Dzień Bezpiecznego Internetu

09-02-2010, 11:35

9 lutego w ponad 60 państwach na całym świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Celem tej międzynarodowej inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z nowych technologii, a rosnąca z roku na rok liczba krajów uczestniczących w obchodach DBI świadczy o coraz większym zrozumieniu dla tego przedsięwzięcia.

W Polsce od 2005 roku organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu „Safer Internet”. Partnerem głównym DBI jest Fundacja Orange.

Wydarzeniu towarzyszy wiele lokalnych imprez. Do tej pory w serwisie www.dbi.pl zarejestrowano prawie 900 inicjatyw związanych z bezpieczeństwem dzieci online. Oprócz tradycyjnych zajęć edukacyjnych wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się występy teatrzyków szkolnych, happeningi, audycje w szkolnych radiowęzłach i lokalne kampanie informacyjne. Szkoły włączające się w obchody DBI mogą skorzystać z szerokiej oferty materiałów edukacyjnych, w tym również multimedialnych, udostępnianych przez serwis www.dzieckowsieci.pl. Wśród inicjatorów najciekawszych wydarzeń mają być rozlosowane atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów DBI.

>> Czytaj także: Ranking programów filtrujących niepożądane treści

Poza lokalnymi wydarzeniami na 9 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, godz. 11.00) zaplanowano konferencję prasową. Osobom, które nie będą mogły uczestniczyć w niej osobiście, NASK zapewni transmisję na żywo realizowaną na stronie www.dbi.pl. Konferencji towarzyszyć będą Forum Dnia Bezpiecznego Internetu oraz prezentacje firm i organizacji zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa online (w godz. 12.00 – 14.30).

>> Czytaj także: Dzieci na celowniku phisherów

Nie zabraknie też atrakcji stricte sieciowych – w ramach obchodów DBI pod adresem www.sid2010quiz.org od 9 lutego do 9 marca polskie dzieci w wieku 9-15 lat będą mogły wziąć udział w międzynarodowym quizie organizowanym przez sieć Insafe, która zrzesza narodowe ośrodki programu „Safer Internet”. Z kolei dla najmłodszych (poniżej 9 roku życia) przygotowany został konkurs na plakat o bezpiecznym internecie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na ogólnoeuropejską ceremonię rozdania nagród.

>> Czytaj: Korzystanie z internetu a bezpieczeństwo, czyli co zainstalować i gdzie szukać pomocy

Jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej rusza kampania medialna poświęcona problematyce ochrony prywatności w internecie „Think B4 U post!”, w Polsce realizowana pod hasłem „Pomyśl zanim wyślesz”. Spot, który od 9 lutego będzie emitowany na zasadach non-profit w stacjach telewizyjnych oraz serwisach internetowych, przedstawia możliwe konsekwencje nierozważnego publikowania prywatnych treści w sieci. Skierowany jest do dzieci i młodzieży, ale zawarte w nim informacje mogą być istotne także dla rodziców i nauczycieli.

Każdy internauta może włączyć się w obchody, publikując na swojej stronie materiały multimedialne. Może je znaleźć na stronie Dnia Bezpiecznego Internetu.

Zapraszamy również do działu Bezpieczeństwo w Dzienniku Internautów, gdzie początkujący i mniej doświadczeni użytkownicy internetu mogą zapoznać się z zasadami bezpiecznego surfowania oraz zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci WWW, np.:

>> Metody ochrony dziecka przed internetowymi zagrożeniami

>> Serwisy społecznościowe a bezpieczeństwo

>> Korzystanie z internetu a bezpieczeństwo, czyli co zainstalować i gdzie szukać pomocy

>> Krok po kroku: instalacja darmowego antywirusa

>> Jak się nie dać okraść - bezpieczeństwo informatyczne firm

>> Sieciaki nauczą dzieci korzystać z serwisów społecznościowych


Następny artykuł » zamknij

Nasza Klasa zmienia wizerunek

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy