Pracodawcy, którzy chcą zdecydować się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, mogą otrzymywać comiesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kiedy taka forma wsparcia przysługuje i jaka jest jej suma?
W Polsce liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest nawet do dwóch razy niższa niż w wielu krajach Europy – u nas to zaledwie 28%, natomiast średnia europejska wynosi 60%. Za taki stan rzeczy opowiada w dużej mierze niewiedza pracodawców oraz stereotypy – przedsiębiorcy uważają, że muszą płacić z własnej kieszeni za przystosowanie stanowiska pracy do osoby niepełnosprawnej, obawiają się skomplikowanych formalności oraz obniżenia jakości swoich usług czy produktów. Jest jednak wprost przeciwnie – niepełnosprawni pracownicy są zmotywowani do pracy, wykwalifikowani i kompetentni, a ich zatrudnienie wcale nie jest złożone. Dodatkowo także dla pracodawców Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma szereg różnych programów pomocowych. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z dofinansowania do comiesięcznego wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.
Pracodawcy uprawnieni do pobierania dofinansowania do wynagrodzeń:
prowadzący zakład pracy chronionej
zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%
zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy
Pracodawca, który chce otrzymać dofinansowanie od PFRON musi pamiętać o tym, że jest ono możliwe tylko w sytuacji, gdy zdecyduje się na zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę. Wobec tego pracownicy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło oraz umowa zlecenia, nie dają podstaw do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.
Korzyści z zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych są niebagatelne. Dla firmy 50-osobowej oszczędności mogą sięgnąć nawet 65tyś zł w skali roku.
Pracowników z niepełnosprawnością szukaj przez doświadczone agencje
Jeżeli również myślisz o zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością, w takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia pomocy agencji pracy, które specjalizują się w tej dziedzinie.
Agencja pracy tymczasowej dla osób niepełnosprawnych Capital Work Sp. z o.o. od 4 lat prowadzi outsourcing zatrudniania osób niepełnosprawnych w całej Polsce. Swoich klientów odciąża również w formalnościach. Agencja pracy Capital Work otrzymała prestiżową nagrodę „Lodołamacza” za swoją działalność wspierającą osoby niepełnosprawne. Informacje dla pracowników i pracodawców chcących skorzystać z usług agencji Capital Work można znaleźć pod adresem: http://capitalwork.pl/.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Płockamp obchodzi swoje pierwsze urodziny i robi barcamp po raz piąty w Płocku
|
|
|
|
|
|