Esperal, czyli leczenie Disulfiramem

05-07-2021, 12:51

Wiele osób myli pojęcia Esperal i Disulfiram. Jest to zrozumiałe. Przez lata w Polsce dostępny był lek produkowany we Francji o nazwie Esperal, jednak jego produkcja została wstrzymana. Obecnie w Polsce Pacjentom dostępny jest produkt Polfy Warszawa o nazwie Disulfiram WZF. Co ciekawe, oba medykamenty posiadają identyczny skład, gdzie składnikiem aktywnym jest Disulfiram. Z tego powodu lek podawany podczas chirurgicznej implantacji wszywki potocznie nazywa się Esperalem, ze względu na duże przyzwyczajenie społeczeństwa do tej nazwy.

Konsekwencje stosowania Esperalu

Samo leczenie z użyciem Disulfiramu zalicza się do farmakologicznych metod awersyjnych. Tym samym tabletka podawana podskórnie wywołuje poprzez swoje działanie negatywne skojarzenia z alkoholem. W momencie połączenia jej składniku aktywnego z etanolem dochodzi do licznych i niekomfortowych objawów, które potencjalnie są szkodliwe dla zdrowia i ogólnego samopoczucia danej osoby. Taka osoba odczuwa bóle brzucha, pojawiają się wymioty, biegunka, nudności. Występują problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, skoki ciśnienia i zmiana rytmu pracy serca. Niebezpieczne są także stany lękowe. Natężenie tych objawów uzależnione jest od kilku czynników, takich jak np.: stopień uzależnienia, dawki spożytego alkoholu, a także ilości zaszytych tabletek. Warto wspomnieć, że objawy powyższej reakcji disulfiramowej utrzymują się nawet kilkanaście godzin, a odczuwalne są już kilka minut od momentu spożycia alkoholu. Wyjaśniając ten proces bardziej medycznie – pod wpływem Disulfiramu dochodzi do zaburzenia pracy wątroby. Blokowany jest enzym o nazwie dehydrogenaza alkoholowa, która na co dzień trawi alkohol. Jeśli jej brakuje, podczas picia napojów procentowych dochodzi do kumulowania w organizmie toksyny o nazwie aldehyd octowy. Jego nadmiar powoduje zatrucie alkoholowe, dające objawy wyszczególnione powyżej.

Esperal, czyli leczenie Disulfiramem

Spożywanie produktów z alkoholem w składzie podczas leczenia Esperalem

Wiele osób na pierwszej konsultacji medycznej przed zabiegiem zadają lekarzowi pytanie – czy jeśli będą mieli słabszy dzień, kryzys związany z odstawieniem alkoholu, mogą spożyć zastępczo inny produkt z alkoholem w składzie, taki jak np. czekoladki nasączone wódką. Odpowiedź brzmi: nie. Tak samo nie powinno stosować się leków zawierających alkohol, poszczególnych kosmetyków (np. płynów do higieny jamy ustnej), a także octu. One także w pewnym stopniu wywołują objawy zatrucia alkoholowego. Należy także unikać piw bezalkoholowych. Mimo, iż ich nazwa wskazuje na zerowe stężenie etanolu, to jednak większość z nich posiada jego śladowe ilości. Dodatkowo picie tego typu napojów umacnia negatywne nawyki, jakich z założenia alkoholik próbuje się pozbyć.

Skutki uboczne zabiegu i przeciwwskazania

Należy podkreślić, że na co dzień Esperal jest całkowicie neutralny dla Pacjenta. Osoba posiadająca zaszytą tabletkę nie czuje jej obecności. Jedynie w miejscu nacięcia skalpelem powstaje niewielka i ledwo widoczna blizna. Konsekwencje jakie ponosi Pacjent związane są jedynie ze złamaniem abstynencji. Zdarza się jednak tak, że samo działanie chirurgiczne może nieść pewne zagrożenia. Zdarza się to rzadko, jednak czasami jest tak, że organizm Pacjenta zaczyna reagować na tabletkę jak na ciało obce. Powstaje wtedy obrzęk, wyciek z miejsca nacięcia, skóra czerwieni się, może pojawić się pieczenie lub swąd. W takim przypadku konieczne będzie usunięcie leku i ponowne poddanie się implantacji.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu, lekarz, który będzie przeprowadzać zabieg obowiązkowo diagnozuje stan zdrowia psychicznego i fizycznego danej osoby. Pacjent, który posiada choroby przewlekłe może nie być zakwalifikowany do zabiegu w momencie, gdy:

  • Cierpi na choroby układu sercowo-naczyniowego i choroby wątroby,
  • Cierpi z powodu chorób psychicznych lub próbował targać się na swoje życie,
  • Jest w ciąży lub karmi piersią,
  • Jego stan wskazuje na spożycie alkoholu,
  • Nie zastosował obowiązkowej 48 godzinnej abstynencji przed zabiegiem – w takim przypadku może odbyć odtrucie alkoholowe,
  • Wykazuje nadwrażliwość na wszelkie składniki leku Disulfiram WZF.

Czas działania wszywki alkoholowej

Jednorazowe podanie Esperalu wystarcza na okres od 8 do 12 miesięcy. Czas ten uzależniony jest od różnych czynników osobowych danego Pacjenta. Jest to o tyle korzystne, że po jej ustaniu można spróbować samodzielnie utrzymywać stan trzeźwości lub zdecydować się na ponowny zabieg.

Zabieg zaszycia alkoholowego

Zabieg jest bezbolesny i krótki – trwa około 30 minut. Lekarz po zakwalifikowaniu do zabiegu i ustaleniu indywidualnej dawki leku, znieczula miejscowo Pacjenta, a następnie skalpelem nacina skórę. Esperal umieszczany jest głęboko, podpowięziowo, zazwyczaj w okolicy pośladkowej, która zapewnia dyskrecję. Następnie rana jest zaszywana, opatrywana, a także podawane są antybiotyki w celu zwiększenia bezpieczeństwa Pacjenta. Zabieg kończy się wydaniem zaświadczenia o przejściu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku. Po zabiegu należy dbać o higienę i przestrzegać wszelkich zaleceń lekarskich. Warto także przez czas rekonwalescencji zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej, aby uniknąć przemieszczania leku. Ze względu na niewielką inwazyjność zabiegu można prowadzić samochód i wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Zwiększenie skuteczności wszywki alkoholowej

Wiele osób, którzy świadomie zdecydowali się na wszywkę alkoholową w swojej perspektywie posiadają wymuszoną abstynencję przez najbliższe kilka lub kilkanaście miesięcy. U części z nich to wystarcza, szczególnie wtedy, kiedy Esperal zastosowany jest w początkowych fazach rozwoju alkoholizmu. Jednak znaczna część osób wykazuje duże problemy z zachowaniem trzeźwości, mimo znajomości konsekwencji jej złamania. Jest to spowodowane tym, iż owszem – Esperal wspiera i dodaje motywacji, jednak przy braku pracy nad swoimi słabościami, braku umiejętności radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami i emocjami (np. stresem i poczuciem winy), a także brakiem odpowiednich narzędzi niezbędnych w procesie wychodzenia z uzależnienia, wszywka alkoholowa może wykazywać niską skuteczność. W celu jej zwiększenia zaleca się prowadzenie działań leczniczo-terapeutycznych wielotorowo i kompleksowo, za pomocą różnych działań, szczególnie uwzględniając psychoterapię, spotkania w grupach samopomocowych, samoedukowanie się w zakresie alkoholizmu, zmianę swoich zwyczajów, towarzystwa, przyzwyczajeń i zainteresowań, a także wcześniejsze przejście przez detoksykację. Istotne jest także wsparcie ze strony rodziny.

Miejsce wykonania wszywki alkoholowej i jej cena

Decydując się na wszywkę alkoholową należy mieć na uwadze, iż zabieg jej implantacji oferowany jest jedynie przez prywatne gabinety medyczne ze względu na fakt, iż w Polsce zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia – tym samym żadna państwowa placówka nie posiada farmakologicznego leczenia awersyjnego w swojej ofercie. Generuje to koszt rzędu kilkuset złotych. Odpowiadając na pytanie, czy to dużo czy mało, należy szczerze przyznać się przed samym sobą ile w ciągu dnia spożywa się alkoholu i jakie jego koszty to generuje. Prawda jest taka, że jeden dzień terapii Esperalem jest znacznie tańczy od jednego dnia nałogowego picia.

Warto także wybrać odpowiedni gabinet, który będzie przystosowany do tego typu usług. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak stała opieka medyczna, wykształcenie lekarza, jego doświadczenie, podejście do Pacjenta, zachowanie dyskrecji, atmosfera panująca w gabinecie, sterylność i jakość używanych narzędzi przy zabiegach, oryginalność wyrobów medycznych i podawanych leków, oferowany pakiet udogodnień zwiększający komfort podczas zabiegu i tuż po nim, opinia gabinetu w środowisku, a także dostępność innych działań antyalkoholowych, np. odtruwania alkoholowego. Wszystkie te cechy posiada gabinet: http://esperallodz.pl/.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.