Myślisz o rozpoczęciu działalności w branży handlu online? Może to być bardzo dobry krok, ponieważ pandemia zdecydowanie wspomogła rozwój tego segmentu. Zainteresowanie zakupami online nadal rośnie, a na rynku wciąż jest miejsce dla nowych przedsiębiorców. Tylko jak zacząć? Sprawdź, jak założyć sklep internetowy krok po kroku.
Jeśli chcesz handlować legalnie, w pierwszej kolejności musisz założyć działalność gospodarczą. Teoretycznie każdy biznes można prowadzić „na próbę” w ramach działalności nieewidencjonowanej, ale jest to obarczone pewnymi ograniczeniami. Najważniejszym jest kryterium dochodowe – jeśli podczas prowadzenia takiej działalności w którymkolwiek momencie wartość Twojego przychodu przekroczy równowartość 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2022 roku jest to 1505 zł miesięcznie), będziesz zobowiązany do złożenia w ciągu 7 dni wniosku o wpisanie do CEIDG. W przeciwnym razie zostanie nałożona na Ciebie kara. Do kwoty przychodu liczą się otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży. Ponadto działalność nierejestrowa jest dostępna tylko dla osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywały działalności gospodarczej.
Warto również wiedzieć, że bez działalności gospodarczej nie będziesz mógł prowadzić regularnej sprzedaży na wielu platformach marketplace – w tym na Allegro, które jest największym portalem tego typu w Polsce.
Gdy masz już firmę, możesz zdecydować, jak i gdzie będziesz sprzedawać. Dostępne rozwiązania można podzielić na dwie grupy:
To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej ryzykowne. Nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami – założenie konta na Allegro i wystawienie pierwszych przedmiotów są darmowe. Ponadto nowi sprzedawcy otrzymują Pakiet Powitalny ułatwiający start na platformie i pozyskanie pierwszych zamówień. Obejmuje on m.in. zniżkę od prowizji (nawet do 100%), darmowe wyróżnienia ofert i dostęp do zaawansowanego panelu z danymi pomagającymi w optymalizacji sprzedaży.
Sklep na własnej domenie to przedsięwzięcie wymagające poświęcenia większej ilości czasu i pieniędzy. „Postawienie” takiego sklepu wymaga wiedzy technologicznej lub pomocy specjalistów i często może trwać wiele tygodni. Zanim otrzymasz pierwsze zamówienia, musisz zainwestować też w marketing – bez tego nikt nie dowie się o Twojej ofercie. Własna strona internetowa ze sklepem w dłuższej perspektywie daje większe możliwości, ale zawsze możesz ją założyć w późniejszym terminie. Zwykle eksperci polecają początkującym rozpoczęcie działalności przez platformy marketplace.
Jeśli na swoją działalność wybierzesz Allegro, masz zdecydowanie ułatwione zadanie. Od razu zyskasz dostęp do ponad 20 mln użytkowników. W tym przypadku wystarczy założyć konto firmowe (za pomocą bardzo prostego formularza), a następnie je aktywować. Jak założyć sklep internetowy Allegro? Sprzedaż możesz zacząć niemal od razu – wystarczy dodać oferty, do czego służy intuicyjny formularz. Możesz zacząć nawet od jednej. Możliwe jest też wystawienie wielu ofert na raz z pliku. Następnie możesz spersonalizować swoją zakładką Sklep, która pomoże Ci zaprezentować asortyment. Obsługa każdego elementu platformy jest niezwykle prosta.
Jak założyć sklep internetowy na własnej stronie krok po kroku? W tym przypadku musisz:
Jako właściciel takiego sklepu będziesz też musiał trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o jego prawidłowe działanie i bezpieczeństwo. Dlatego przyda się wiedza techniczna lub fachowa pomoc. Nie dziwi więc fakt, że tak wielu początkujących sprzedawców wybiera platformy marketplace.
Fot. materiał partnera
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Studenci nie są zadowoleni z tego, jak przygotowują ich do pracy uczelnie
|
|
|
|
|
|