Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Efektywne tworzenie kopii zapasowych w 7 krokach

Acronis 19-06-2011, 16:26

Dla prawidłowej i skutecznej ochrony danych przechowywanych na komputerach domowych i laptopach konieczne jest tworzenie ich kopii zapasowych. Często jednak proces ten może wydawać się zbyt skomplikowany. Acronis przedstawia kilka przydatnych wskazówek dla użytkowników indywidualnych, które pomogą w skutecznym tworzeniu kopii zapasowych.

robot sprzątający

reklama


Lato to czas, kiedy częściej sięgamy po aparat fotograficzny. Zdjęcia z wakacji, rodzinnych spotkań czy imprez przy grillu ze znajomymi przechowujemy w formie cyfrowej na komputerach PC i laptopach. Jednak bardzo łatwo możemy je stracić. Przypadkowe usunięcie, nagłe uszkodzenie czy awaria sprzętu lub jego kradzież – to tylko kilka przykładów przemawiających za tym, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych wspomnień.

>> Zobacz także: Tworzenie kopii zapasowych (wideo)

Specjaliści z firmy Acronis przedstawiają siedem wskazówek, jak skutecznie tworzyć kopie zapasowe i odzyskać cyfrowe dane, takie jak zdjęcia, muzykę, filmy i dokumenty, a nawet cały system operacyjny:

  1. Twórz kopie zapasowe regularnie. Kopie zapasowe danych powinny być wykonywane regularnie. Dla oszczędności miejsca, po wykonaniu pierwszej pełnej kopii zapasowej całego systemu, kolejne kopie należy wykonywać jako tzw. przyrostowe kopie zapasowe. Wówczas przechowywane są tylko te pliki, które zostały zmodyfikowane lub dodane od momentu wykonania pełnego backupu.

  2. Korzystaj z dysku zewnętrznego: kopie zapasowe powinny być przechowywane na nośnikach wymiennych lub wymiennych dyskach twardych. Jeśli kopia zapasowa zostanie zapisana na innej partycji dysku twardego, wówczas w przypadku jego awarii również zostanie utracona.

  3. Przechowuj kopie zapasowe online. Podwójnym zabezpieczeniem danych jest przechowywanie ich kopii zapasowych w dodatkowej, zdalnej lokalizacji online (backup online). W przypadku np. kradzieży sprzętu, pożaru czy zalania kopie danych znajdują się w bezpiecznym, oddalonym miejscu (w zaszyfrowanej postaci), dzięki czemu nie są narażone na utratę.

  4. Sprawdzaj odzyskiwanie danych. Każdy, kto już raz doświadczył utraty cennych danych, wie, co należy zrobić w przypadku awarii i jak postępować, aby te dane odzyskać. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie próbnego odzyskiwania plików i stanu systemu.

  5. Wprowadź automatyczną kontrolę kopii zapasowych. Zabezpieczane kopie zapasowe powinny być po każdorazowej aktualizacji automatycznie sprawdzane i zatwierdzane przez stosowane oprogramowanie. Daje to pewność, że dane będą mogły zostać przywrócone poprawnie.

  6. Skróć proces tworzenia kopii zapasowych. Tworzenie pełnej kopii zapasowej całego systemu może przebiegać znacznie szybciej, jeśli przed rozpoczęciem tego procesu dane, które nie są już potrzebne, zostaną usunięte. W tym celu zaleca się opróżnianie kosza oraz kasowanie plików tymczasowych. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania można również wykluczyć z procesu tworzenia kopii pewne formaty, jak np. duże pliki audio czy wideo.

  7. Rób backup przed instalacją. Przed instalacją nowych aplikacji, aktualizacji czy sterowników zaleca się tworzenie kopii zapasowej. Wówczas niepożądane zmiany, które mogą wystąpić po instalacji, będą mogły zostać bez większych problemów cofnięte.

>> Czytaj także: Jak zabezpieczyć dane podczas letniego wypoczynku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag kopie zapasowetag backuptag acronis