Druk offsetowy co to jest i kiedy się go stosuje

28-05-2020, 10:51

Współczesne drukarnie oferują dziś wiele metod druku, jednak niemal zawsze jednym z nich jest druk offsetowy. Pomimo tego, że jego historia sięga XVIII wieku, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań wciąż cieszy się ogromną popularnością i uznaniem. Druk offsetowy ceniony jest przede wszystkim za wysoką jakość wydruków oraz wyjątkową ekonomiczność. Przeczytaj poradnik i sprawdź, czym dokładnie jest druk offsetowy i kiedy się go stosuje.

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego. Oznacza to, iż poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowej wysokości. Stąd, druk ten wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Matryca wykorzystywana do tego rodzaju wydruku wykonana jest z lekkiego aluminium. Założona na cylindrze, przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna projekt przeniesiony jest na odpowiednie podłoże. Druk może być nanoszony na wszelkiego rodzaju materiały, począwszy od papieru powlekanego, poprzez offset czy karton. Docisk stalowego cylindra wspomaga cały proces realizacji, jednocześnie utrwalając nadruk.

Rodzaje druku offsetowego

Druk offsetowy dzielimy na dwa rodzaje, uzależnione od formy podłoża drukowego. W offsetowym arkuszu drukowym podłoże ma postać arkusza o określonych wymiarach. Wykorzystywane farby charakteryzują się wysokim współczynnikiem lepkości. Zostają utrwalone przez wsiąkanie i polimeryzację. W przypadku stosowania farb z UV, druk dodatkowo utrwalany jest przez polimeryzację zainicjowaną nadfioletem. Znacznie bardziej skomplikowany jest offsetowy druk rolowy. Jak sama nazwa wskazuje, podłoże drukowe jest umieszczane w postaci zwoju. Farby do druku zwojowego charakteryzują się małą lepkością. W tym typie można używać cieńszych podłoży drukowych niż w przypadku druku arkuszowego. Zadruk odbywa się po dwóch stronach jednocześnie.

Charakterystyka druku offsetowego

Offset zwojowy możemy podzielić ze względu na sposób utrwalania farby na coldset i headset. W offsecie "na zimno", czyli coldset, farba utrwala się przez wsiąkanie w papier. Natomiast w offsecie "na gorąco" farba wsiąka w podłoże, a następnie jest odparowywana w wysokich temperaturach. Technika ta stosowana jest przede wszystkim do wydruków na papierze kredowanym i kalandrowanym. Sama w sobie farba wykorzystywana w druku offsetowym wymaga specjalnej obróbki dla uzyskania oczekiwanych efektów projektu. Specjalistyczne farby są maziste i olejowe, a co za tym idzie niezwykle intensywne, co pozwala uzyskać wysokiej jakości realizacje. Z tego powodu nadruki wykonywane tą metodą są również bardziej precyzyjne i dokładne, niż w przypadku druku cyfrowego.

drukarnia

Zalety offsetowej technologii druku

Niekwestionowaną zaletą druku offsetowego jest niezwykła ekonomiczność, szczególnie w przypadku dużych nakładów. Co więcej, ta metoda umożliwia zadrukowywanie nawet najbardziej nietypowych i niestandardowych materiałów. Dodatkowo, klient ma niemal nieograniczoną swobodę w wyborze kolorów. Z powodzeniem może zastosować dowolną liczbę barw, które nie znajdują się w standardowym zestawie CMYK. Inną z niewątpliwych zalet druku offsetowego jest precyzyjność. Po zadrukowaniu materiałów widoczne są najmniejsze detale.

Offsetowa technika nadruku - zastosowanie

Druk offsetowy najczęściej wykorzystywany jest przez branżę reklamową. Pozwala on na wykonanie wielu identycznych kopii danych materiałów. Wszystkie gazety, magazyny, książki, broszury, kalendarze, ulotki czy plakaty drukowane są za pomocą druku offsetowego. Proces odbywa się szybko, sprawnie i w atrakcyjnej cenie. Szczegóły sprawdzić możesz na stronie KRM Druk - Drukarnia cyfrowa i offsetowa z Warszawy.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że każda kopia będzie wyglądać tak samo. Nie jest to dobry sposób na drukowanie spersonalizowanych treści. W druku offsetowym rzadko dochodzi do błędów. Decydując się na tę technikę formy drukowej mamy zatem zagwarantowaną wysoką jakość zamówionych materiałów.

Różnice między drukiem offsetowym i cyfrowym

Do najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami druków należy przede wszystkim opłacalność. Druk offsetowy to opcja wybierana, gdy potrzebujemy dużych nakładów. Z kolei druk cyfrowy jest najlepszym rozwiązaniem dla niskich nakładów. Małe nakłady w przypadku tego pierwszego są kosztowne z uwagi na długotrwały proces przygotowania do wydruku. Natomiast przy większych projektach, offset staje się korzystniejszy cenowo. Warto zaznaczyć, że wybierając druk cyfrowy mamy możliwość personalizacji. W offsecie niestety nie możemy jej wykonać. Technika druku offsetowego zapewnia wyższą jakość i dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Minimalny, opłacalny nakład wydruków offsetowych to średnio 250 sztuk.

Podsumowanie

Offset jest przemysłową formą jednej z podstawowych technik druku. To technologia pośrednia, przy udziale której obraz nie jest nanoszony bezpośrednio na podłoże drukowe, ale na element pośredniczący. Na proces wydruku składa się wiele czynności, gwarantujących najwyższą jakość i dokładność. Szczególnie przy dużych nakładach należy skorzystać z możliwości offsetu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag druk offsetowy
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: