e-PIT-y a bezpieczeństwo

23-04-2018, 17:50

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości składania zeznań przez Internet (jak podaje Ministerstwo Finansów do końca 2017 roku w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 68 mln dokumentów). Dzięki e-PIT-om można zaoszczędzić czas rezygnując z kalkulatora i żmudnych wyliczeń. Jednak czy wszystkie dostępne aplikacje są bezpieczne?

Od 2009 roku w Polsce stało się możliwe rozliczanie przez Internet. Jednak na samym początku było to stosunkowo trudne ze względu na różne wymagania np. posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego czy zaświadczenia od naczelnika Urzędu Skarbowego. Z upływem czasu składanie PiT-ów drogą internetową stało się łatwiejsze. Obecnie wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, wypełnić wybrany formularz i wysłać. Niestety ma to również swoje złe strony. Okazuje się, że internetowe deklaracje przyciągają nie tylko podatników, ale również cyberprzestępców.

Coraz więcej firm udostępnia aplikacje lub platformy online do złożenia elektronicznego zeznania zachęcając użytkowników do skorzystania z ich usług. Warto jednak wybrać sprawdzone i polecane rozwiązania, np. te oferowane przez ministerstwo finansów, które zapewniają odpowiedni poziom ochrony naszym danym osobowym, jak mówi Przemysław Gąsiorowski z ODO 24.

Jak nie dać się oszukać?

Niestety nasze dane osobowe są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, którzy wymyślają coraz to nowe metody na uzyskanie informacji, które następnie mogliby wykorzystać np. do kradzieży naszej tożsamości.

Najpopularniejszymi sposobami na oszukanie podatnika są:

  • Fałszywe strony internetowe. Są one niemal identyczne jak witryny, dzięki którym możemy wypełnić odpowiednią deklarację, jednak zamiast wysłać swoje informacje – jak w przypadku prawdziwego e-PIT-u – do Ministerstwa Finansów, przekazujemy je wprost do cyberprzestępcy;
  • Aplikacje z wirusem. Kolejną popularną metodą stosowaną przez cyberoszustów jest wykorzystywanie fałszywego programu. Użytkownicy pobierając go na komputer nieświadomie instalują wirusa, który następnie przechwytuje wszystkie dane osobowe i co gorsza, zapisane hasła;

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na internetowe rozliczenie z urzędem skarbowym, warto również sprawdzić dostępne w Internecie opinie o wybranym programie.

Ponadto należy pamiętać, aby podczas składania elektronicznego zeznania podatkowego korzystać z zabezpieczonego Wi-Fi. Zaoszczędzimy dzięki temu swój czas i nerwy. Publiczne sieci mogą narazić nas na wiele niebezpieczeństw, w tym na wykorzystanie danych w celach niezgodnych z prawem. Warto również zadbać o aktualny program antywirusowy na komputerze, który posiada rozszerzenie na strony internetowe. Ostatnim, ale równie ważnym zabezpieczeniem jest szyfrowany dysk naszego komputera. Nawet program antywirusowy nie pomoże jeśli nasze rozliczenie będziemy przechowywać na dysku do którego, w momencie zgubienia bądź kradzieży, każdy ma dostęp. Dzięki temu dane będą bezpieczne i ryzyko kradzieży danych ograniczymy do minimum, jak podsumowuje Przemysław Gąsiorowski.

Źródło: ODO 24 sp. z o. o.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy