eBay zaknebluje sprzedawców

31-01-2008, 22:27

Wielu użytkowników popularnych systemów aukcyjnych po tym, jak spotkali się z fatalnym podejściem drugiej strony do transakcji wstrzymuje się przed wystawieniem opinii drugiej stronie. Przede wszystkim obawiając się odwetu kontrahenta. eBay postanowił rozwiązać sprawę raz na zawsze, a przy okazji chyba wylał dziecko z kąpielą.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wedle opublikowanego przez platformę aukcyjną komunikatu w ciągu najbliższego pół roku w systemie komentarzy eBay można się spodziewać szeregu kontrowersyjnych zmian.

Po pierwsze, pojawi się możliwość nabijania liczby punktów przez tylko jednego kontrahenta. Ebay uzasadnia taką sytuację faktem, że "zaufanie kupujących jest nieodzownym i podstawowym filarem sukcesu i zadowolenia z handlu".

Do tej pory, mimo że kontrahenci mogli wielokrotnie wystawić sobie nawzajem komentarze, do punktacji danego konta były one wliczane tylko raz. Obecnie jedynym ograniczeniem przed nabijaniem jest warunek, by punktowane komentarze dotyczyły transakcji z różnych tygodni. W ten sposób pojawi się możliwość "wymiany" pomiędzy dwoma kontami do 52 komentarzy rocznie. Tygodniowy limit ma "pomóc zagwarantować uczciwość i przydatność opinii".

Drugą z zapowiadanych zmian jest planowane już na drugi kwartał bieżącego roku uniemożliwienie sprzedawcom wystawiania kupującym negatywnych i neutralnych opinii. Na razie trudno prognozować w jakim stopniu wpłynie to na nasilenie zjawisk typu licytowanie dla żartu lub rozmyślenie się po zakupie.

Rewolucyjną może się okazać również trzecia z przygotowywanych zmian, a mianowicie usunięcie neutralnych i negatywnych komentarzy od osób, które nie zareagowały na zawiadomienie o nieuregulowaniu rachunku lub których konta zostały zawieszone.

Czwartą, planowaną na drugi kwartał tego roku, modyfikacją systemu komentarzy będzie obliczanie procentowego udziału opinii pozytywnych na podstawie ocen z ostatnich 12 miesięcy. Podsumowanie ma się pojawić nie obok, a zamiast podsumowania całkowitego.

Ostatnia nowość polega na zmianie terminów, w jakich kupujący mogą wystawiać komentarze sprzedawcom. Planowane jest wprowadzenie zasady, by nabywca mógł wystawić opinię dopiero trzy dni po zakupie towaru i nie później niż w ciągu 60 dni od zakończenia aukcji (obecnie limit ten wynosi w eBay 90 dni).

W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że komentarze wystawione w kilkanaście sekund po zakończeniu licytacji często pomagają zidentyfikować potencjalnych oszustów (z nielicznymi wyjątkami). Z drugiej strony w przypadku niektórych ofert zwłoka z wystawieniem opinii umożliwia ocenienie transakcji po faktycznym jej sfinalizowaniu (np. w przypadku wykupienia 180-dniowego dostępu do jakieś usługi). W przypadku eBay w takich sytuacjach nie można wystawić komentarza dopiero po zakończeniu świadczenia usługi.

Zmiany mają mieć zasięg globalny i dotyczyć wszystkich oddziałów eBay.

Źródło: eBay


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag sprzedawcy aukcyjnitag komentarzetag eBaytag aukcje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.