Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wybór zabawek dla dzieci absolutnie nie powinien być dziełem przypadku. Zabawki dla młodszych, jak i starszych dzieci powinny być przede wszystkim edukacyjne oraz dostarczać sporo bodźców do odkrywania nowych rzeczy. Nie tylko jednak samo przeznaczenie zabawki należy traktować jak kryterium wyboru. Istotne jest również bowiem z czego wykonana jest zabawka. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, czy i jeśli tak, to z jakich powodów inwestować w drewniane zabawki?

Ekologia w pokoju dziecka: zabawki z drewna

Drewno - gwarancja solidności i wytrzymałości

Rodzice, którzy wybierają zabawki z drewna wiedzą, że są bardziej wytrzymałe od tych, produkowanych z plastiku. Tworzywo sztuczne, choć przekonuje niższą ceną, to jest dość zawodnym materiałem. Szybko odkształca się, gnie i łamie, psując zabawę i narażając przy tym dziecko na niebezpieczne sytuacje. Rodzice są więc częściej przekonani do drewna, bo wtedy wyobraźnia dziecka nie musi być niczym hamowana. Takie zabawki bowiem nawet przy zderzeniu z innym przedmiotem czy poważnym upadku nie pękają i pozwalają kontynuować nawet dłuższą zabawę. Rodzic może być więc spokojny, kiedy dziecko testuje na zabawce swoje ząbki, bądź kiedy przedmiot spadnie z dużej wysokości.

Drewno również „wygrywa” przy składaniu zabawek, ponieważ nie odkształca się. Inaczej sytuacja wygląda z plastikiem, który po pewnym czasie użytkowania zmienia swój kształt, a dzięki temu poszczególne części mogą do siebie nie pasować. Jeśli więc z takich elementów wykonany jest na przykład domek dla lalek, zjeżdżalnia czy tor wyścigowy, to zwyczajnie nie będzie poprawnie działać i nie zapewni frajdy maluchom.

Oznaczenia na zabawkach dla dzieci

Oczywiście w trosce o dzieci każda zabawka, nawet ta plastikowa, musi posiadać odpowiednie atesty, które zapewniają rodziców, że produkt jest przetestowany i bezpieczny w użyciu. Czy jednak rodzice zwracają uwagę, jakim atestom powinna być poddana zabawka? Najczęściej pojawia się znak CE (Conformité Européenne) czyli znak, który jest gwarancją, że produkt spełnia wszelkie normy, obowiązujące na rynku europejskim, ale warto przy tym wiedzieć, że niezwykle podobny jest certyfikat zabawek importowanych z Chin, które nie są testowane w europejskich warunkach. Różnica między dwoma znakami jest tylko w odległości pomiędzy literami.

Nie mając o tym pojęcia, można bardzo łatwo pomylić się i wybrać zabawki, które nie są w pełni bezpieczne i przetestowane na rynku europejskim. Jeszcze lepiej, jeśli zabawki posiadają certyfikat Instytutu Matki i Dziecka. Ten certyfikat oznacza, że zabawki sprawdzono w specjalistycznych testach, zgodne z polskim prawem.

Warto to mieć na uwadze, wybierając również zabawki z drewna. Tutaj jednak mogą pojawić się również inne oznaczenia, na przykład FSC. To certyfikat, który nadaje się zabawkom, wyprodukowanym w zrównoważony i ekologiczny sposób. Przed wyborem konkretnej zabawki należy więc dobrze sprawdzić, czy dany produkt jest przetestowany i bezpieczny podczas zabawy.

Jakie zabawki z drewna wybierać dla dzieci?

Drewno to bez wątpienia idealny materiał na zabawki dla dzieci i to w każdej grupie wiekowej. Dla najmłodszych dzieci można znaleźć różnego rodzaju edukacyjne zabawki z drewna, jak na przykład sortowniki z klockami czy chodziki. Drewno „rządzi” także w pokoju starszych dzieci, bo projektanci potrafią „wyczarować” z niego między innymi: domki dla lalek, kuchnie, parkingi dla pojazdów, tablice do malowania i mebelki dla lalek.

Ponadto dzięki temu, że drewno jest wytrzymałe, można z nim aranżować wygląd pokoju dziecięcego nawet na dłuższy czas, zwłaszcza że taki domek dla lalek czy kuchnia z prawdziwego zdarzenia zapewnia zabawę przez wiele lat. Sprawdzonym pomysłem są także teatrzyki dla dzieci albo stoły do bilardu czy gry w piłkarzyki. To alternatywa dla starszych dzieci, ale także kapitalne wyposażenie przedszkola, świetlicy czy bawialni w hotelu. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że z drewna wytrzymałe są nie tylko zabawki, ale również meble, jak: łóżka, biurka czy szafy.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *