Dwie polskie technologie łączą siły, by ujarzmić Big Data

informacja prasowa 04-10-2013, 14:08

Polska chmura obliczeniowa Oktawave oraz piLAB SA, informatyczny hi-tech, nawiązują współpracę, której wynikiem jest platforma pozwalająca firmom na łatwe gromadzenie, łączenie i analizowanie danych pochodzących z wielu źródeł zintegrowanych w jednym miejscu. W ten sposób przedsiębiorcy otrzymują unikatowe narzędzie, za pomocą którego możliwe jest składowanie danych w bezpiecznej chmurze i przeprowadzanie na nich dowolnie zaawansowanych procesów analitycznych.

Chmura obliczeniowa Oktawave pozwala na natychmiastowe uruchomienie dowolnie dużej infrastruktury obliczeniowej oraz storage'owej niezbędnej do sprawnego działania analityki biznesowej. Firma może ulokować w chmurze zasoby plików zawierających informacje lub bazy danych, nie martwiąc się o wcześniejsze zaalokowanie odpowiednich zasób. Dzięki mechanizmowi Autoskalera moc obliczeniowa oraz niezbędna przestrzeń storage'owa będą zawsze dopasowane do aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa, gwarantując przy tym unikatową wydajność.

Maciej Kuźniar, OctawaveDodatkowym atutem Oktawave w tym kontekście jest najszybszy system zapisywania i odczytywania informacji (Oktawave Volume Storage, OVS), który obecnie gwarantuje wydajność na poziomie 200 000 IOPS. "Chmura obliczeniowa Oktawave została stworzona z myślą o rozwiązaniach do przetwarzania dużych porcji informacji. Od początku chcieliśmy dać biznesowi wydajność, której nie byłby w stanie w tym względzie dostarczyć nikt inny na rynku. I to nam się udało dzięki opracowaniu technologii OVS" - mówi Maciej Kuźniar, prezes i główny architekt Oktawave. 

W infrastrukturze Oktawave piLAB ulokował zaawansowane środowisko informatyczne oparte na koncepcji mapy myśli, które zmienia fizykę w obszarze zarządzania danymi. W opinii specjalistów z Doliny Krzemowej zarządzanie dowolnie dużymi zbiorami danych realizowane przy wsparciu piTechnologii otwiera nowe możliwości analizy i wnioskowania. Eksperci jednoznacznie potwierdzili przełomowe odkrycie polskich programistów, które porządkuje chaos. Obecnie, trwają prace nad zgłoszeniami patentowymi, które zabezpieczą innowację zarówno w UE, jak i w USA. 

Polska technologia umożliwia, bez zatrzymywania pracy i bez konieczności przerywania procesów wnioskowania, dowolnie rozszerzać rzeczywistość i wymiarowość informacji. Co najciekawsze, pozwala osobom decyzyjnym wyszukiwać i analizować informacje bez znajomości SQL. Rozwiązanie udostępnia możliwość zadawania pytań, na które standardowe systemy bazodanowe nie znajdą odpowiedzi.

Krystian Piećko, piLAB“Stworzyliśmy narzędzie dające użytkownikom danych (managerom) możliwość bezpośredniego analizowania połączonych źródeł danych w czasie rzeczywistym, przy czym system jest skalowalny w nieskończoność – umożliwiamy przechowywanie dowolnych danych, nawet ze źródeł o nieznanej strukturze. Oczywiście, w ramach przedsiębiorstwa funkcjonuje wiele systemów IT różnych dostawców. Każdy z nich analizuje i przechowuje dane w obrębie swojej specjalizacji (kadry, księgowość, magazyn, relacje z klientami czy marketing), w wielu przypadkach autonomiczne systemy pokrywają tylko wybrane procesy w firmie, uniemożliwiając koncentrację danych w jednym centrum kompetencji. Ten stan chcieliśmy zmienić, oferując osobom decyzyjnym zintegrowaną Bazę Wiedzy" - mówi Krystian Piećko, prezes zarządu piLAB SA.

Obecnie realizowany jest proces wdrożenia modułów piToolBox w Oktawave, obie firmy zapowiadają już uruchomienie w pełni zautomatyzowanego systemu w modelu PaaS (Platform-as-a-Service). Dzięki niemu każda firma będzie mogła samodzielnie uruchomić własną platformę do zarządzania Big Data w chmurze obliczeniowej. Planowany termin uruchomienia platformy to grudzień 2013.

--

Maciej Kuźniar, prezes Oktawave sp. z o.o. oraz główny architekt. Pasjonat technologii związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem danych, posiadający 10 lat doświadczenia w pracy dla klientów klasy enterprise (banki, telekomy, FMCG). Autor koncepcji technologicznie wspierających rozwój startupów oraz rozwiązań architektonicznych gwarantujących wysokie HA i SLA dla systemów IT.

Krystian Piećko, innowator, autor unikatowej technologii informatycznej. Prelegent na sympozjach w obszarze baz danych w Polsce i USA. Dotychczas wykładowca Politechniki Wrocławskiej, specjalista w zakresie przetwarzania sygnałów. Obecnie prezes zarządu piLAB SA, polskiego hi-techu notowanego na rynku NewConnect.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930