Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dwa najlepsze sposoby na finansowanie zakupu samochodu

28-04-2016, 07:37

Wymarzone auto w garażu często jest okupione długimi poszukiwaniami i wyborem sposobu jego finansowania. Rzadko kiedy kupujemy samochody za gotówkę. Najczęściej są to auta używane średniej klasy, których koszt oscyluje w granicach 10 - 30 tysięcy złotych. Jednak, gdy obierzemy za cel auto dużo droższe i najlepiej prosto z salonu, wtedy o gotówkę nie jest tak łatwo. Jakie mamy opcje sfinansowania nowego auta? Które są bardziej korzystne?

Czym jest leasing?

Jest to odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu, w tym przypadku samochodu, przez leasingobiorcę. Umowa leasingu określa czas i pozostałe warunki. Jeśli leasingobiorcą jest przedsiębiorstwo, wyróżnia się leasing operacyjny i finansowy. Różnią się one między innymi sposobem rozliczania kosztów. W leasingu operacyjnym koszty amortyzacji odpisuje sobie właściciel pojazdu, czyli leasingodawca. Z kolei w leasingu finansowym to leasingobiorca może przypisać sobie pojazd do majątku i dzięki temu odliczać koszty amortyzacji, jak również odsetki od każdej raty. Zwykle bardziej opłacalnym leasingiem jest operacyjny, z tego względu, że nie wymusza on opłacenia całej kwoty podatku VAT przy pierwszej płatności, tak jak to wygląda w leasingu finansowym.

Leasing nie tylko w firmie

Jeszcze do niedawna forma finansowania auta w postaci leasingu była dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców. Obecnie skorzystać mogą z niego również osoby fizyczne nie posiadające działalności gospodarczej. Leasing konsumencki jest również bardziej dostępny, gdyż udzielany jest nie tylko przez banki, ale również firmy leasingowe, które w przeciwieństwie do banków nie są obecnie tak restrykcyjne w badaniu dochodów klientów. Często brak zgody na kredyt nie oznacza braku zgody na leasing. Do zalet leasingu konsumenckiego, gdy przedmiotem umowy jest pojazd należy również mniej formalności. Np. rejestracją auta zajmuje się firma leasingowa. Ona również ma większe pole do negocjacji cenowych z producentem i może uzyskać dużo korzystniejszą cenę samochodu niż prywatny konsument, który również na tym zyskuje. Dotyczy to także warunków ubezpieczenia, serwisu itp.

Kredyt na samochód

Sfinansowanie zakupu samochodu w postaci kredytu jest obecnie najpopularniejszą opcją wśród prywatnych konsumentów. Coraz więcej właścicieli pojazdów dochodzi do wniosku, że zakup za gotówkę jest niepotrzebnym zamrażaniem środków finansowych, które mogłyby być spożytkowane inaczej. Tak naprawdę do wzięcia kredytu samochodowego potrzebna jest tylko zdolność kredytowa. Obecne oferty bankowe kredytowe można dostosować do swoich potrzeb pod względem wielkości i ilości rat, w taki sposób, by nie zakłócić płynności finansowej. Dobrze dobrany kredyt na samochód nie musi być wielkim obciążeniem dla posiadacza. Kredyt samochodowy do często jedyna opcja na zakup nowego auta w porównaniu do opcji kupna za gotówkę. A wiadomo, że nowy samochód to bardziej opłacalny zakup, ponieważ jesteśmy w 100% pewni, że kupujemy auto bezwypadkowe oraz bez ukrytych wad.

Gdzie po kredyt lub leasing?

Po kredyt na samochód idziemy oczywiście do banku. Leasingu również udzielają banki, jak i firmy leasingowe, czy inne instytucje finansowe. Jednak jeśli kupujemy nowe auto warto sprawdzić ofertę dilera samochodowego. Obecnie każdy producent ma w swojej ofercie własne usługi finansowe, a przez to większą dostępność własnych modeli. W zależności od producenta mogą różnić się również warunki uzyskania kredytu lub leasingu. Np. finanse Volvo oferują decyzję nawet w ciągu godziny od złożenia wniosku i mogą sfinansować nawet 125% wartości pojazdu, łącznie z polisą OC, AC i NW. Dilerzy oferują również załatwienie wszystkich formalności w jednym miejscu, łącznie z ubezpieczeniem i rejestracją pojazdu.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF