Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ekologiczne kotły CO 5 klasy - alternatywa dla kopciuchów oczami producenta...

10-12-2021, 09:35

Postępująca degradacja środowiska naturalnego to rzeczywistość, w której żyjemy. Ekolodzy biją na alarm, a ustawodawcy coraz bardziej radykalnie zmieniają prawo w kierunku ochrony przyrody. Sprawa tyczy się również kwestii ogrzewania domów jednorodzinnych oraz smogu, tak typowego dla polskich miast. Rozwiązanie problemu ma tkwić w tzw. kotłach CO 5 klasy. Skąd tyle nadziei pokładanej w tych urządzeniach? Odpowiada serwis Kotly-Bialek.pl –  Kotły CO Pleszew.

Ekologiczne kotły CO 5 klasy – alternatywa dla kopciuchów oczami producenta…

Kotły CO 5 klasy – charakterystyka urządzenia

Chociaż kotły CO z certyfikatem stają się dzisiaj obiektem dość burzliwej debaty publicznej, wciąż sukcesywnie umacniają swoją pozycję na krajowym rynku kotlarskim. Dość powiedzieć, że akcje wymiany kotła na szczeblu samorządowym oraz zmieniające się prawo sporo w tym pomogły. Jednak kotły 5 klasy z podajnikiem potrafią się też obronić od strony technicznej. Wysoka klasa kotła grzewczego to gwarancja niskich wskaźników emisyjności – to cel nadrzędny szumnej akcji wymiany kotła grzewczego. Lepsze, sprawniejsze urządzenia mają docelowo obniżyć emisję spalin, wpływając na czyste, bardziej jakościowe powietrze w polskich miastach.

Niska emisyjność nie jest tylko medialną wydmuszką, ma swoje uzasadnienie w konstrukcji kotła CO 5 klasy. Wynika to z wieloetapowego spalania, kontrolowanego przez sterownik. Przy tak wysokiej sprawności spalania, bliskiej całkowitemu, ekologiczne kotły 5 klasy produkują znacznie mniej związków niepożądanych wydostających się do atmosfery, zwłaszcza tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów, wpływających na szkodliwe zjawisko smogu. W minionym roku szacowało się, że w Polsce nawet 40 tysięcy ludzi może umierać z powodu powikłań wywołanych złym stanem powietrza – sytuacja jest alarmująca, bo wiele naszych miast znajduje się na szczycie światowej listy najbardziej zanieczyszczonych smogiem.

Wracając do charakterystyki – kotły 5 klasy z podajnikiem działają automatycznie, mają tak zoptymalizowany system, by używały opał oszczędnie, generując pożądaną ilość ciepła. Przy wykorzystaniu wysokokalorycznego opału, np. ekogroszku, można zredukować ilość paliwa stałego w okresie grzewczym nawet o połowę.

Kotły CO 5 klasy w zestawieniu z kotłami zasypowymi (kopciuchami)

Brzydka nazwa przypisana do kotłów CO zasypowych ma swoje zadanie – ma zobrazować szkodliwość ich stosowania, a wciąż w polskich gospodarstwach to właśnie takie piece bezklasowe dominują. Tutaj opał zasypuje się ręcznie, nierzadko zostawiając pomieszczenia albo niedogrzane, albo też przegrzane. Nadmiar zużywanego opału jest niekorzystny tak dla atmosfery, jak i dla kieszeni gospodarza. Drugą sprawą jest używanie kiepskiej jakości opału – do kotła zasypowego zapakujemy wszystko, nierzadko zdarza się, że jest to nieodpowiednio wysuszone drewno albo odpady komunalne, jak butelki PET. A to toksyczny cios dla powietrza, którym oddychamy…

Kotły CO 5 klasy pozwalają na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie. System z zasobnikiem i podajnikiem pozwala kontrolować proces spalania oraz dozowania opału. Powiedzieliśmy już o tym, dlaczego dobrze dobrany piec grzewczy wraz z dobrej klasy opałem to przepis na oszczędności w okresie grzewczym. Kotły 5 klasy z podajnikiem mają dodatkową zaletę, choć niektórzy mogą poczytywać to równie dobrze za wadę. Otóż przyjmują one tylko konkretny opał, o konkretnej granulacji, np. ekogroszek. Zasada działania oraz konstrukcja kotła CO 5 klasy wyklucza palenie odpadami czy innym, niedostosowanym do tego rodzajem opału.

Czy ekologiczne kotły CO 5 klasy wyprą wreszcie kopciuchy i zmienią nawyki grzewcze Polaków? W obliczu niepokojących statystyk związanych ze środowiskiem i atmosferą pozostaje nam powiedzieć tylko – mamy nadzieję!


Ostatnie artykuły:
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031