Zakupy w sklepach internetowych stają się coraz bardziej popularne przede wszystkim ze względu na wygodę i niższe ceny. Ciągle rosnąca liczba polskich internautów, komfort, jaki dają zakupy bez wychodzenia z domu, a także zwiększające się zaufanie do elektronicznych metod płatności bez wątpienia przyczyniają się do sukcesu sklepów internetowych.
reklama
W przeciwieństwie do tradycyjnej formy handlu klient w sieci nie ma żadnych ograniczeń. Sklep internetowy może obsługiwać dowolną ilość klientów w tym samym czasie, a wszystko dzieje się bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników do obsługi klienta. Twój sklep przewyższać będzie tradycyjne sklepy dostępnością 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przejrzystość sklepu internetowego powoduje, że łatwiej zaprezentować znacznie szerszą ofertę niż w tradycyjnym sklepie z półkami. Dodatkowymi zaletami, dzięki którym sklepy internetowe górują nad tradycyjnymi, jest estetyczna i przyjazna forma prezentacji towarów, możliwość wyboru sposobu płatności i opcji przesyłki.
Wsłuchanie się w potrzeby kupujących jest podstawowym warunkiem odniesienia sukcesu w tej wymagającej branży. Dlatego już na samym początku niezbędne jest przeprowadzenie badań rynkowych. Warto zastanowić się, jakie produkty będą interesujące dla kupujących i jakie będą mieli z nich korzyści. Pamiętaj, mimo że jest to sklep wirtualny, należy nastawić się na realne koszty. Warto już na początku określić ilość czasu oraz środki finansowe, które jesteś w stanie poświęcić. Gdy już wiesz, że istnieje nisza rynkowa lub zapotrzebowanie na daną usługę oraz wyliczyłeś wszystkie koszty, nadszedł czas na założenie sklepu.
Aby móc sprzedawać produkty zgodnie z prawem, potrzebna jest firma. Biznes w internecie należy traktować jak każde inne przedsięwzięcie, dlatego musisz zarejestrować działalność gospodarczą, czyli posiadać NIP, REGON, firmowe konto bankowe oraz siedzibę. Następnym krokiem jest zakup domeny oraz serwera, na którym można będzie umieścić pliki składające się na sklep. Domena – czyli przyszły adres Twojego sklepu - powinna być łatwa do zapamiętania i niezbyt długa. Warto, aby kojarzyła się z Twoją branżą.
Niezbędnym elementem posiadania sklepu internetowego jest odpowiednia grafika oraz oprogramowanie sklepowe, dzięki któremu będziesz mógł umożliwić dokonanie i opłacenie zamówienia. Przy wybieraniu grafiki pamiętaj, że ma ona bardzo duży wpływ na odbiór sklepu. Pierwsze wrażenie w tym wypadku może zachęcić klienta do zakupu w Twoim sklepie, ale równie dobrze może go zniechęcić. Staraj się budować „lekkie” sklepy pod względem grafiki, tak aby skupiać uwagę klientów na produktach, a nie na nadmiarze elementów ozdobnych. Niewątpliwie, aby móc sprzedawać cokolwiek, musisz wiedzieć najpierw, gdzie to kupić. W tym celu musisz nawiązać kontakt z dostawcami, u których nabędziesz produkty.
Jakie korzyści daje e-sklep?
Musisz również pamiętać, że w przypadku każdej działalności w sieci kluczową kwestią jest bezpieczeństwo. Jeśli w grę wchodzą dane osobowe i finansowe, a także pieniądze, należy zastosować szczególne zabezpieczenia.
Przede wszystkim zadbaj o bezpieczny serwer. Bezpieczeństwo oznacza w tym przypadku, że oprogramowanie serwera wykorzystuje protokoły szyfrujące, dzięki którym przekazywane dane nie mogą zostać przechwycone i użyte przez niepowołane osoby. Obecnie główną rolę w dostarczaniu zabezpieczeń dla transakcji handlowych odgrywa protokół SSL (Secure Socket Layer). Każda osoba dokonująca płatności kartami kredytowymi, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym, oczekuje od firmy, której powierza swoje dane, zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa. Klient musi mieć pewność, że numer karty, data jej ważności i inne dane identyfikacyjne nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.
Wybierając system obsługujący płatności w Twoim sklepie, warto więc skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Jeśli taki system jest zaimplementowany w e-sklepie, procedura dokonywania płatności staje się prostsza i przede wszystkim krótsza. Po zalogowaniu klient otrzymuje do akceptacji wygenerowany automatycznie formularz przelewowy, dzięki czemu nie musi sam wpisywać żadnych danych. To oznacza, że nie ma możliwości popełnienia jakiegokolwiek błędu w e-przelewie. Dodatkowo Ty otrzymujesz zapłatę za towar szybciej niż za pośrednictwem tradycyjnego przelewu, więc wcześniej możesz wysłać przesyłkę do klienta. To znacznie upraszcza dokonanie transakcji, podnosi poziom bezpieczeństwa i satysfakcji klienta.
Osoby kupujące w sieci są zazwyczaj bardzo ostrożne w korzystaniu z karty kredytowej, szczególnie w przypadku stron internetowych, z którymi wcześniej nie miały styczności. Warto więc zadbać o rzetelną informację na temat zabezpieczeń, które zastosowałeś w Twoim sklepie. Jeśli klient będzie wiedział, w jaki sposób chronisz jego dane i pieniądze, na pewno wróci, aby zrobić zakupy kolejny raz.
Autorem porady jest Maciej Szmigiel, Manager Platnosci.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|