodu alkoholowego. Jego zadaniem jest wywoływanie negatywnych skojarzeń z alkoholem. Stosuje się go wspomagająco z innymi metodami odwykowymi. Tym samym jego podanie ma sens w sytuacji, kiedy Pacjent potrzebuje dodatkowego wsparcia motywacyjnego, uczęszczając np. na spotkania AA lub psychoterapię. Sam Disulfiram nie będzie w stanie zmienić sposobu postępowania alkoholika. Zażywany solo naraża wręcz osobę uzależnioną na frustrację, ponieważ w większości przypadków takie osoby wracają do swoich dawnych przyzwyczajeń. Powodem jest brak przepracowania powodów rozwoju choroby alkoholowej.

Esperal podawany jest podskórnie, w okolicę pod powięziową, zwykle w okolice mięśnia pośladkowego, ponieważ daje on najwyższy poziom dyskrecji. Odbywa się to poprzez zabieg chirurgiczny – z tego powodu leczenie tego typu nazywane jest wszywką alkoholową. Umiejscowiona tabletka w ciele Pacjenta nie ogranicza jego ruchów, ani nie wywołuje żadnych dolegliwości, jest także neutralna z przyjmowanymi lekami. Jej działanie widoczne jest jedynie w momencie złamania zaleceń lekarskich, czyli sięgnięcia po alkohol.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg odbywa się w kilku etapach:

 1. Przed zaszyciem alkoholowym Pacjent zobowiązany jest do odbycia wstępnej konsultacji medycznej z lekarzem w wybranej klinice lub gabinecie chirurgicznym. Należy pamiętać, że ta forma leczenia nie jest refundowana przez NFZ, czyli konieczne będzie uiszczenie opłaty. W gabinecie Esperal Kraków cena wynosi 450zł. Podczas obowiązkowej konsultacji lekarz sprawdza, czy dany Pacjent znajduje się pod wpływem alkoholu – jeżeli tak, co jest oczywistym przeciwwskazaniem, dana osoba kierowana jest na odtruwanie alkoholowe. Jeżeli Pacjent jest trzeźwy, diagnozowany jest jego ogólny stan zdrowia i kondycji w celu wykluczenia istnienia potencjalnych przeciwwskazań – lista najbardziej popularnych znajduje się w dalszej części tekstu. Kiedy stan alkoholika na to pozwala, lekarz informuje Pacjenta o wszelkich zagrożeniach, jakie płyną ze złamania abstynencji podczas tej formy leczenia, a także podpisywane są niezbędne dokumenty zabiegowe, takie jak np. zgoda na zabieg oraz znajomość konsekwencji złamania abstynencji i sposobów działania Disulfiramu. W tym miejscu warto wspomnieć, że Esperal podawany jest tylko tym osobom, które wykazują chęć jego posiadania jedynie z własnej woli, a nie pod przymusem.
 2. Drugi etap to podanie znieczulenia miejscowego – dzięki temu Pacjent ma znacznie zwiększony komfort całej procedury z jednoczesnym zachowaniem świadomości.
 3. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg przechodzi do zabiegu właściwego. Sterylnym narzędziem rozcina skórę na niewielkiej długości. W ten sposób tworzony jest tunel, gdzie na głębokości około 6-7 cm, podpowięziowo umieszcza się indywidualnie dobraną przez lekarza na konsultacji dawkę leku.
 4. Następnie powstała rana jest zszywana. Dla Pacjenta bardziej korzystne jest skorzystanie z pakietu udogodnień, gdzie m.in. oferowane są szwy rozpuszczalne, których nie trzeba później zdejmować na kolejnej wizycie.
 5. Zabieg kończy się podaniem antybiotyku w celu minimalizacji ryzyka zakażenia drobnoustrojami bytującymi na ludzkiej skórze, a także przyłożeniem opatrunku. Pacjent ma także wydany certyfikat udziału w zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku.

Czy Esperal mi pomoże? – czyli w jaki sposób działa na Pacjenta?

Składnik aktywny Esperalu, czyli Disulfiram upośledza działanie enzymów wątroby, które odpowiedzialne są za prawidłowe trawienie alkoholu. Tym samym, kiedy alkoholik posiadający wszywkę spożywa alkohol, jego organizm nie mogąc sobie poradzić z etanolem, rozkłada go do postaci toksycznego aldehydu octowego, który nie może zostać przekształcony w kwas octowy, wydalany z organizmu. Omawiana trucizna zaczyna być gromadzona w ciele, wywołując silne zatrucie alkoholowe. Powyższy opis dotyczy tzw. reakcji disulfiramowej, czyli konsekwencji łączenia Disulfiramu z etanolem. Należy tutaj podkreślić, że na co dzień Esperal jest całkowicie neutralny Pacjentowi, nie wykazuje żadnych objawów swojej obecności.

Cechą charakterystyczną reakcji disulfiramowej jest pojawienie się:

 • Zawrotu i bólu głowy oraz bóli mięśniowych,
 • Duszności i trudności z oddychaniem,
 • Skoków ciśnienia i przyspieszonej akcji serca,
 • Wzmożonego pocenia się,
 • Stanów lękowych.

W skrajnych przypadkach, kiedy reakcja jest wyjątkowo silna, może pojawić się zawał, trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, a nawet śmierć. Warto dodać, że zatrucie alkoholowe od reakcji disulfiramowej różni się czasem trwania i natężeniem objawów – jest ona znacznie dłuższa, trwa nawet kilkanaście godzin, a same odczucia są znacznie bardziej wzmożone i dokuczliwe. Z tego powodu istnieje realna szansa na wzmocnienie motywacji za pomocą Esperalu. Pacjent zaczyna kojarzyć alkohol ze wspomnianymi objawami, rezygnuje się z sięgania po alkohol – coś co wcześniej było przyjemnością, teraz jest źródłem zagrożenia zdrowia. Z tego powodu mówi się, że Esperal zaliczany jest do farmakologicznych metod awersyjnych (awersja, czyli unikanie czegoś, uczucie silnej niechęci).

Przeciwwskazania zabiegowe:

Jak wspomniano powyżej, lekarz na konsultacji medycznej obowiązkowo musi wykluczyć istnienie określonych przeciwwskazań zabiegowych. W przypadku chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej jest to:

 • Stan nietrzeźwości lub brak utrzymania 48 godzinnej abstynencji przed zabiegiem,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik implantowanej tabletki,
 • Niektóre choroby przewlekłe, np. układu sercowo-krwionośnego, a także choroby psychiczne.

Podsumowując, Esperal jest doskonałą formą uzupełniającą już podjętych działań odwykowych. Skutecznie wspiera odpowiednie nastawienie do leczenia oraz motywację do zmian. Należy jednak pamiętać, że mimo iż na co dzień nie czuć jego obecności w ciele, to jednak aktywuje się przy piciu alkoholu lub konsumowaniu i zażywaniu produktów z nim w składzie, np. słodyczy, octu, kosmetyków lub niektórych leków. Warto mieć na uwadze, że wszywka alkoholowa aktywna jest przez około rok. Jeżeli Pacjent wykaże konsekwencję w działaniu, ma szansę osiągnąć swój cel, jakim jest abstynencja. Jeżeli sięgnął po Esperal pod wpływem nacisku ze strony środowiska i nie podjął terapii, nałóg może wrócić po tych kilku miesiącach, powodując nawrót ciągów alkoholowych.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag uzależnieniatag nowptag nolstag esperaltag alkoholizm
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: