Era testuje WiMax w Starachowicach

06-09-2007, 23:20

Na początku z technologii bezprzewodowej szerokopasmowej transmisji danych udostępnianej przez Erę skorzystają starachowickie szkoły oraz instytucje miejskie. W kolejnym etapie programu Era chce proponować nieodpłatne testy technologii WiMax także odbiorcom indywidualnym.

Celem prowadzonych testów jest weryfikacja funkcjonowania nowoczesnej technologii w rozwiązaniach skierowanych do mieszkańców miasta oraz podmiotów samorządowych - poinformowali przedstawiciele firmy. Oczywiście po okresie pilotażowym Era planuje wprowadzenie komercyjnej oferty opartej o technologię WiMax.

W obrębie Starachowic działają już dwie stacje bazowe PTC wykorzystujące transmisję WiMax w licencjonowanym paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz. Obejmują one swoim zasięgiem całe miasto oraz okolicę w promieniu do kilkunastu kilometrów. 1 września br. Era uruchomiła terminale WiMax w 6 szkołach i 4 instytucjach miejskich (Starachowickie Centrum Kultury, Agencja Rozwoju Regionalnego, Inkubator Przedsiębiorczości, Miejski Zakład Komunikacyjny). Do końca miesiąca planowana jest instalacja kolejnych 50 terminali w pozostałych szkołach i instytucjach tego miasta.

WiMax umożliwia bezprzewodową, szerokopasmową transmisję danych z teoretyczną prędkością do 11 Mb/s, a w przyszłości nawet do 75 Mb/s. W polskich realiach faktyczna przepustowość tej technologii wynosi około 2 Mb/s.

W Polsce już blisko dwóch lat działają komercyjne sieci bezprzewodowe oparte na WiMax. Pierwszą polską instalację tego typu uruchomił w Bielsku-Białej operator telekomunikacyjny SferaNET. Usługi dostępu do internetu w tej technologii oferują teraz także Crowley Data Poland, NASK, czy Netia.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Starachowice
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy