Esperal, Disulfiram, wszywka - dlaczego powstało tak wiele mitów na ten temat?

10-06-2021, 13:42

Wiele negatywnych opinii dotyczących leczenia awersyjnego powstało w momencie, kiedy producent wszywek alkoholowych przerwał ich produkcję. Wynikała ona z konieczności dostosowania rejestru Esperalu do wymogów Unii Europejskiej. Jednakże powstała przerwa była na tyle długa, iż w Polsce rodziny dotknięte problemem alkoholowym zaczęły zastanawiać się, czy jeszcze kiedykolwiek leczenie z zastosowaniem Disulfiramu będzie legalne. Co ciekawe, do tej pory, szczególnie w przestrzeni medialnej, krążą opowieści z Ukrainy.

Do tej pory nie wiadomo, czy były one prawdziwe i ewentualnie w jakim stopniu, jednak należy zwrócić uwagę, iż ceny za samo wszycie zdecydowanie wzrosły, a w Polsce Esperal do 2008 roku nie mógł pochodzić z legalnych źródeł. Wciąż jednak można było trafić na ogłoszenia o możliwości odbycia zabiegu. Na szczęście od 2008 roku wznowiono jego dystrybucję w Polsce, jednak pod nazwą Disulfiram WZF. Podmiotem odpowiedzialnym jest Polfa WZF. Tym samym obecnie w naszym kraju lek zwyczajowo zwany Esperalem jest obecnie legalny, tak samo jak zabiegi chirurgicznego zaszycia alkoholowego.

Ciekawostką może być fakt, iż historia Disulfiramu jest długa i sięga początku XX wieku, gdzie w fabrykach przemysłowych, szczególnie tych zajmujących się produkcją i przetwórstwem gumy i neoprenu dostrzeżono, iż stosowane tam substancje chemiczne wywołują u pracowników silne problemy ze zdrowiem, szczególnie widoczne w momencie kiedy napiją się oni alkoholu. Podobne reakcje zaobserwowano wśród osób stosujących preparaty zwalczające świerzb. Mowa tutaj o działaniu tiokarbaminianów, jednak między 1935, a 1945 nie łączono reakcji disulfiramowej z ich działaniem. Dopiero w okresie od 1945 do 1950 roku dr Erik Jacobsen z Danii zaczął badania nad działaniem Disulfiramu w leczeniu choroby alkoholowej. Stało się to jednak przypadkowo – w nadziei, iż wspomniana substancja wyleczy go z pasożytów, zażył Esperal i udał się na kolację, gdzie spożywał napoje alkoholowe. Kilka minut od wypicia pojawiła się silna reakcja disulfiramowa, która w jego przypadku o mały włos nie skończyła się śmiercią. Erik Jakobsen doświadczył takich objawów jak kołatanie serca, zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie rozpierania w głowie, spadek ciśnienia krwi, a w konsekwencji doprowadziło to do zapaści.

Esperal – co to jest?

Esperal chirurgicznie podawany w gabinecie https://esperalwroclaw.com/ stanowi inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, która jest enzymem wątrobowym przekształcający trujący aldehyd octowy, będący głównym produktem przemiany materii alkoholu etylowego do postaci mniej szkodliwego kwasu octowego. W skład wspominanego medykamentu wchodzi substancja aktywna o nazwie Disulfiram – z tego względu obie te nazwy stosowane są wymiennie. Oprócz Disulfiramu w skład jałowej tabletki wchodzi również chlorek sodu, mannitol, a także makrogol. W momencie kiedy lek umieszczany jest pod skórą pacjenta, uwalnia on swoje substancje aktywne, przez co zostaje zaburzony proces trawienia alkoholu, skutkujący pojawieniem się nieprzyjemnych objawów silnego zatrucia alkoholowego. Ze względu na kumulujący się w organizmie aldehyd octowy, dana osoba zaczyna kojarzyć napoje procentowe z bólem i ogólnym złym samopoczuciem. Tym samym Esperal zalicza się do leków awersyjnych.

Esperal – sposób podania i dawkowanie

Esperal dostępny jest w formie tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego o nazwie Anticol (co jest niepolecane ze względu na niską skuteczność), a także w formie wszywek alkoholowych Disulfiram WZF. Na terenie Wrocławia zabieg chirurgiczny można wykonać w gabinecie https://esperalwroclaw.com/, gdzie po konsultacji medycznej wprowadza się pod skórą pacjenta indywidualnie dobraną dawkę leku, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak np. wiek, stopień uzależnienia, masa ciała. Wszywka aktywna jest przez około 12 miesięcy, przy czym jeżeli zajdzie taka potrzeba, zabieg można powtórzyć, jednak nie wcześniej niż po 8 miesiącach. Należy pamiętać, że na zabieg należy stawić się trzeźwym, zachowując minimum 48 godzin abstynencji. Jeżeli podczas wywiadu medycznego stwierdzi się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, pacjent kierowany jest na odtruwanie alkoholowe.

W przypadku stosowania doustnego, przyjmuje się jedną tabletkę rano przez około dwa tygodnie, a następnie pół tabletki przez czas oszacowany przez lekarza, jednak nie dłużej niż pół roku. Po tym czasie należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje jednak pewne ryzyko – otóż wiele uzależnionych z niską motywacją pomijają kolejne dawki leku, aby w miarę bezpiecznie napić się napoju procentowego. Tym samym wszywka alkoholowa wykazuje się większą skutecznością.   

Esperal - jak działa wszywka alkoholowa?

Kuracja Esperalem wymaga silnej woli i samozaparcia – oczywistością jest, iż dla alkoholika wychodzenie z uzależnienia jest bardzo trudnym i żmudnym procesem. Atutem wszywki w leczeniu nałogu jest fakt, iż trudno się jej pozbyć. Należy jednak pamiętać, że jej właściwości nie opierają się na leczeniu alkoholizmu jako tako, a na działaniu odstraszającym i zniechęcającym do picia, wywołując w umyśle osoby uzależnionej swojego rodzaju blokadę i niechęć do spożywania substancji alkoholowych w obawie o wystąpienie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholem. Mimo zagrożeń jakie niesie Esperal w połączeniu z etanolem, jego substancje aktywne są całkowicie bezpieczne i obojętne dla organizmu, który jest całkowicie trzeźwy. Do objawów reakcji disulfiramowej zalicza się:

 • Ból i zawroty głowy,
 • Rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • Nieprawidłową pracę serca i skoki ciśnienia,
 • Stany lękowe,
 • Drgawki i drżenia,
 • Wymioty,
 • Biegunkę,
 • Problemy z oddychaniem.

W przypadku silnych zatruć alkoholowych, stan pacjenta może się pogorszyć, prowadząc do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Przy stężeniu alkoholu przekraczającym 125 mg/ml dochodzi do niewydolności oddechowo-krążeniowej, zaburzeń pracy serca, a także utraty przytomności, co może prowadzić do zawału, a nawet zgonu. Należy pamiętać, że nie samo piwo, czy wódka wywoła szereg objawów zatrucia, ale wszelkie produkty z alkoholem w składzie, takie jak np. poszczególne leki, kosmetyki i produkty spożywcze, jak ocet lub słodycze.

Esperal – interakcje z innymi lekami

Esperal nie jest zalecany przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, a także prowadzonego leczenia antypiryną, fenytoiną, diazepamen oraz chlordiazepoksydem ze względu na nasilone ich działanie. Dodatkowo przyjmowanie izoniazydu i disulfiramu wpływa na czynność ośrodkowego układu nerwowego, wywołując przy tym zawroty głowy, problemy z zachowaniem odpowiedniej koordynacji, pojawia się również drażliwość i problemy ze snem. Metronidazol i Disulfiram przyjmowane jednocześnie powodują stany dezorientacji i problemy psychiczne.

Esperal – przeciwwskazania

Jak w przypadku zastosowania każdego leku, tak i Esperal nie jest zalecany jeżeli stwierdzi się obecność przeciwwskazań. Nie należy stosować wszywki alkoholowej u osób, które:

 • Nie są trzeźwe,
 • Posiadają nadwrażliwość na wszelkie składniki leku,
 • Posiadają problemy zdrowotne: choroby serca, choroby układu krążenia, choroby psychiczne, choroby układu oddechowego, cukrzycę, padaczkę, niewydolność nerek, niewydolność wątroby,
 • Są w ciąży lub karmią piersią.
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.