Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy małe przedsiębiorstwa, działające na relatywnie wąską skalę i dysponujące dość ograniczonymi zasobami, mają jednocześnie zamkniętą drogę do innowacji? Okazuje się, że – szczególnie dzięki pomocy finansowej płynącej z Unii Europejskiej do Polski coraz szerszym strumieniem – sytuacja rodzimych niewielkich biznesów ulega znaczącej poprawie. Poszczególni przedsiębiorcy coraz chętniej podejmują się prób uzyskania wsparcia ze strony UE na realizację planowanych inwestycji, upatrując w tym rozwiązaniu istotnej szansy na efektywny rozwój ich dotychczasowych działalności. Świadczy o tym choćby fakt, że firmy należące do sektora MŚP wciąż pozostają głównym beneficjentem pomocy publicznej, jaką oferuje Unia. Dotacje dla małych i średnich firm dostarczają im kapitału niezbędnego do skutecznego wdrażania kolejnych planów inwestycyjnych, które w efekcie pozwalają im osiągać istotne przewagi konkurencyjne nie tylko na rodzimych rynku, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Sprawdź, na jakie dotacje unijne mogą liczyć polskie firmy z sektora MŚP.

Co oferuje małym przedsiębiorstwom Unia? Dotacje unijne w 2022 roku

Projekty unijne realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – jak podają instytucje zarządzające – zostaną formalnie uruchomione na przełomie 2022 i 2023 roku. To, co wiadomo już teraz, to natomiast fakt, że potwierdzone i planowane inwestycje dotyczyć będą szczególnie polskich przedsiębiorstw posiadających ugruntowany pomysł na przedsięwzięcia zorientowane na rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Kluczowymi programami, w ramach których rozdysponowane zostaną środki finansowe UE, okazują się: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) dedykowane firmom działającym na terenie całej Polski, a także Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), gdzie beneficjentami wsparcia finansowego mają być przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie wymienionego makroregionu.

FENG – najważniejsze informacje dla polskich firm starających się o dotacje

Wsparcie w ramach FENG ma w swym założeniu zostać wydatkowane na projekty związane z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań do firm. Kluczowym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie unijne jest zatem w tym przypadku prowadzenie przez dane przedsiębiorstwo działalności o charakterze B+R, która w swoich priorytetach ma tworzenie nowych produktów lub usług. Jakie formy pomocy finansowanej przewiduje Unia? Dotacje unijne będą tutaj podstawą, jednak program zakłada również wsparcie zwrotne w formie atrakcyjnych instrumentów finansowych takich jak fundusze gwarancyjne czy kredyty na innowacje udzielane na preferencyjnych warunkach.

Podstawowymi obszarami tematycznymi, wokół których koncentrują się założenia programu FENG, są projekty bezpośrednio związane z rozwojem infrastruktury B+R, transferem i komercjalizacją wyników przeprowadzonych badań (tak w Polsce, jak i za granicą) czy też rozwojem instytucji otoczenia biznesu. Wśród priorytetów programu nie zabraknie także zadań dotyczących wdrażania modelu zielonej gospodarki oraz założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

FEPW – co warto wiedzieć o programie?

FEPW to kolejna edycja programu unijnego kierowanego do firm działających w obrębie Polski Wschodniej. Jego kluczowym celem jest wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki na światowym rynku poprzez kontynuację innowacyjnych inwestycji na tym terenie. Środki unijne w ramach tej inicjatywy trafią przede wszystkim do firm inwestujących w innowacje biznesowe oraz rozwój infrastruktury i turystyki w makroregionie. Znaczna część budżetu zostanie rozdysponowana ponadto do właścicieli start-upów w celu wspierania początkujących, nowoczesnych biznesów.

W ramach FEPW w nowej perspektywie unijnej pojawią się także nowe obszary finansowania. W odpowiedzi na aktualne wyzwania rynkowe oraz środowiskowe program uwzględni w konkursach również projekty realizujące postulaty gospodarki neutralnej klimatycznie oraz inicjatywy zmierzające do większej automatyzacji i robotyzacji przemysłu 4.0. Istotnym priorytetem programu okazuje się również wsparcie procesów wzorniczych oraz ekoprojektowania dla firm z obszaru MŚP.

Dotacje unijne dla małych przedsiębiorstw

Fot. Unsplash

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Unia Europejskatag UEtag MSPtag firmatag FEPWtag FENGtag dotacjetag biznes