E-mail.pl zbiera dane internautów, ale dla kogo?

04-11-2009, 11:59

W sieci od dłuższego czasu działa serwis E-Mail.pl, który oferuje usługę poczty elektronicznej i zbiera dane osobowe. Kto stoi za serwisem i przechowuje te dane? Nie wiadomo. Przedstawicielka Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) powiedziała Dziennikowi Internautów, że "zasygnalizuje portalowi konieczność dopełnienia wszystkich obowiązków informacyjnych".

Coraz więcej Czytelników zgłasza Dziennikowi Internautów swoje obawy co do zbierania danych osobowych przez serwis E-Mail.pl. Na pierwszy rzut oka witryna wygląda przekonująco, a chwytliwy adres zdaje się utwierdzać internautów w przekonaniu, że jest to dobry dostawca poczty elektronicznej. Kto jednak stoi za tą stroną?

Chcą nawet numer pagera

Pierwsze wątpliwości pojawiają się już przy rejestracji. E-Mail.pl prosi o dość dużo danych osobowych. Obowiązkowo trzeba podać imię, nazwisko i płeć. Dodatkowo w formularzu rejestracji umieszczono pola do wpisania adresu, kodu pocztowego, numerów telefonów (prywatnych i służbowych), nawet numerów faksu i pagera oraz zawodu. Zrzut z ekranu obok przedstawia formularz rejestracji.

E-Mail.pl - formularz rejestracji
fot. DI, zrzut z ekranu - E-Mail.pl - formularz rejestracji

Pierwsze pytanie, jakie zaświtało nam w głowach, to kto te dane zbiera i przechowuje? Na podstronie "O nas" przeczytamy, że E-Mail.pl jest serwisem świadczącym bezpośrednio usługę poczty elektronicznej oraz usługi pośrednie. Nie znajdziemy żadnej informacji o osobie lub firmie prowadzącej serwis. Z publicznej bazy NASK dotyczącej domen .pl, wynika jedynie, że domena została utworzona w 2005 roku i została zarejestrowana przez osobę fizyczną.

Smaczki w regulaminie

Jeszcze ciekawszy jest regulamin E-Mail.pl. Znajdują się w nim zapisy zachęcające do podawania prawdziwych danych oraz opisujące skomplikowaną, podejrzaną (prośba o podanie hasła do konta) i praktycznie niemożliwą do zrealizowania procedurę ich usuwania, która może zniechęcać wiele osób do podjęcia jakichkolwiek działań. Serwis zastrzega sobie przy tym prawo do przetwarzania danych m.in. w celach marketingowych. Poniżej fragmenty regulaminu z pogrubieniami dodanymi przez DI:

7. Użytkownik poczty elektronicznej, wypełniając formularz zgłoszeniowy, zobowiązany jest do podania danych zgodnie z rzeczywistością. Użytkownik ma prawo wglądu do podanych w formularzu zgłoszeniowym danych, jak też prawo do żądania ich poprawienia lub usunięcia. Z powyższych praw użytkownik może skorzystać poprzez wysłanie stosownego pisemnego żądania na adres: e-mail.pl, podając obowiązkowo swój adres poczty elektronicznej w domenach, o których mowa w punkcie I.1, oraz hasło.

8. Przed usunięciem bądź zmodyfikowaniem danych użytkownika poczty elektronicznej, e-mail.pl zastrzega sobie wystąpienie do użytkownika żądającego modyfikacji lub usunięcia danych z zapytaniem lub zapytaniami mającymi na celu identyfikację użytkownika.

(...)

10. Użytkownik wypełniając formularz zgłoszeniowy i zakładając konto poczty elektronicznej wyraża zgodę na przetwarzanie danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym w celach marketingowych...

E-Mail.pl - strona
fot. DI, zrzut z ekranu - E-Mail.pl - strona

Warto zauważyć, że nie wiadomo, gdzie wysłać pisemne żądanie z prośbą o usunięcie danych. W regulaminie, co prawda, jest informacja na temat administratora danych osobowych, ale jest ona niepełna.

11. Dane zawarte w formularzu zgłoszeniowym są przetwarzane przez e-mail.pl, przy czym przetwarzanie może być powierzone innemu podmiotowi przy spełnieniu wymogów ustawy o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku (tekst jednolity w Dz. U. z 2002 roku, nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wiemy więc, że jakiś podmiot podający się za "e-mail.pl" zbiera dane, ale nie bardzo wiemy, co to za podmiot. Dziennik Internautów próbował się tego dowiedzieć. Wysyłaliśmy kilkakrotnie pytania do administratorów E-Mail.pl, ale w większości przypadków odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Raz DI otrzymał lakoniczną wiadomość, w której anonimowy nadawca proponował kontakt z inną anonimową osobą. Wysłaliśmy pytania pod nowy adres i na tym kontakt się urwał...

Zbierasz dane? Przedstaw się!

Administratorzy prowadzący serwis E-Mail.pl wyraźnie naruszają przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak powiedziała Dziennikowi Internautów, że ustawa o ochronie danych osobowych zobowiązuje każdego administratora danych do tego, aby udzielił osobom, których danymi dysponuje, stosownych informacji na swój temat. Zgodnie z art. 24 wymienionej ustawy, gdy administrator zbiera dane bezpośrednio od osoby, której one dotyczą, ma obowiązek poinformować ją o:

  1. adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna - o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
  2. celu i zakresie zbierania danych, a w szczególności o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
  3. prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
  4. dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli obowiązek taki istnieje, o jego podstawie prawnej.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro serwis internetowy e-mail.pl przetwarza dane osób, które się w nim logują, stając się ich administratorem, ma obowiązek udzielić tym osobom informacji, o których stanowi cytowany przepis. Informacji, że "usługę świadczy e-mail" nie można bowiem uznać za spełnienie obowiązku informacyjnego wynikającego z ustawy. Jednocześnie informuję, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do tej pory nie wpływały żadne pytania ani skargi dotyczące wymienionego portalu - poinformowała DI  rzeczniczka GIODO.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak dodała, że Inspektor zasygnalizuje portalowi www.e-mail.pl konieczność dopełnienia wszystkich obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych. Można się więc spodziewać reakcji ze strony Urzędu i w najbliższym czasie dowiemy się, jakie przyniesie ona efekty.

Dziennik Internautów odradza swoim Czytelnikom pozostawianie swoich danych na stronach typu E-Mail.pl, których właściciele nie podają swoich danych zgodnie z obowiązującym prawem. Zawsze warto pamiętać, że nasze dane są cenne i nie warto pozostawiać ich w rękach kogoś, kto nie chce się nawet przedstawić.


Źródło: DI24.pl
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930