Dostęp do informacji publicznej - rząd przyjął projekt ustawy

06-07-2011, 08:25

Dane produkowane przez sektor publiczny mogą przydać się wielu podmiotom, także do stworzenia innowacyjnych produktów. W Polsce dopiero powstają przepisy regulujące kwestię wykorzystania tych danych. Wczoraj (5 lipca) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw.

W maju br. w czasie spotkania z organizacjami pozarządowymi premier Donald Tusk powiedział, że "to, co powstaje za publiczne pieniądze, jest własnością publiczną". Zadeklarował, że to, co zostanie zakwalifikowane jako "informacja publiczna", będzie w pełni dostępne i możliwe do przetworzenia. To była ważna deklaracja, ale potrzebne są odpowiednie przepisy.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jest on dostępny na stronie BIP Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wersji skierowanej na posiedzenie RM. 36-stronicowy dokument PDF zawiera także uzasadnienie.

>>> Czytaj: ACTA i retencja danych to "ostre" problemy dla rządu

Projekt przewiduje, że informacje do ponownego wykorzystywania mają być dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub w centralnym repozytorium. Będzie je można udostępnić także w inny sposób, np. zamieszczając w serwisie internetowym lub na wniosek osoby zainteresowanej, np. jeśli informacja nie figuruje w BIP lub w centralnym repozytorium.

Wzór wniosku o przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystywania określi minister spraw wewnętrznych i administracji, w drodze rozporządzenia.

Centralne repozytorium ma być nowym trybem dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Wyznaczone podmioty będą do niego przekazywać określone przez premiera zasoby informacyjne. Zasób informacyjny zdefiniowano jako szczególny rodzaj informacji publicznych o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego. W znowelizowanych przepisach wskazano, że w latach 2012-2021 maksymalny limit wydatków budżetowych na funkcjonowanie centralnego repozytorium wyniesie 23.250.000 zł.

- Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej – bez ograniczeń i bezpłatnie - czytamy w komunikatach Rady Ministrów oraz MSWiA. To będzie tylko podstawowa zasada, więc nie należy myśleć, że zawsze dostaniemy dostęp do wszystkich informacji bez ponoszenia kosztów.

Jeśli przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie. Ponadto ze względu na ochronę porządku publicznego i interesy gospodarcze państwa, ograniczony będzie dostęp np. do analiz prywatyzacyjnych zlecanych przez ministra skarbu państwa dla potrzeb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, w tym jego komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt nowelizacji ogranicza także dostęp do instrukcji negocjacyjnych.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie do krajowego porządku prawnego nowego trybu dostępu do informacji publicznej oraz zasad ponownego wykorzystywania informacji publicznych, które zostały określone w dyrektywie 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. Warto jednak mieć na uwadze, iż Komisja Europejska uważa wspomnianą dyrektywę za niewystarczającą i w ubiegłym roku rozpoczęto konsultacje, które stanowią przygotowanie do przeglądu dyrektywy.

>>> Czytaj: e-Usługi: Więcej ochrony dla klientów i wyszukiwarek


Następny artykuł » zamknij

Twitter wart 7 mld USD?

Źródło: KPRM, MSWiA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031