Okres urlopowy dla większości osób wcale nie oznacza rozstania się z nowoczesnymi technologiami. Dowiedz się, co zrobić, żeby dane były bezpieczne podczas wakacyjnych wojaży.
reklama
Na urlop zabieramy ze sobą dyski przenośne, netbooki, smartfony, aparaty fotograficzne, pendrive’y. Osobom aktywnym zawodowo ciężko jest też rozstać się z firmowym telefonem czy laptopem. Decydując się na zabranie ze sobą w podróż jakiegokolwiek urządzenia lub nośnika danychm powinniśmy wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo zarówno samym urządzeniom, jak i zapisanym na nich plikom.
- Już dawno do lamusa odeszły czasy, kiedy na wakacje zabierało się tylko krzyżówki, karty i książkę. Teraz udanemu wypoczynkowi towarzyszą urządzenia cyfrowe i nośniki danych – laptopy, aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3 czy przenośne dyski twarde. Podczas urlopu powinniśmy zintensyfikować nasze działania służące zabezpieczeniu cennych danych – w końcu to na wakacjach tworzymy pamiątki w postaci zdjęć i filmów, powinniśmy zrobić więc wszystko, by nasze pliki były bezpieczne – mówi Marcin Bogusz, Pełnomocnik Prezesa Zarządu ds. Zaawansowanych Technologii w ACTION S.A.
Wakacje nie zwalniają nas z obowiązku backupu, czyli z tworzenia kopii zapasowych cennych plików. Powinniśmy pamiętać, że kopie bezpieczeństwa powinniśmy zostawić w bezpiecznym miejscu, na przykład w domu lub w biurze. Zabieranie ze sobą na urlop zarówno plików, jak i ich kopii zapasowych nie jest dobrym pomysłem, gdyż jeden nieszczęśliwy wypadek może pozbawić nas wszystkich danych.
Podczas wakacji chrońmy nie tylko nasze pieniądze i kosztowności, ale także treści zapisane na urządzeniach elektronicznych. Gdy opuszczamy hotel, powinniśmy zostawić w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie) nasz laptop i inne nośniki danych. Dodatkowo warto zabrać ze sobą pamięć USB z zapisanymi cenniejszymi danymi, których kopie zapasowe nie zostały w domu lub w biurze.
Chrońmy nasze nośniki przed gorącem i skokami temperatury. Sprzętowi, danym, bateriom i akumulatorom nie sprzyja upał. Na przykład krytyczna temperatura pracy procesora wynosi 80-90 stopni, a większość laptopów w temperaturze pokojowej pracuje w ok. 35-45 stopniach. Jeśli dodamy do tego 45 stopni, o które nie trudno w pełnym słońcu, to możemy liczyć się z tym, że nasz sprzęt może odmówić nam posłuszeństwa. Dyski twarde i pamięci mają podobną wrażliwość, szczególnie niekorzystnie działają na nie skoki temperatur - nośnik wyjęty z chłodnego lub gorącego miejsca i zmuszony do pracy w znacznie niższej lub wyższej temperaturze może ulec uszkodzeniu. Ta prawidłowość dotyczy zarówno laptopów, dysków zewnętrznych, nawigacji GPS, jak i aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych.
Jeśli często korzystamy z komputera na świeżym powietrzu, na przykład w kafejkach i ogródkach, powinniśmy zainwestować w minialarm lub w linkę z alarmem. Przed niepożądanym dostępem do naszych danych chronią nas zabezpieczenia szyfrujące. Na rynku są również dostępne modele laptopów, których producenci prowadzą bazę numerów seryjnych – w przypadku zgłoszonej kradzieży pierwsze połączenie z internetem za pomocą skradzionego sprzętu powoduje jego bezpowrotne zablokowanie.
Podczas wakacji użytkownicy często korzystają z nowoczesnych sprzętów w warunkach podwyższonego zakurzenia, wilgotności, temperatury i wstrząsów. Nieodłącznym atrybutem wakacji nad morzem jest też piasek, który może stanowić poważne zagrożenie dla aparatu fotograficznego lub komputera. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest inwestycja w bardziej wytrzymały sprzęt. Na rynku są dostępne laptopy, telefony, dyski przenośne, aparaty i kamery w obudowach zbudowanych z aluminium, magnezu oraz włókna węglowego. Klawiatury takich urządzeń są odporne na zalanie, a dyski instalowane są na przykład w obudowie antywstrząsowej – a to tylko niektóre z zabezpieczeń stosowanych w egzemplarzach o wyższym stopniu odporności na wakacyjne warunki ekstremalne.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|