Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

DT Software nadal wprowadza w błąd (aktualizacja 2)

19-08-2008, 12:50

Na początku miesiąca pisaliśmy o stronie IQPolska.pl, która w niezbyt uczciwy sposób informowała o cenie oferowanej usługi. Okazuje się, że firma, która jest twórcą strony (DT Software), w podobny sposób wprowadza w błąd użytkowników innego swojego produktu. SMS za 1 zł w rzeczywistości kosztuje ponad 9 zł, a informacja o tym jest schowana głęboko w regulaminie. UKE zapowiada przeprowadzenie kontroli w tej sprawie.

Najpierw przypomnijmy historię strony IQPolska.pl. Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na to, że oferuje ona "darmowe" testy inteligencji. Wzięcie udziału w teście rzeczywiście jest darmowe, ale aby poznać wynik trzeba wysłać SMS. Na stronie zachęcającej do wysłania wiadomości znajdowała się napisana dużą czcionką cena 1 zł. Dopiero po lekturze regulaminu okazywało się, że ta złotówka dotyczy całkiem innego sposobu płatności, a SMS w rzeczywistości kosztuje 9 zł plus VAT.

Przedstawiciele IQPolska.pl zapewniali o swojej uczciwości, a w międzyczasie stopka ich serwisu przechodziła dziwne przeobrażenia. Teraz jednak mamy dowód na to, że trudno mówić o uczciwości wobec użytkownika.

Strona IQPolska.pl jest produktem firmy DT Software. Ta sama firma jest producentem programu do P2P o nazwie GoD. Aktywacji tego programu można dokonać za pomocą SMS-a lub płatności PayPal (brzmi znajomo?).

Nieuczciwa informacja o cenie SMS-a w oknie programu GoD
fot. DI - zrzut z ekranu - Nieuczciwa informacja o cenie SMS-a w oknie programu GoD

W oknie programu zachęcającym do wysłania SMS-a nie ma uczciwej informacji o cenie (zrzut z ekranu obok). Znajduje się tam cena 1 zł (i przekreślona cena 5 zł), ale nie dotyczy ona SMS-a. Dopiero w regulaminie można przeczytać, że SMS kosztuje 9 zł plus VAT, a złotówka (umieszczona nie wiedzieć czemu przy zachęcie do wysłania SMS-a) dotyczy płatności PayPal.

Sonda
Według Ciebie firma DT Software
  • Jest w pełni uczciwa
  • Nie gra całkiem uczciwie, ale jest to dopuszczalne
  • Stara się zarobić wprowadzając klientów w błąd
wyniki  komentarze

Dziennik Internautów uważnie przejrzał całe okno programu, jakie jest widoczne w momencie zachęcania do wysłania SMS-a. Nigdzie nie ma informacji o tym ile naprawdę kosztuje SMS (oczywiście mamy zrzut całego okna). Jest tylko mały link do regulaminu, ale informacji w takiej formie nie można uznać za wystarczającą. Można to porównać do sytuacji, gdy w hipermarkecie cena umieszczona przy towarze nie była tą, którą zobaczymy na rachunku. Taka sytuacja jest niezgodna z prawem. 

Kiedy na początku miesiąca rozmawialiśmy na temat IQPolska z przedstawicielem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Maciejem Chmielowskim, podkreślił on, że niedozwolone jest podawanie wprowadzającej w błąd informacji o cenie produktu lub usługi, sposobie obliczania ceny oraz istnieniu szczególnej korzyści cenowej.

Poza tym nawet sami przedstawiciele DT Software komentując sprawę strony IQPolska mówili, że "cena musi tam być, bo nikt nie odważyłby się robić serwisu niezgodnego z literą prawa". W takim razie gdzie jest cena SMSa w przypadku programu GoD?

Warto jeszcze przypomnieć, że cenę SMS-a premium da się odczytać patrząc na numer, na który mamy wysłać wiadomość. Numery, dla których opłata wynosi 9,00 zł (10,98 zł z VAT) to numery 7900-7999 oraz 79000–79999. Wykaz numerów i cen można znaleźć m. in. na Wikipedii. To jednak firmy DT Software nie usprawiedliwia. Nie każdy użytkownik musi znać zasady przyznawania numerów Premium SMS.

AKTUALIZACJA

Skontaktowała się z nami osoba związana ze stroną IQPolska.pl (wspomniany wcześniej produkt DT Software). Osoba ta (nie chciała się przedstawić) broni firmy DT Software w zamieszczonym poniżej liście. Pozwalamy sobie na jego publikację ze względu na związek pomiędzy IQPolska a DT Software, tym bardziej, że autor jest "osobą która odpowiada na pytania użytkowników sewisu IQ Polska":

"Nie każdy użytkownik musi znać zasady przyznawania numerów Premium SMS."

Otóż musi. Ale od początku. SMS Premium nie jest środkiem płatności. Firma DT Software (ani żadna inna) nie otrzymuje pieniędzy od osoby wysyłającej SMS Premium. SMS Premium jest usługą świadczoną przez OPERATORA GSM i jest opisana w umowie którą (wraz z cennikiem usług) podpisał (ew. zaakceptował użytkownik prepaid) użytkownik ze swoim operatorem. I tylko operator ma prawo (i możliwość) pobrać pieniądze z konta użytkownika. Użytkownik w podpisanej z operatorem umówie zgodził się by pobierać z jego konta X pln za przyjemność wysłania SMS'a na numer 7XYYY. Proszę zadzwonić do swojego operatora i to sprawdzić. Firmy dostają z góry ustalone wynagrodzenie za promocję usługi Premium SMS.

Więc jeśli uważa Pan, że użytkownik jest w niewystarczający sposób informowany o cenie (bo przecież nie musi znać własnej umowy z operatorem) to proszę zapytać operatora dlaczego nie wysyła SMS'a kontrolnego (coś w rodzaju prośby o podpis na wydruku z terminala do kart płatniczych)? Może właśnie dlatego, że użytkownik podpisał z nim umowę, a co z tego wynika zna i akceptuje koszt wysłania SMS na numer Premium - brak takiego potwierdzenia zwiększa zarobek operatorów.

Skoro usługa SMS Premium jest świadczona przez operatora jego użytkownikom (na podstawie umowy zawartej między tymi stronami) to dlaczego firma X ma informować użytkownika o tym ile kosztują usługi w jego sieci? Równie dobrze operator Z mógł wprowadzić promocję na usługę SMS Premium lub może przeciwnie w zamian za 500 darmowych minut koszt SMS Premium jest większy i podana cena 10,98 jest nieprawdziwa?!

Wracając do "przecież użytkownik nie musi znać umowy" równie dobrze może się Pan zwrócić do sklepów internetowych umożliwiających zakupy kartą kredytową, z zapytaniem dlaczego wprowadzają użytkowników w błąd pisząc, że film na DVD kosztuje 49,99 bo przecież tyle kosztuje przy płatności przelewem, a przy płatności kartą kredytową wyjdzie 55,32 z odsetkami a przecież użytkownik nie musi znać umowy ze swoim bankiem i nie musi wiedzieć ile wynoszą odsetki...

IQPolska.pl zdaje się w całym powyższym tekście pomijać jedną istotną rzecz. DT Software nie tyle nie podaje ceny SMS-a, co podaje "jakąś" cenę sugerując, że jest to koszt wysłania SMS-a, a to naszym zdaniem jest karygodne. Poza tym możemy zadać sobie pytanie: czy podanie rzeczywistej ceny SMS-a stanowi dla firmy taki problem?

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Aktualizacja 2

Dizałanion firmy DT Software przyjrzy się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Rzecznik UKE Jacek Strzałkowski napisał w e-mailu dla Dziennika Internautów:

W związku ze zgłoszeniem przez Pana tej sprawy, UKE podejmuje czynności wyjaśniające, kto jest dostawcą usługi Premium SMS na numerze 79880 i czy usługa jest świadczona zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego. Na chwilę obecną mogę Panu podać, iż w rejestrze numerów wykorzystywanych przez dostawców usług o podwyższonej płatności, prowadzonym przez Prezesa UKE, numer 79880 został zgłoszony przez firmę Teleaudio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 81.

(...)

Więcej będę mógł napisać, gdy otrzymam informacje o wynikach kontroli UKE

Dziennik Internautów próbował już skontaktować się z firmą Teleaudio Sp. z o.o., ale przedstawicielka firmy jest chwilowo nieosiągalna.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: DI24.pl

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl