Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Technologie cyfrowe mają coraz większy wpływ na funkcjonowanie współczesnego przemysłu. To dzięki nim możliwa jest automatyzacja pracy poszczególnych maszyn i całych zakładów, podnoszenie wydajności, zwiększanie bezpieczeństwa i skracanie przestojów produkcyjnych. Przykładem technologii, która szczególnie korzystnie wpływa na funkcjonowanie nowoczesnych zakładów, jest Edge Computing, któremu bliżej przyglądamy się w artykule opracowanym przez ekspertów RAControls.

Edge Computing - co trzeba wiedzieć o tej technologii?

Edge Computing – czym jest?

Edge Computing, czyli przetwarzanie brzegowe, to przeciwieństwo scentralizowanych serwerowni oraz coraz popularniejszych rozwiązań chmurowych. Ta technologia kładzie nacisk na zbieranie danych w miejscu ich wytworzenia. Dzięki temu zyskujemy do nich natychmiastowy dostęp, możemy je szybko analizować, a tym samym wpływać na pracę zakładu w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień.

Edge Computing w praktyce

Lokalne pozyskiwanie i analizowanie danych pozwala realnie zwiększyć efektywność produkcji, zapobiegać awariom oraz znacząco skrócić czas ich usuwania. W branżach, w których niezawodność procesu produkcyjnego ma kluczowe znaczenie, zaimplementowanie technologii Edge Computing będzie w naturalny sposób uzasadnioną inwestycją.

Przykładowe sektory gospodarki, które odnoszą największe korzyści z Edge Computing, to:

  • Przemysł ciężki i rafineryjny– w tych sektorach niezwykle ważne jest zbieranie i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na bardziej precyzyjne kontrolowanie procesów produkcyjnych z uwzględnieniem m.in. warunków zewnętrznych.
  • Life Science– technologia przetwarzania brzegowego jest wręcz stworzona dla tego sektora, w którym często stosuje się rozwiązania do integracji produkcji z systemami MES (Manufacturing Execution System). Edge Computing wykorzystuje się również do pośredniczenia w wymianie danych pomiędzy produkcją a obszarem biurowym.

Dodajmy, że technologia przetwarzania brzegowego ma zastosowanie w każdym sektorze gospodarki, w którym ważne jest zachowanie ciągłości produkcji oraz ograniczenie nieplanowanych przestojów. Uzyskanie natychmiastowego dostępu do danych umożliwia szybkie reagowanie na np. informacje o usterkach czy zaburzonej pracy linii produkcyjnej.

Porada eksperta RAControls:

Technologię Edge Computing często wykorzystuje się do obsługi systemów SCADA oraz do zbierania danych na potrzeby optymalizacji procesów w warunkach rozproszenia produkcji.

Edge Computing a dostępność danych

Podstawowym celem wdrożenia technologii Edge Computing w zakładzie jest zyskanie stałego dostępu do danych, które mają lub mogą mieć wpływ na efektywność procesu produkcyjnego.

Warto wiedzieć, że ta dostępność jest realizowana na trzech poziomach, czyli:

  1. Dostępność standardowa (konwencjonalna)na poziomie 99%. Nie zapewnia ona  ciągłości i pełnego bezpieczeństwa przetwarzania danych (średnio około 87,5 godzin nieplanowanych przestojów w ciągu roku).

  2. Dostępność wysoka (High Availability)zapewniająca 99,9% dostępności, co w porównaniu z dostępnością konwencjonalną oznacza dziesięciokrotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieplanowanych przestojów.

  3. Dostępność ciągła (Continous Availability)zapewniająca dostępność na poziomie aż 99,999% lub 99,9999%. W praktyce oznacza to niemal zupełne wyeliminowanie ryzyka przestojów w zakładzie. Jest to rozwiązanie gwarantujące najwyższą dostępność i maksymalny poziom bezpieczeństwa, dedykowane przedsiębiorstwom, w których jakiekolwiek przestoje są niedopuszczalne.

Wpływ technologii Edge Computing na działalność przedsiębiorstwa – case study

Najlepszym miernikiem rzeczywistej przydatności danej technologii są doświadczenia przedsiębiorstw, które już ją wdrożyły. Warto wsłuchać się w relacje przedstawicieli różnych sektorów przemysłu, dla których inwestycja w rozwiązania z zakresu przetwarzania brzegowego okazała się być dużym krokiem w kierunku m.in. zwiększenia wydajności, skrócenia czasu przestojów, redukcji kosztów projektowania i konserwacji oraz poprawy parametrów produkcji.

Takie historie możesz poznać dzięki lekturze ebooka obejmującego aż 11 relacji przedsiębiorców, którzy wyjaśniają w jaki sposób Edge Computing przyczyniło się do sukcesu ich biznesów. Ebook pobierzesz bezpłatnie (wystarczy się zarejestrować) ze strony racontrols.pl/bazawiedzy/sukces-dzieki-edge-computing/.

Jak wdrożyć technologię Edge Computing w swoim zakładzie?  

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest znalezienie odpowiedniego dostawcy technologii, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy wdrożenie Edge Computing będzie opłacalne dla przedsiębiorstwa, a jeśli tak – w jaki sposób powinno zostać przeprowadzone.  Podobna ocena wymaga szczegółowej analizy potrzeb i specyfiki konkretnego zakładu, by na tej podstawie dopasować odpowiednie rozwiązania i zagwarantować uzyskanie oczekiwanych efektów – np. obniżenia kosztów i poprawy parametrów produkcji.

Zalecamy kontakt z doradcą technicznym RAControls, promotora innowacji w przemyśle, oficjalnego dystrybutora technologii renomowanej amerykańskiej firmy Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley, jak również firmy Stratus – wiodącego producenta redundowanych platform wirtualizacji dla aplikacji przemysłowych. Ze szczegółami oferty zapoznasz się na stronie internetowej https://racontrols.pl/.  

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *